Hyundai Tucson: Köklü SUV’da Gelecek Esintisi

Artık herkes SUV’a binmek istiyor. Özgürlük ve özgüven argümanıyla hemen tüm SUV modelleri aynı özellikleri sunuyor. Ancak artık farklı gözükmek isteyenleri hedefleyen tüm SUV’lar birbirine benzemeye başladı. Özellikle de yandan onlara bakıldığında. Peki yeni Hyundai Tucson öyle mi? Kesinlikle hayır! Sadece yanındaki geometrik şekiller değil çok karakteristik LED farlarıyla da yeni Tucson, son dönemde yollarımıza çıkan en aykırı ama bir o kadar da fonksiyonel SUV!

Pek çoğumuzun birkaç senedir satın almak istediği araç tipi SUV yani diğer bir okunuş türüyle ‘ES-YU-Vİ’. 1990’lı yılların Türkiye’sinde Suzuki Vitara, Toyota RAV4 ya da daha heybetli örneklere bakarsak Jeep Grand Cherokee gibi arazi araçları, şehir hayatı içindeki yerlerini çoktan almışlardı. Yıllar yıllar geçti, ‘Arazi Aracı’ adı yerini ‘SUV’a bıraktı. Yani ‘Sportif Yararlı Araçlar-Sports Utility Vehicle’ olarak adlandırılan bu yeni türde baştan 4×4 sistemleri, düşük yakıt tüketimine odaklanılarak yavaş yavaş gereksiz görüldü, ardından otomatik şanzıman olmazsa olmazlarda oldu! Otomotiv pazarındaki satış rakamlarına baktığımızdaysa hem dünyada hem de Türkiye’de paylarını en fazla arttıran ‘tür’ SUV’lar. 

Hemen her üreticinin bir değil birden fazla SUV modeli var. Sınıf sınıf, boy boy seçenekler arasından neye karar vereceksiniz, bu da oldukça güç. Yakın bir döneme kadar binek otomobillere kıyasla daha fazla özgürlük, macera ve özgün tasarım iddiaları olan SUV’lar, özellikle profilden bakıldığında birbirlerinin kopyası haline geldiler. Yüksek oturma pozisyonu, önden arkaya yükselen omuz çizgisiyle (Yan camların altından kayan hat) gelen dinamik görünüm, sağasola doğru uzatılmış farlar derken markalar sanki aynı aracı üretiyorlarmış gibi bir his oluştu. Özellikle de saf otomobil tutkunlarının, bir dönemin ruhsuz beyaz ya da gri renkli kiralık filo araçlarıyla kıyasladıkları bu SUV örneklerinden siz de sıkılmadınız mı? Eğer neden bahsettiğime dair bir fikriniz oluştuysa o zaman size yeni Hyundai Tucson’u anlatarak bu kaostan nasıl sıyrılacağınıza dair bir seçenek sunmak isterim.

TUCSON HİKÂYESİ NASIL BAŞLADI?

Tucson, aslında Hyundai’nin en köklü modellerinden bir tanesi. 2004’te yollara çıkan ilk nesil Tucson, Hyundai’nin Santa Fe ile birlikte sıfırdan geliştirdiği ilk SUV olma özelliğini taşıyor. Marka aslında Galloper ve Terracan gibi modellere sahipti ancak söz konusu modeller sert arazi koşullarına uygun platformlara sahiplerdi. Bu sebeple ilk Hyundai Tucson, özellikle şehir içinde kıvrak yapısı, geniş iç hacmi ve hâkim sürüş pozisyonuyla bir anda yeni oluşan bu segmentteki en makul seçeneklerden biri haline geldi. 

AH O FARLAR VE YANDAKİ ÇIKINTILAR!

Gel zaman git zaman aradan geçen yaklaşık 18 yılda tüm dünyada 7 milyonu aşan bir satış başarısı geldi. Her yeni Tucson, zamanın ruhunu tasarımında gösterirken 2021’de yollarımıza çıkan yenisi ise ‘Parametrik Gizli Farlar ve Gündüz Farları’ sayesinde geleceğin ikonu olma yolunda ilerleyecek gibi görünüyor.

Hemen bu noktada tasarıma girmek gerek. Yeni Tucson, markanın yeni ‘Sensuous Sportiness’ tasarım kimliğine göre geliştirilen ilk Hyundai SUV modeli olarak öne çıkıyor. Bu tasarım felsefesinde, dört temel unsur arasındaki uyum karakterize ediliyor. Yani oran, mimari, stil ve teknoloji. Yenilikçi teknoloji ve çözümlerle üretilen Hyundai modelleri, kullanıcılara duyusal ve duygusal bir dokunuş sunmayı amaçlıyor. ‘Sensuous Sportiness’ yani ‘Duygusal Sportiflik’ misyon olarak otomobillerdeki tasarımın duygusal niteliklerini yükseltmeyi üstleniyor. 

Geleneksel çizim ve eskiz yöntemlerinden kaçınan Hyundai tasarımcıları, en yeni dijital teknolojiyle üretilen geometrik algoritmalar aracılığıyla yeni Tucson’un gelecekçi tasarım öğelerini geliştirdiler. ‘Parametrik dinamikler’ olarak bilinen bu süreç, benzeri görülmemiş cesur tasarım estetiği yaratmak için dijital verilerle oluşturulan çizgileri, yüzleri, açıları ve şekilleri kullanıyor. Sonuç olarak ‘Parametrik Mücevherler’ olarak bilinen bu belirgin geometrik desenler, Tucson’un tasarımının tamamında görünerek ona daha belirgin bir karakter kazandırıyor.

Bu parametrik mücevherlerin en göze çarpan detayı, ‘Parametrik Gizli Farlar’. Güçlü bir ilk izlenim sağlayan ön farlar, aracın ızgarasına yerleştirilmiş. Farlar kapatıldığında da aracın önü tamamen siyah ve koyu bir hale dönüşüyor. Geometrik desenlerle ızgaraya entegre edilen LED Gündüz Farları (DRL) ile Parametrik Farlar arasında hiçbir fark yok. En son teknolojiye sahip, yarım aynalı aydınlatma teknolojisi sayesinde DRL’ler açıldığında ızgaranın koyu krom görünümü, mücevher benzeri şekillere dönüşerek göz alıcı bir hale dönüşüyor.

Tucson’un en güçlü bölümü, kesinlikle yan tarafı. Çünkü yandan bakıldığında etrafı saran kapılar, dinamik ve açılı tekerlek yuvalarıyla beraber oldukça sağlam bir karakter çizgisi oluşturuyor. Arkadaysa parametrik gizli detaylara sahip geniş stoplar tasarım temasını devam ettiriyor. Spoilerin altına yerleştirilmiş, gizli arka sileceklerin uygulandığı ilk Hyundai modeli olan Tucson, yüksek teknoloji tasarım öğelerini logosunda da devam ettiriyor. Geleneksel marka amblemlerinden farklı olarak Hyundai logosu üç boyutlu bir şekilde sunuluyor.

SEÇENEKLER VE DONANIMLARIYLA TREND YARATIYOR

Yeni Hyundai Tucson, artık az sayıda olan dizel motor seçeneklerinden birine sahip. Ayrıca 180 HP’lik bir de benzinli motor da sunuluyor. Tüm Tucson modellerinde DCT yani 7 kademeli çift kavramalı tam otomatik şanzıman da standart. Yakıt tüketimini düşürmeye odaklı ancak aynı zamanda hızlı geçişleriyle dikkat çeken bu şanzıman, konforun da artmasındaki önemli bir unsur. 

Bir SUV’da olmazsa olmazlar arasında yüksek güvenlik standartları mevcuttur. Hyundai SmartSense olarak adlandırılan güvenlik özellikleri ise saymakla bitmeyecek gibi duruyor. Ancak bizim en fazla dikkatimizi çeken birkaçından bahsetmek isteriz. Yeni özellikler arasında yer alan ‘Kavşak Dönüşlü Ön Çarpışma Önleme Yardımı (FCA)’, ‘Kör Nokta İzleme Monitörü (BVM)’ ve ‘Kör Nokta Çarpışma Engelleme Yardımcısı (BCA)’ sürücülerin günlük kullanımda olası tehlikelerden korunmasına yardımcı oluyor. 

Kavşak Dönüşlü Önden Çarpışma Önleme Yardımı (FCA), aslında bir nevi otonom fren işlevi demek. Yayaları ve bisikletlileri de algılayabilen bu sistem, sola dönerken kavşaklardaki olası çarpışmaları önlemeye yardımcı oluyor. 

Şerit Takip Asistanı (LFA) ise aracın şeridinde ortalanmasına yardımcı olmak için direksiyonu otomatik olarak ayarlıyor. Bu sistem, yol kenarlarının yanı sıra çizgileri de algılayan geliştirilmiş bir Şeritte Kalma Asistanı (LKA) özelliğiyle birlikte çalışıyor. Kör Nokta Çarpışma Uyarısı (BCW) da arka köşeleri izliyor ve başka bir araç algılanırsa dış dikiz aynalarında görsel bir uyarı veriyor.

SONUÇ OLARAK!..

Hyundai Tucson, son dönemin en dikkat çeken sadece SUV’u değil aynı zamanda otomobili de! Geniş iç mekân, kapsamlı güvenlik donanımları ve pratik kullanımı bir yana ödenen bedelin çok daha üstünde bir tasarıma da sahip oluyorsunuz.

BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN
Latest posts by BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER