Huri Şahin Hollanda’nın İlk Türk Kadın Belediye Başkanı Olarak Göreve Başladı

Huri Şahin, Hollanda’nın Lahey kenti yakınlarındaki Rijswijk kenti belediye başkanlığı görevine getirildi. Şahin, bu göreviyle birlikte Hollanda’nın Türkiye kökenli ilk kadın Belediye Başkanı oldu. 

Hollanda’da daha önce çeşitli belediyelerde Türkiye kökenli politikacılar başkanlık görevinde bulunmuştu. Ancak ilk kez Türkiye kökenli bir kadın politikacı bu göreve atanmış oldu. 

Geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlenen törende yemin ederek görevine başlayan Şahin, göçmenlerin ve düşük gelir gruplarının yoğun olarak yaşadığı Rijswijk’ta, diyalog ve saygı temelinde, halkla iç içe bir yönetim anlayışı sergileyeceğini söyledi.  

Adanalı göçmen bir ailenin çocuğu olan Huri Şahin, 1975 yılında Hollanda’nın Deventer kentinde dünyaya gelmiş. Groningen Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Şahin, 2002 yılında İşçi Partisi’nden (PvdA) Lahey yakınlarındaki Zoetermeer  ilçesinin belediye meclisi üyeliğine seçilmiştir. Yaklaşık 10 yıl bu görevi sürdüren Şahin, 2009 yılında İşçi Partisi’nden ayrılarak, Yeşil Sol Parti’ye (GL) geçmiş. 2014 yılındaki eyalet parlamentosu seçimlerinde GL’nin liste başı olan Huri Şahin, dört yıl boyunca Güney Hollanda Meclisi üyeliğinde bulunmuştur. 

Lokaal Rotterdam adlı vakfın başkanlığını yürüten Şahin, 11 Ekim 2022’de Rijswijk Belediye Meclisi tarafından başkanlığa aday gösterildikten sonra Kraliyet kararnamesi ile Rijskwijk Belediye Başkanlığı’na atandı. 

#hurişahin #cesaretverenkadınlar #farkyaratankadınlar #ilhamverenkadınlar

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER