‘’Hijyenik Pedler Tüm Kadınların En Temel İhtiyacıdır’’

Kadınların regl dönemlerinde kullandığı temel hijyen ürünlerine ulaşamaması sorunu “regl yoksulluğunu’’ oluşturuyor. Türkiye’de mülteciler başta olmak üzere kentlerdeki yoksul kesim bu sorunla karşılaşmak zorunda kalıyor. Bu konunun maddi erişimin yanında, kadınların regl döneminde kullandığı hijyen ürünlerine uygulanan vergilerden dolayı cinsiyet eşitsizliği bağlamında da inceleniyor.

Artan fiyatlar, her ay bu ürünleri kullanmak zorunda olan kadınları maddi olarak zorluyor ve kadınlar bu ürünleri daha az kullanmak zorunda hissettikleri için bu durum bazı sağlık sorunlarına yol açıyor. 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, hijyenik pedlerin özellikle dar gelirlilere ücretsiz verilmesi gerektiğini belirterek;

“Son dönemlerde ciddi anlamda fiyatların yükselmesiyle sağlıklı bir erişimi sağlayamıyor kadınlar. Bu anlamıyla da sadece KDV’nin indirilmesi değil aslında belirli gelir düzeyine ya da geliri olmayanlara bu pedlerin dağıtılmasından yana bir sosyal devlet adaletinin hayata geçmesi gerekiyor.

Düşünesinize hanenin içine giren asgari ücretten evimizde eğer 2 yetişkin kızınız varsa, bir de annenin 3 tane karşılayacağı ped oranı 1,5 yıldır yaklaşık KDV oranlarının sıfırlanmasını istiyoruz kadın dernekleri olarak.

Sadece bezlere değil poşet bağlayan annelerin talepleri geliyor bize. Çocuk bezi de alınamayacak oranda. O kilolarla alınan bezlerin de aslında kalitesi, emme oranı, çocuktaki yarattığı sağlıksız pişik ortamları, düşe kalka büyümenin yarattığı rahatsızlıklar bedende baki kalır.” ifadelerini kullandı.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER