Her telin bir ‘şiddet’ hikâyesi var

Sanatçı Yasemin Güzel, ‘Saçtan Hikâyeler’ sergisiyle, kadına yönelik şiddeti görünür kılıyor. Üstelik bunu erkeklerin ‘erkeklik’ sembollerinden biri olan tespih şekli üzerinden yapıyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu olan Yasemin Güzel, hayatlarının her aşamasında farklı şekillerde şiddete maruz kalan kadınların hikâyelerinden yola çıktı. İlk olarak kendi saçından başladı, en yakınlarından, çevresinden ve sonra da Türkiye’nin farklı yerlerinden saç ve hikâyeler topladı. Yasemin Güzel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bebek Sarnıcı Müzesi’nde sergilenen eserlerle ilgili sorularımızı yanıtladı. Sergide en dikkat çeken eser saçtan yapılmış olan tespih. Güzel, 8.5 metrelik eseriyle ilgili, “Tespih 6 yıl gibi bir sürede topladığım saçlarla yapılmış bir çalışma. 5 bin şiddet görmüş kadının saçından oluşuyor” dedi. Güzel sözlerini şöyle sürdürdü: “Sergide 3 tane video-art çalışması var ve bunlar da saçlardan oluşmakta. Saçlarımı süpürgeyle süpürdüğüm bir video-art çalışması, saçları gömdüğüm, kadın cinayetlerini anlatan bir çalışma var ve de bir performans sanatı gerçekleştirdim orada, saçlarımı yine keserek yaşadığımız olayları, travmaları anlatmaya çalıştım.”

Bizler kimsenin nesnesi değiliz

Sanatçı, sergiye gelen kadınların isim vermeden saçlarından bir parça keserek ve başlarından geçenleri anlatarak sergi alanındaki bir kutuya bırakabildiklerini söyledi. Sergide erkek nesnelerine yer verdiğini belirten Yasemin Güzel, şunları söyledi: “Bunlardan bir tanesi ceket. Saçları dikiş iğnesinden geçirerek diktiğim çalışmalar. Ceket 55 kadının saçından oluşmakta. Gömlek 2 kadının saçından oluşmakta. Nedeni ise, beyaz yakalı özellikle, ‘Sen de ol hayatımda, diğerleri de olsun’ diye anlattıkları ve erkekler ya da baskın zihniyet bu şekilde empoze ettiği için gömlek bu şekilde oluşmaktadır. Battaniye birçok kadının saçından oluşuyor, onlar da yine dikiş iğnesinden geçirerek yaptığı çalışma. Mahremiyeti anlatıyor, ‘ayıp yorganın altında’ ve dört duvar arasında kalmak gibi.  ‘Çeyizlerde, sandıklarda aslında biz bedenlerimizi götürüyoruz’ diye nü çalışmalar yaptım. Erken yaşta evlilik yapan kadınların, fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalmış kadınların hikâyesi bu. Umarım şiddetin boyutunun bu kadar olduğunu, bu kadar büyük olduğunu herkes görür. Bizler kadınız, bizler kimsenin bir nesnesi değiliz, bizler bir eşya değiliz. Bizler varız, bizler Kibeleyiz, bizler anayız, Türk toplumunda önemli bir yerde bulunuyoruz. Doğurganlık özelliğimiz var ve birçok şeyle mücadele ediyoruz, hayatta kalmaya çalışıyoruz.” 

Saçtan Hikâyeler sergisinde üç video-art çalışması, bir tespih, bir battaniye, bir ceket, bir kravat ve bir de gömlek olmak üzere sekiz eser bulunuyor. Kadının gücünü anlatmak üzere yola çıkan Yasemin Güzel’in sergisi 31 Haziran’a kadar ziyarete açık.

#saçtanhikayeler #kadınaşiddetehayır #kadınıngücü

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER