Hedefi olmayan gemiye rüzgâr bile yardım etmez

Öncelikle kendinize şu soruyu sormanızı istiyorum: Şirket sahibi olarak bir ulaşım aracı olsam, ben gemi miyim tren mi?

Şirket sahipleri ‘Gemi’dir, çalışanlar ise ‘Tren’.

Ekibiniz trendir

Ne mi demek istiyorum? Treni düşünün, çok kuvvetli bir motoru vardır, ulaşım için oldukça tanımlı bir rotası vardır. Eğer trenin bir yere ulaşmasını istiyorsanız birkaç şeyi belirlemeniz gerekir.

  1. Nereye gideceğinizi tanımlamalısınız,
  2. A noktasından B noktasına gitmesi için belirli bir yolunuz olmalı,
  3. Trenin sürücüsünün doğru kişi olduğundan emin olmalısınız,
  4. Trenin makas atlama noktaları belirli olmalı, demiryolu döşenmiş olmalı.

Eğer sizi varış noktasına götürecek demiryolu, yakıtınız yoksa ve nereye gideceğinizi bilmezseniz tren raydan çıkar değil mi?

Şimdi iş hayatında çalışanlarınızı ve ekibinizi düşünmenizi istiyorum…

  • Ekibiniz nereye varmak istediğinizi ne kadar net olarak biliyor? A noktasından B noktasına varmaları için hangi yolları ve sistemi kullanacaklarından ne kadar bilgi sahibiler?
  • Ekibinize doğru yolda ve doğru hızla gitmesi konusunda ne kadar eğitim veriyorsunuz?
  • Ne gibi gözden geçirme prosesleriniz var? Onlara liderlik ettiğiniz, motive ettiğiniz ve onları ne yapmaları gerektiğine odakladığınız…

Bu sorular ekibinizin ne kadar verimli çalıştığına ilişkin kendinize soracağınız sorular.

Siz/şirketiniz bir gemisiniz

İşletme sahipleri gemidir. Yolunuz tüm deniz, okyanustur. Sizin için çizilen bir yol yoktur değil mi? Ta ki siz kendi yolunuzu ve nereye varacağınızı belirleyene kadar.

Okyanusta bir A noktasından B noktasına varacağınızı düşünün, belirlenmiş bir yol olmadığı gibi, rüzgâr, fırtına, dalgalar gibi kontrol edemediğiniz birçok dış olayla karşılaşabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken nereye gideceğinizi çok kesin ve net belirlemektir. Aksi halde kendinizi istemediğiniz bir sahilde bulacağınız gibi, varmak istediğiniz noktaya çok çok uzun zamanda varabilir ya da bazen geminiz su almaya da başlayabilir.

Ayrıca geminiz yol alırken dış faktörlerle de ilgilenmelisiniz ve fırsatları da değerlendirmelisiniz. Bu fırsatlar size satış artışı sağlayacak ve hayallerinize, hedeflerinize daha hızlı varmanızı sağlayacak.

Bazen bir yerde ilerleyemediğinizi fark edeceksiniz ve sizi frenleyen etkenlerden de kurtulmanız gerekecek. Bu frenler geçmiş deneyimleriniz, hatalarınız, konfor alanınız veya yanlış öğrendikleriniz olabilir.

Aslında gemiyle denizde bir yolculuk, bilinmeyenlerle dolu bir dünya, maceradan hoşlanmanız ancak devamlı ileri doğru ilerlemeniz ve gerektiğinde sizi tutan, engelleyen ipleri bırakmanız gerekecek.

Şimdi lütfen kendinize sorun!

İşinizden ne kadar zevk alıyorsunuz? Derhal yapmayı bırakmanız gereken şeyler neler? Hem treniniz hem de geminiz için neleri yapmaya başlamalısınız?

İşte geminiz için yani şirketiniz için yapmanız gereken planlama. Vizyonunuzu gerçekleştirmek için nasıl bir plan yapmalısınız ki kendinizi istemediğiniz bir limanda, durumda bulmayın. Ekibiniz de bu plana göre çalışarak sizin liderliğinizde şirketinizin hedefine ulaşmasını sağlasın.

Planlama kavramını  aşağıdaki  şekilde özetleyen bir Stratejik Planlama formülünü paylaşmak istiyorum.

Hayaller (5-10 Yıl) X Hedefler (1 Yıl) X Planlama (90 Gün) X Aksiyon (Haftalık aksiyon adımları) = Sonuçlar.

Şuan 2022’nin ilk üç çeyreğini geride bıraktık ve şimdi son çeyreği planlama zamanı. Son çeyrek tüm şirketler için çok önemli ve kritiktir. Hem bu yılın nasıl tamamlanacağını belirler hem de yeni yıla hazırlıklı girmenizi sağlar.

Evet dikiz aynası ile geçtiğiniz çeyreğe bakıp değerlendirme zamanı. Kazanımlarınız ve başarılarınız neler oldu? Ya ayağınıza takılan zorluklarınız?

Ancak geminizi hangi limana götüreceksiniz, bu her şeyden önemli. Eğer hedefiniz ve hangi yolla bu hedefe ulaşacağınız belli değil ise hiçbir rüzgâr size yardımcı olamaz. Hedefiniz belirgin ve net ise gerektiğinde kendi rüzgârınızı da kendiniz yaratabilirsiniz.

Ekibinizle yani mürettebatınızla açıkça varacağınız yeri belirleyip paylaştınız mı? Yoksa hedefinizi, hayallerinizi sadece siz mi biliyorsunuz? Ekibinizi daha iyi yönetmek istemez misiniz?

Öncelikle önümüzdeki 90 gün için hedeflerinizi belirleyin, daha sonra bu hedeflere varmanız için hangi stratejileri kullanacaksınız, daha sonra da bu stratejilerle ilgili hangi aksiyonları alacaksınız?

Bitmedi, şimdi de bu hedef ve aksiyonları ekibinizle paylaşın ve kişisel hedef haline getirin. Son olarak da attığınız her adımın sonucunu ölçün, eğer hedef doğrultusunda gidiyorsanız SÜPER, eğer hedeften sapıyorsanız ki bu çok doğal, o zaman hedefe yaklaşmak için farklı strateji ve aksiyonları uygulamaya alın.

Jim Rohn’un çok sevdiğim bir sözü var: ‘Eğer 40-50 yaşlarına geldiyseniz ve pasif gelir elde edemiyorsanız ne yanlış ülkedesiniz ne de yanlış zamanda. Yanlış bir planınız var ya da hiç plan yapmadınız!

Yol haritası olmadan uygulama yapmak anlamsızdır. Sonuç elde etmek için doğru aksiyonları zamanında ve olması gerektiği gibi uygulamak gerekir. Buna da şirketin yürütme kabiliyeti (execution) diyoruz.

Çoğu şirketin çok iyi bir yol haritası olmasına rağmen bu işleri uygulamada başarısız olduğunu da gözlemliyorum.

Burada sizlere bir kitap önerisi de yapmak isterim. Execution-İş Yaptırabilme Disiplini, Ram Charan & Larry Bossidy. Bu konuda nelere dikkat edilmeli, çok güzel anlatıyor.

Aksiyonların sizi hedeflerinize ulaştırabilmesi için ana performans göstergelerini günlük ölçmek ve takip etmek önemlidir. Çünkü bir uyarı işareti olan ölçümler sayesinde taktiksel değişimler yapılabilir. Daha sonra da sonuç değerlendirme yaparak bu çevrim kendini devam ettirir.

Yapılan planın ekibinizle paylaşılması ve kritik başarı faktörlerinin ölçümlerinin günlük olarak yapılmasıyla birlikte ekibinizi de bu sürece dahil ederek farklı fikirler ve farklı aksiyon önerileriyle çok daha başarılı stratejiler elde etmeniz mümkün.

Önemli nokta aslında işletme sahibinden başlayarak şirketin iş yapış biçiminde bu disiplini normal iş hayatına entegre edebilmeleri.

Şimdi önce planlama, sonra da AKSİYON ZAMANI!

Sevgiyle kalın.

SELDA DOĞANCAN
Latest posts by SELDA DOĞANCAN (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER