Hammadde Gecikti Anadolu’da Üret

Gamze Hanım siz tıbbi biyologsunuz, şimdi de aynı zamanda bir girişimci. Sohbetimize bu geçişle başlayalım isterseniz. Nasıl karar verdiniz girişimci olmaya?

BUGAMED’in başlangıcı aslında tıbbi cihaz kategorisindeki bir biyo malzemeyi üretmekten doğdu. Üniversite döneminde çalışmalarımdan biri olan diyabetik ayak yaralarının hızlı iyileşmesi üzerine çalışma yaparken her gün bu yaralar yüzünden ayağını kaybeden insanları görmek çok üzücüydü ve bu noktada girişimcilik serüvenim başladı. Fakat bunu yapmak için öncelikle hammaddeye ulaşmamız gerekiyordu, bu da bizim için ülkemizdeki hammadde sektöründe olan büyük açığı iyice gözler önüne serdi. Bunun üzerine BUGAMED olarak hammadde üretimiyle yola devam etmek için çalışmalarımızı başlattık. 

Girişimci kadınlara örnek olması açısından yanıtlarsanız eğer, nasıl bir yol izlediniz, kimlerden destek  aldınız? Hangi fonlardan yararlandınız?

Ülkemizde girişimciler için var olan TÜBİTAK ve KOSGEB gibi kurumlardan yaptığımız Ar-Ge çalışmaları için destekler alarak bir yıl içinde şirketimizi melek yatırımcıların fonlayabileceği seviyede bir şirket statüsüne getirdik. 

İşinize 40 metrekarelik bir alanda başladınız. Şu anda ne durumdasınız?

Az önce de bahsettiğim gibi, melek yatırımcılardan aldığımız destekler bize hayalini kurduğumuz ve severek yaptığımız işi sürdürme imkânı tanıdı. Şu anda geldiğimiz noktada, 500 metrekarelik GMP (Good Manufacturing Practices-İyi Üretim Uygulamaları) koşullarında üretim yapabildiğimiz bir tesise sahibiz.

Türkiye’de her şeyin kalbi İstanbul. Siz ise Anadolu’da, Eskişehir’de büyümeyi seçtiniz. Anadolu’da iş yapmanın, büyümenin zorlukları var mı?

Ticaretin doğası gereği İstanbul, Anadolu’nun diğer kentlerine göre daha dinamik ve sektörün ritmini uzaktan yakalamaya çalışmak zaman zaman yorucu olabiliyor. Ancak Anadolu’da bulunmamızın avantajları arasında, ticaret yapabileceğimiz her şehre yakın olmak, sıfır atık ve sürdürülebilirlik kapsamında ürünlerimizi ürettiğimiz hayvansal ve bitkisel kaynaklı atıklara buradan daha kolay erişmek ve İstanbul’un yoğun şirket sayıları arasında kaybolmamak gibi önemli faktörler var. Ayrıca girişimimiz ve ürünlerimizin özgünlüğünün getirdiği avantajlar ve dünyadaki ticaret kavramının tek bir lokasyona bağlı olmayan e-ticarete yönelmiş olması sebeplerinden dolayı Eskişehir’de olmanın herhangi bir zorluğunu görmedik.

Kuruluş aşamasında umudunuzu kaybettiğiniz oldu mu?

Tabi ki hem girişimci hem de kadın girişimci olmanın getirdiği, sizin de tahmin edebileceğiniz bir sürü sıkıntıyla yüz yüze geldim. Kuruluş aşamasında biyoteknoloji sektöründe 28 yaşında bir kadın olarak yapmayı hedeflediğiniz işi ve hayalinizi anlattığınızda insanların inanmaması veya sizin yapabileceğinize inanmaması zaman zaman ümit ve motivasyonumu azalttı. Bu aşamada elimde olan şeylerin sadece hayalini kurduğum iş ve birkaç küçük destek olması veya bu desteklerin şirketin asıl ihtiyacı olduğu aşamada bize ulaşamaması da buna eklendiğinde, vazgeçmeyi düşündüğüm zamanlar oldu.

Anadolu’daki kadın girişimcilere tavsiyeleriniz neler olur?

Ülkemizde girişimcilik konusunda ilerlemek isteyen bir insan olmak zaten zorken, kadın girişimci olmak maalesef bu zorluğun üstüne ekleniyor. Girişiminizin başarılı olacağına ve kendinizin bu işi yapabileceğine dair inancınızı ve motivasyonunuzu her dönem yüksek tutmalısınız. Şirketiniz için iletişime geçeceğiniz insanların önünde sağlam bir şekilde durarak, onlarla iyi ilişkiler kurmak için çaba göstererek, her günün yeni bir fırsat olduğunu düşünerek zorluklara karşı direnmeye çalışmanız çok önemli. Her ne kadar klişe bir söz olsa da, bu yoldaki sıkıntıları atlatabilmek için gerçekten ‘hayır’ kelimesini kabul etmemeyi öğrenmek gerekiyor. Bir de unutmayın ki en önemli şey sizin mental ve fiziksel sağlığınızın iyiliği, kendinize dinlenmek ve enerjinizi yenilemek için zamanlar ayırmayı sakın unutmayın.

Uzmanlık alanınıza, kollajen üretimine dönecek olursak… Kollajen üretmek fikri nasıl doğdu? 

Sanıyorum hammadde sıkıntısıyla başladı… Üniversitedeki çalışmalarımı yaparken benim ve meslektaşlarımın karşılaştığı en büyük sıkıntı, ihtiyacımız olan hammaddelerin yurtdışından temin edilmesinden dolayı hem pahalı olması hem de dört aya varan bir bekleme sonrasında elimize ulaşmasıydı. Elinizde güzel projeler olmasına rağmen, bu bekleme süresi nedeniyle dünyadaki teknolojik gelişmeye yetişmek bir hayli zorlaşıyor. Bu zorluk BUGAMED’in kurulduğu zamanlarda da devam etti, bunun üstüne endüstriyel anlamdaki yüksek ölçekli hammadde ihtiyaçlarının karşılanmasının daha da sıkıntılı olduğunu görmüş olduk. Biyoteknoloji alanındaki en büyük hammadde ihtiyacının medikal kalite, yani tıbbi kullanıma uygun atelokollajen olduğu düşüncesiyle üretimimize buradan başlamaya karar verdik. 

Kollajeni hangi dönüştürülebilir maddelerden elde ediyorsunuz?

BUGAMED’in sahip olduğu sıfır atık ve sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı olarak, üretimimizi başka sektörlerden doğan mevcut atık ürünlerin geri dönüştürülmesiyle üretiyoruz. Çiftliklerin bitkisel, hayvansal veya deniz canlıları kaynaklı atıklarından hammaddelerimizi üretmekteyiz fakat oldukça değerli olan bölgelerinden geliyor. 

Hammaddeyi burada üreterek maliyeti ne kadar düşürdünüz?

Yüzde 30 oranında. 

Şu anda sağlık ve kozmetik sektörü için üretim yapıyorsunuz. Gıda sektörü de hedefinizde var mı? Gıda sektöründe kollajen nasıl kullanılıyor?

Kollajen gıda sektöründe besin destek ürünlerinin içinde veya toz formu ile çeşitli gıdaların üretiminde kullanılıyor. BUGAMED olarak bizim ilk amacımız sağlık ve kozmetik sektörlerdeki en büyük ihtiyaç olan medikal kalite kollajeni üretmek. Tabi ki ilerleyen süreçlerde gıda sektöründe kullanılacak şekilde kollajen üretmek için adımlarımızı atıyor olacağız.

Sektörde siz yerli olarak ilk misiniz? Sizin temsil ettiğiniz kollajen üretiminin Türkiye’deki büyüklüğü ne kadar?

Kollajen üretimi Türkiye’ye bizimle gelen bir şey değil, fakat bizim bu anlamdaki farkımız medikal kalitede kollajen üretmek. Ülkemizde medikal kalite kollajen yani tip-1 atelokollajen üreten ilk firma BUGAMED. Bu sektörde şu ana kadar tamamen yurtdışına bağlı olduğumuz bir durum söz konusu.

Kampotu’yla nasıl bir işbirliği içerisindesiniz? Kampotu için geliştirdiğiniz ürünler var mı?

Türkiye pazarında kozmetik ve sağlık sektörlerinde atelokollajen yüksek kalitesinden doğan maliyetten ötürü maalesef pek duyulmamış bir hammadde olmasına rağmen, Kampotu gibi firmaların öncü girişimi, daha iyi ve katma değerli bir ürünü hedeflemesi sayesinde artık rahatça erişilebilir formlarda her kadının karşısına çıkabilecek. Kampotu ile şu anda atelokollajen temelli bir seri olan Voonka Collagen Biocosmetics üzerine olan paydaşlığımızın ilerleyen süreçlerde çeşitli ürün ve markaları beraberinde getireceğine inanıyoruz. 2022 yılı için BUGAMED ‘sürdürülebilirlik’ mottosunun yanına ‘sürdürülebilir güzellik’ kavramlarını ekleyerek Kampotu ile birlikte daha güzel proje ve markalara imza atacağımıza inanıyoruz. 

Kollajen ürünlerine talep çok yüksek. Sizin bu sektördeki hedefiniz nedir?

Kollajene ve kollajen kaynaklı ürünlere talep çok yüksek, fakat bu talep daha çok tip-1, tip-2, tip-3 ve tip-4 hidrolize kollajen için mevcut. BUGAMED tarafından üretilen medikal kalite tip-1 atelokollajen ise henüz önü çok açık olan bir pazar. Bu anlamda medikal kalitede kollajen üreten ilk firma olmamızın önümüzdeki yol haritasını daha geniş ve büyük çaplı belirlememize yardımcı olması bu durumun en büyük çıktısı.

Yurtdışından talep aldınız mı? Hangi ülkelere yönelik çalışmaya ağırlık veriyorsunuz?

Medikal kalite kollajen üretiminin yurtdışındaki doygunluğuna rağmen ürünün kalitesi ve özelliği sebebiyle hâlâ ihtiyacı büyük. BUGAMED olarak bizim de Avrupa ve Amerika’da çalışmalar yaptığımız müşteri talepleri mevcut. İlk olarak ülkemizin bu noktadaki hammadde eksikliğini tamamlamak şu an için en büyük hedefimiz, yurtdışı müşteri sayılarını arttırmak amacıyla yoğun çalışmalar yapıyoruz. 

Kollajenin vücuda nasıl bir katkısı var, teknik olarak biraz detaylandırır mısınız?

Kollajen aslında vücudumuzun kendi içinde en çok ürettiği ve bağ dokularımızdan cildimize, gözlerimizden kemiklerimize kadar birçok yerde bulunan bir protein. Bu sebeple vücudumuzda bulunan kollajene en yakın olan kollajen takviyesi almanın faydalarını doğal olarak bütün vücutta görmek mümkün. BUGAMED’in ürettiği medikal kalite kollajen ise en çok sağlık sektöründe cerrahi  yaraların hızlı iyileşmesi için dokuların yeniden rejenerasyonunu tetiklemek ve kozmetik sektörde cildin esnekliğinin arttırılması, kırışıklıkların giderilmesi gibi konularda kollajen üretimine destek olmak amacıyla kullanılabiliyor.

Siz kollajen takviyesi alıyor musunuz?

Kollajen üreten bir firmanın sahibi ve kollajenin vücudumuza yararlarını bilen bir kişi olarak tabi ki kollajen takviyesi alıyorum.

“Kollajen hapını aldım artık beslenmeme dikkat etmesem de olur” diyen birine tavsiyeniz ne olur?

Vücudumuzun sağlığı konusunda yararları büyük olsa da tek bir şeye odaklanmak yeterli değil. Kollajen, destekleyici olarak kullanıldığında sağlık yönündeki çabalarımızı yüksek ölçüde kolaylaştıran bir ürün ancak sağlıklı ve dengeli beslenmek, spor yapmak gibi alışkanlıkların kesinlikle sürdürülmesi gerekiyor.

Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?

İşimizin doğası gereği fiziksel olarak laboratuvarda ve üretimde bulunmak bizim için vazgeçilemeyecek bir konu, pandemi bizi olumsuz olarak en çok bu yönden etkiledi. Olumlu tarafına bakacak olursak, pandeminin BUGAMED’in üretim dışındaki işlerinin en yoğun olduğu döneme denk gelmesinin bize yeni ve nitelikli projelerimizin üstüne daha rahat eğilebilmek ve yatırımcılarımızla sağlam ilişkiler kurabilmek adına yarar sağladığını söyleyebiliriz.

Hangi markalarınız var, yeni markalar yolda mı?

Bir yıl gibi kısa bir süreçte BUGA-CoL, BUGAMED Hyaluronic Acid ve BUGAMED SILK FIBROIN markaları ile atelokollajen, hyaluronik asit ve fibroin ürünlerimizi de içine alan 11 adet ürünümüz mevcut. BUGAMED olarak kritik hammadde üretimi konusundaki Ar-Ge çalışmalarımız kuruluşumuzdan beri devam etmekte, bu yüzden önümüzdeki süreçte bizden yeni ürünler ve markalar bekleyebilirsiniz.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER