Hamile Adam Yeniden Tasarlandı

70’li yıllarda Saatchi & Saatchi’nin ‘’Hamile Adam’’ ilanı yeniden yorumlandı.

Saatchi & Saatchi reklam ajansının 1970 yılında, Aile Planlaması Derneği için hamile bir erkeğin yer aldığı bir kampanya hayata geçirdiği “Hamile Adam” ilanında “Hamile kalan sen olsaydın daha dikkatli olur muydun?” sorusu yer alıyordu ve insanlara aile planlaması konusunda destek alabilecekleri hatırlatılıyordu.

İlanı, 52 yıl sonra Saatchi & Saatchi, Amerika’nın şu sıralara gündeminden düşmeyen kürtaj hakkı tartışmalarına Hamile Adam’ı yeniden yorumlayarak dâhil oldu. Yayınlanan yeni ilanda Amerika’da kürtajın anayasal hak olduğuna hükmeden 1973 tarihli “Roe v Wade” kararını bozan ABD Yüksek Mahkemesi’nin yargıçlarından Samuel Alito’nun yüzü yerleştirildi. İlana “Hamile kalan sen olsaydın oy konusunda daha dikkatli olur muydun?’’ ve Yargıç Alito doğurmaya zorlansaydı, Roe v Wade kararının bozulmasına karşı çıkan Britanya muhalefetine sataşmazdı belki” mesajları yerleştirildi.  

Saatchi & Saatchi CCO’su Franki Goodwin, Yüksek Mahkeme kararının ikiyüzlülüğünü ve gericiliğini göstermek adına ikonik ilanı yeniden yorumlamaktan gurur duyduklarını vurgulayarak; “Kadın haklarına desteğimizi göstermek için Birleşik Krallık’ta tüm platformlarımızı kullanmamız gerek” ifadesini kullandı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER