Hamdi Ulukaya Girişimi, Anadolu’dan çıkan girişimlere öncülük ediyor

Anadolu’dan bir dünya markası çıkarma amacıyla yola çıkan Hamdi Ulukaya Girişimi, Türk girişimlerinin uluslararası pazarlarda başarısı için öncülük etmeyi sürdürüyor. Türkiye’de hayallerini gerçekleştirmek isteyen girişimci adayları ve dünyaya açılmak isteyen startup’lara destek veren Chobani Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya’nın girişimcileri destekleme programı Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG), programa davet ettiği startup’ların ABD başta olmak üzere tüm dünyaya açılmasını sağladı.

Programa katılanların yüzde 54’a kadın girişimciler

2017 yılında 5 milyon dolar yatırımla kurulan Hamdi Ulukaya Girişimi’ne bugüne kadar Türkiye’den toplam 100 bin başvuru yapıldı. Türkiye’nin 63 ilinden toplam 282 gence destek veren Hamdi Ulukaya Girişimi’ne katılan startup’lar ortalama yüzde 400 büyüdü. Programa katılan girişimcilerin yüzde 70’i ihracat yaparken, yüzde 60’ı şirketleşti ve bu şirketlerin yüzde 26’sı ise ABD’de kuruldu. Hamdi Ulukaya Girişimi katılımcılarının yüzde 45’i ise 3 milyon dolardan fazla yatırım alarak girişimcilik ekosisteminde yer edindiler. Programa katılanların yüzde 54’ünün kadın girişimciler olması dikkat çekiyor. Hamdi Ulukaya Girişimi, özel olarak geliştirdiği algoritma ile yabancı dil, eğitim düzeyi gibi kriterlerden bağımsız olarak herkese eşit hayal kurma hakkı tanıyor ve katılımcıların en az yarısının kadınlardan oluşmasına önem veriyor. Hamdi Ulukaya, Ulukaya Girişimi projesiyle girişimciliği tüm Anadolu’ya yaymayı ve sosyal problemlere duyarlı girişimci liderler yetiştirmeyi amaçlıyor.

Dünyaya açılan startup’lar dikkat çekiyor

Hamdi Ulukaya Girişimi katılımcıları arasından pek çok girişim öne çıkarken, Plastic Move ve For Farming gibi girişimler aldıkları uluslararası yatırımlarla Türkiye’yi yurtdışında temsil ediyor. Hamdi Ulukaya Girişimi’ne girişimci adayı olarak katılan Büşra Köksal tarafından hayata geçirilen Plastic Move ise Türkiye’nin ilk biyoplastik fabrikasını yıllık 1200 ton kapasiteyle gerekli tüm izinleri alarak faaliyete geçirdi. 10’dan fazla çalışanıyla Plastic Move özel üretim makineler ile nişasta bazlı tarımsal ve gıda atıklarından biyoplastik üretimi gerçekleştiriliyor. Plastic Move şirketlerin plastik tüketimini yüzde 20’ye kadar azaltıyor ve atıkları ekonomiye kazandırıyor. Bu sayede şirketlerin çevre taahhütlerine ulaşmasını sağlarken aynı zamanda da ambalaj üreticilerinin Yeşil Mutabakat beraberinde gelecek regülasyonlara uymalarına yardımcı oluyor.

İlk satışını Almanya’ya yapan Plastic Move yıl sonuna kadar büyük markalarla iş birlikleri gerçekleştirerek hayatlarımıza çok daha fazla dokunacak. 2022 yılında 4,5 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım alan Plastic Move 2023 yılında 10 milyon dolar değerleme ile köprü turu gerçekleştirerek 2024’te Amerika’da gerçekleştireceği Seri A yatırımına hazırlanıyor.

Bir diğer başarılı startup For Farming, ideal bitki yetiştirme için yapay zekâ destekli bitki doktoru Farmi uygulaması ve ayrıca ürünlerin kalitesini, tazeliğini, güvenliğini ve sürdürülebilirliğini doğrulayarak izlenebilirliği sağlayan yeni nesil ürün pasaportu Trusty uygulaması ile dikkat çekiyor.

Toplumsal ve çevresel değer yaratmalı

Desteklediği iş fikirlerinin ekonomik olduğu kadar toplumsal ve çevresel bir değer yaratmasına önem veren Hamdi Ulukaya Girişimi, uluslararası startup ağına kazandırdığı girişimlerle dünyanın geleceğine yatırım yapıyor. Bu kapsamda Hamdi Ulukaya Girişimi programına dahil olan girişim fikirleri sürdürülebilirliğe katkısıyla da dikkat çekiyor.

Hamdi Ulukaya Girişimi ayrıca, şubat ayında Türkiye’nin 11 ilini ve milyonlarca insanı etkileyen büyük deprem felaketlerinin ardından, sosyal farkındalığın gücüne ve etkisine inanarak, 18-19 Mart tarihlerinde ‘Girişimcilik Ekosistemi Afet Çözümleri Çalıştayı’nı gerçekleştirdi.

Anadolu’dan bir dünya markası çıkarma amacıyla yola çıkan Hamdi Ulukaya Girişimi, startup’ları uluslararası arenada üst seviyelere taşıyacak yeni formatın yakın zamanda duyurusunu yapacak. Hamdi Ulukaya Girişimi Startup Destek Programı’nın yeni dönem duyuruları ve tüm detaylı bilgiler  www.ulukayagirisimi.com’da yer alacak.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER