Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası’nın İlk Kadın Başkanı Oldu

Hafize Gaye Erkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı. Erkan, böylelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı unvanına sahip oldu. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlanasının ardından Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği yeni kabinenin açıklanmasıyla, ülkemizin yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek görevine başladı. Göreve başlar başlamaz değişiklikler yapmaya başlayan Şimşek, Hafize Gaye Erkan’ı Merkez Bankası Başkanlığı makamına uygun buldu. 

Görevi Devraldı

Merkez Bankası Başkanı olan Hafize Gaye Erkan, görevini eski Başkan olan Şahap Kavcıoğlu’ndan devraldı.

Erkan, Kavcıoğlu’na teşekkür ederek, “Zorlu bir süreci ekibinizle yürüttünüz. Güzel emekleriniz için teşekkür ediyoruz. Hem ülkemiz adına hem de Merkez Bankası’nın çalışanları adına bu desteğinizi, emeğinizi ve hizmetlerinizi her zaman minnetle hatırlayacağımı bilmenizi isterim” dedi.

Erkan, sözlerine şu şekilde devam etti; “Cumhurbaşkanımıza da bu göreve, ülke ve vatanımız adına beni layık gördükleri için çok teşekkür ediyorum. Minnettarım, onur duydum.”

Şahap Kavcıoğlu ise bundan sonraki görevine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı olarak devam edecek.

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

 

 

1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Erkan, lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladıktan hemen sonra lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır.

Eğitim hayatına ABD’de devam etme kararı alan Erkan, 2005 yılında Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora yapmıştır. Erkan, Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamlamıştır.

Profesyonel kariyerine 2005’te Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti vermiştir.

Hemen ardından First Republic Bank’a geçiş yapan Erkan, burada çalıştığı 8 yıl boyunca eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yapmıştır. Ardından Tiffany & Co’da 2 yıl süresince Yönetim Kurulu Üyesi olan Erkan, 2022’de, Fortune 500’de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna katılmıştır.

Erkan, San Francisco Business Times’ın 2018’deki araştırmasına göre, Amerika’nın en büyük 100 bankasında başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadını olmuş ve aynı yıl San Francisco Business Times’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi” ile Crain New York Business’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi”nde yer almıştır.

 

Erkan, 2019’da da Crain’s’in “Bankacılık ve Finans Sektöründe Önemli Kadınlar Listesi” ile American Banker’ın “İzlenmesi Gereken Kadınlar Listesi”ne girdi.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER