Gözde Durmuş’tan Devrim Niteliğinde Bir Çip

Doç. Dr. Gözde Durmuş, Stanford Üniversitesi’nde erken teşhis teknolojisi üzerinde çalışarak, kanserli hücreleri hızlı ve ucuz bir şekilde tespit edebilen Manyetik Çip geliştirdi.

2019 yılında Dünyanın en başarılı 30 genci arasına girmeyi başaran Durmuş, geliştirdiği çipin “kanda gezen ve kanserin bir organdan diğerine bulaşmasına neden olan hücreleri ayıkladığını” anlattı.

Üretim maliyeti 5 dolar olan çip, kanda bulunan kanser hücreleri seçmenin teknolojik olarak çok zor olmasına karşın bunu hızlı ve çabuk şekilde yapılabiliyor. 

Asıl hedefi bu teknolojileri evde kullanabilecek hale getirmek olan Durmuş, kanserli kan hücrelerinin, sağlıklı beyaz kan ve kırmızı kan hücrelerine göre çok daha hafif olduğunu anlatan Durmuş, geliştirdikleri sistemin bu farklılıktan yola çıkarak kanda olmaması gereken sağlıksız hücrelerini kolaylıkla bulduğunu söyledi.

Lisansını, 2003 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Moleküler biyoloji bölümünde tamamlayan Durmuş, Fulbright bursunu kazanarak yükseköğrenim için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Boston Üniversitesinde masterını tamamladıktan sonra Brown Üniversitesinde doktora yaptı. 2014 yılında Stanford Üniversitesi’nde Genom Teknoloji Merkezi’nde araştırmacı olarak göreve başladı.  Durmuş, kariyerine halen burada devam etmektedir.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER