Google Türkiye’nin İlk Kadın Arkeoloğu Jale İnan’ı Doodle Yaptı

 

Perge ve Side antik kentlerinin ortaya çıkarılmasında önemli derecede payı olan, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan’ı Google, yaptığı Doodle ile andı. 

1 Şubat 1914 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini açan Jale İnan’ın, arkeolog olmasında babasının payı büyük. İnan, babası müzeci ve arkeolog Aziz Ogan’ın mesleki gezilerine katılarak arkeoloji ile tanışmıştır. İlk arkeoloji eğitimini Aleksander Von Humboldt Vakfı’nın bursu ile 1934 yılında Almanya’da almış ve 1 yıl sonra Türkiye’den kazandığı devlet bursu almıştır. 1935-1943 yılları arasında arkeoloji bilim dalında lisans ve doktora eğitimini Berlin ve Münih üniversitelerinde tamamlayan İnan, 1943 yılında Prof. Dr. Rodenwalt’ın yanında “Kunstgeschichtliche Untersuchung der Opferhandlung auf römischen Münzen” adlı teziyle doktorasını tamamlayarak Türkiye’ye dönmüştür.

İnan, 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün kurulması çalışmalarına katılmış ve bu kürsünün ilk asistanı olup Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in asistanlığını yapmaya başlamıştır. Aynı yıl içerisinde Arif Müfid Mansel’le birlikte Türk Tarih Kurumu adına Antalya’da Side antik kenti kazısına, ertesi yıl ise Perge antik kenti kazısına başlamıştır ve bu kazılara başkanlık etmiştir. 1953 yılında İstanbul Üniversite’sinde doçent ve 1963 yılında profesör olmuştur. Side-Perge kazıları sırasında Side Roma Hamamı’nın Side Müzesi’ne dönüşmesi için emek veren İnan, 1975 yılında Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün Başkanı olmuş ve bu görevini 1983 yılında emekli oluncaya kadar sürdürmüştür.

Antik dönem heykeltıraşlık sanatı üzerine çok önemli eserler veren İnan, tarih dünyasına kazandırdığı kitaplar Anadolu’nun Roma ve Erken Bizans dönemi portreciliği konusundaki çok önemli başvuru eserleri arasına girmiştir. 1991 yılında Side’deki Apollon Tapınağı kazısı ve onarımı için emek harcayan İnan, 1992-1993’te Perge tiyatro kazılarını gerçekleştirmiş ve çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır. 1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin şeref üyesi olan Jale İnan 26 Şubat 2001 tarihinde ise hayata gözlerini yumdu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER