Giorgia Meloni İtalya’nın İlk Kadın Başbakanı Oldu

İtalya’da geçtiğimiz Pazar günü düzenlenen 2022 parlamento ve senato seçimleri ile birlikte İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FDL) adayı Giorgia Meloni, başbakan olarak seçildi. Bununla birlikte Meloni, İtalya tarihinin ilk kadın Başbakanı olma unvanına da sahip oldu.

Sonuçlarla ilgili ilk değerlendirmesini yapan Meloni, içinde bulundukları zamanın sorumluluk alma zamanı olduğunu dile getirerek, ‘’Tarihin bir parçası olmak istiyorsanız, on milyonlarca insana karşı ne tür bir sorumluluğumuz olduğunu anlamanız gereken bir zamandayız. Çünkü İtalya bizi seçti, biz de ona asla ihanet etmeyeceğiz” diye konuştu.

Seçim sonuçları, İtalyanların, İtalya’nın Kardeşleri’nin yönetiminde bir merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret verdiğini vurgulayan Meloni, “FdI’nin seçimlerden birinci parti çıkması, bizim için pek çok anlam ifade ediyor. Bu kesinlikle birçoğumuz için gurur, gözyaşı, kucaklaşma ve hayaller gecesi.” ifadesini kullandı.

Sonucun kendileri için bir varış noktası olmadığını, aksine hareket etme anında olduklarını ve yarından itibaren kendi değerlerini göstermeleri gerekeceğini kaydeden Meloni, İtalya’daki Kardeşler partisinin “herkes için yöneteceğini” ve insanların güvenine ihanet etmeyeceğini söyledi.

Seçimlere katılım oranının düşük olmasından duyduğu üzüntüyü belirten Meloni, devletle vatandaş arasındaki ilişkiyi yeniden inşa etmeleri gerektiğinin de altını çizdi.

Meloni ayrıca başkent Roma’da gazetecilere verdiği demeçte, “İtalyanlar, İtalya’nın Kardeşleri tarafından yönetilen sağcı bir hükümet lehinde açık bir mesaj gönderdiler” dedi ve “Teşekkürler İtalya” yazan bir pankart tuttu.

Meloni’nin, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana İtalya’nın en sağcı hükümetini kurması bekleniyor.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER