Gençlerin tercihi hibrit çalışma modeli

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nün de üyesi olduğu Uluslararası İşletme Okulları Birliği CEMS’in yeni araştırmasına göre hibrit çalışma, pandemiden sonra da iş seçimlerine yön verecek gibi görünüyor. Araştırmaya göre, genç profesyonellerin yüzde 61’i hibrit çalışmanın kariyerleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünüyor. Genç profesyoneller hibrit çalışmanın faydaları arasında şunları gösteriyor: Masrafların azalıp seyahat fırsatlarının artması, esneklik ve kendilerine değer verildiğini hissetmek.

Yüzde 61 kariyerlerini olumlu etkileyeceğini düşünüyor

Dünyanın en iyi 34 işletme okulunun yer aldığı, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nünse Türkiye’den tek üye olduğu Uluslararası İşletme Okulları Birliği CEMS’in yeni araştırmasına göre, iş gücüne yeni katılan genç profesyonellerin yüzde 61’i hibrit çalışmanın kariyerleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünüyor.

Genç profesyoneller hibrit düzenin hayatlarına daha fazla esneklik kattığına inanıyor. Çalışırken seyahat etme özgürlüğüne erişen ve kendilerine değer verildiğini hisseden genç profesyoneller, masraflarının azaldığını, ruh sağlıklarının olumlu yönde etkilendiğini söylüyor.

CEMS’in dünya çapındaki anketine katılan yeni mezunların yüzde 61’i bu görüşleri paylaşırken katılımcıların yüzde 25’i ise hibrit çalışmaya geçişin kariyer beklentileri üzerinde herhangi bir fark yaratmayacağı kanaatinde. Katılımcıların sadece yüzde 14’ü bu etkinin olumsuz olacağını düşünüyor.

Gençlere göre hibrit çalışmanın faydaları

Hibrit çalışmanın ideal iş düzeni olduğunu düşünen genç profesyonellere göre bu düzenlemenin faydaları arasında şunlar yer alıyor:

  • Çalışırken seyahat etme fırsatı: Hibrit çalışma daha uzun tatiller yerine seyahat ederken çalışma imkânı sunuyor.
  • Değer hissi: Hibrit düzende çalışan genç profesyoneller, kendi çalışma programlarını belirleme özgürlüğüne sahip oldukları için işverenlerinin kendilerine güvendiğini ve değer verdiğini hissediyor.
  • İş olanaklarına daha geniş erişim: Hibrit çalışma, geçmişte erişilemeyen işlere girme anlamında genç profesyonellere yeni bir esneklik getiriyor.
  • Azalan masraflar: Büyük şehirlere yakın daha küçük yerleşim bölgelerinde konaklayan genç profesyoneller, para ve zamandan tasarruf edebileceklerini belirtiyor.
  • İş/yaşam dengesi ve sağlık: Hibrit çalışma kendini geliştirmek, egzersiz yapmak ve hobilere zaman ayırmak için imkân yaratıyor. Aileleri ve arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirebilen gençler, bunun sağlıkları üzerinde olumlu etki yarattığını ifade ediyor.
  • Odaklanma: Sürekli yoğun bir ofis ortamında olmak yerine ara ara evden çalışmak, genç profesyonellerin daha iyi odaklanmasına yardımcı oluyor.

İş arkadaşlığı başarı için hayati önem taşıyor

Katılımcılar hibrit çalışmaya olumlu baksalar da tamamen uzaktan çalışma konusunda aynı şekilde düşünmediklerini vurguluyor. Genç profesyoneller, mesai saatleri içinde ve dışında iş arkadaşlarıyla yüz yüze zaman geçirmenin kariyer başarısı için hayati önem taşıdığına inanıyor. Ekiplerin düzenli olarak yüz yüze görüşebileceği bir iş düzenini tercih eden katılımcılar, bunun bağlantı kurmak, fırsatları keşfetmek, yenilikçi bir tutumu ve öğrenmeyi sürdürmek açısından önemli olduğunu vurguluyor.

Araştırmanın bulgularını yorumlayan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Akademik Direktörü Prof. Dr. Şuhnaz Yılmaz Özbağcı şunları söyledi: “Hibrit çalışma Covid-19 ile hayatımıza girdi ancak görünüşe göre uzun soluklu bir trend olacak. Sağladığı esneklik nedeniyle tercih edilen bu model, aynı zamanda uluslararasılaşma için de yeni fırsatlar yaratıyor. Sosyal etkileşimi sınırlaması sebebiyle tamamen uzaktan çalışma daha az arzu edilen bir seçenek haline gelirken hibrit düzen, çalışma ortamının eski ve katı sınırlarını yeniden tanımlamamıza imkân veriyor.”

Gençlerin işverenden beklentileri artıyor

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Yönetici Direktörü Nida Bektaş da konuyla ilgili şunları ifade etti: “Genç profesyoneller kariyer seçimlerini yaparken ağırlıkla hibrit çalışma yöntemini tercih ediyorlar. Hibrit çalışma, iş yaşam dengesini kurması ve esneklik sağlaması açısından avantajlı olarak değerlendiriliyor. Tamamen uzaktan çalışma, etkileşimi ve sosyalleşmeyi engellerken, hibrit çalışma esnekliği sayesinde özel yaşam dengesinden de ödün verme zorunluluğu olmadan kişinin kariyerine odaklanmasına imkân veriyor. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda ‘hiper kişiselleştirme’ kavramını benimseyen nitelikli genç profesyonellerin iş dünyasına giriş yaparken işverenden beklentileri artıyor.”

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü CEMS Uluslararası İşletme Yönetimi yüksek lisans öğrencilerinden Tolga Kırkali şu yorumda bulundu: “Pandemide çevrimiçi teknoloji kullanımı iş hayatını özel hayata kolayca entegre edebildiğimizi gösterdi. Hayatınızı kendinize göre kurabilir ve kariyerinizi buna uygun hale getirebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar; dünyanın her yerinden çalışabilirsiniz. Bence ‘dijital göçebelik’ hareketi bunun bir kanıtı.”

Mezunlar hibrit işlere yöneliyor

CEMS Executive Direktörü Nicole de Fontaines şunları söyledi: “Birçoğu dünyanın önde gelen şirketlerinde lider pozisyonlarda çalışacak olan mezunlarımız, uzun yıllardır özlemini duydukları esnekliği onlara sunduğu için hibrit çalışmaya geçişe son derece olumlu bakıyor. Bize hibrit çalışma olanağı sunan işverenlerin kendilerini cezbettiğini ve bu esnekliği sağlayamayan işverenlerle çalışmak konusunda ise daha isteksiz olduklarını söylüyorlar. Ham zamanlı olarak uzaktan çalışmak istemiyorlar. Genç profesyoneller, özellikle ilişki kurma ve yeni beceriler edinme söz konusu olduğunda, iş arkadaşlarıyla haftalık olarak düzenli yüz yüze etkileşimin kariyer başarıları için hayati önem taşıdığının farkında. İşin bu sosyal yönünü kaybetmek istemiyorlar. Bu anlamda işverenlerin esnek hibrit çalışma arzusunu, ekiplerin hem ofis içinde hem de dışında yüz yüze birlikte çalışmaları için fırsatlar yaratarak dengelemeleri gerekiyor.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER