Genç Kadınlar İçin İstihdamda İlk Adım

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” ilk fiziksel eğitimi, Akçansa iş birliğiyle Sabancı Vakfı ve UNDP Türkiye tarafından düzenlendi.

Türkiye’nin en geniş katılımlı sosyal sorumluluk projesi olan Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında gerçekleştirilen eğitim, Akçansa’nın İzmir Menemen’deki tesislerinde düzenlendi. Genç kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunların başında gelen başvuru, mülakat ve özgeçmiş hazırlama süreçleri hakkında bilgi yoksunluğunu aşmak için planlanan “İşe Başvuru Becerileri” konulu eğitimde, işe başvuru süreçleri ve öz geçmiş hazırlama hakkında detaylı bilgi verilirken, mülakat simülasyonu da gerçekleştirildi. Aynı zamanda eğitimde, NEET genç kadınlara Türkiye’nin her yerinde iş, staj, eğitim ve girişim desteğine ulaşmalarını sağlayan Fırsatlar Haritası da tanıtıldı.

Türkiye’de 18-29 yaş arasında ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) genç kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını artırma amacıyla hayata geçirile proje, yüzde 50,5 oranındaki NEET genç kadınların farkındalıklarını artırmak, güçlenmelerini sağlamak, becerilerini ve istihdam fırsatlarını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

Projenin tanıtım faaliyetleri kapsamında 2022 Nisan ayında Adana, Diyarbakır ve İzmir’de il bilgilendirme ve istişare toplantıları gerçekleştirilmiş ve yoğun ilgiyle karşılanan bu toplantılara; kamu, sivil toplum, üniversite, meslek örgütleri ve kooperatifler olmak üzere 152 kurumdan 260 kişi katılmıştı. 

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin en önemli araçlarından biri olan “Fırsatlar Haritası”, 18-29 yaş arasındaki NEET genç kadınların Türkiye haritası üzerinden kendilerine en yakın iş, staj, eğitim ve girişim desteği fırsatlarına ulaşmalarını sağlıyor. Şimdiye kadar bin 500’e yakın fırsatın yer aldığı Fırsatlar Haritası’nda kamu, özel sektör, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan fırsatlara yer veriliyor.

Türkiye’de sayıları 3,5 milyona ulaşan ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınlara fırsatlarıyla ulaşmak isteyen kurumlar da dijital portalın içerisindeki “Fırsat Girişi” özelliğiyle kendi fırsatlarını haritaya girme imkânı buluyor. “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesinin portalı ve “Fırsatlar Haritası”, www.geleceginikurangenckadinlar.org adresinden ziyaret edilebiliyor.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesinde yeni bir sürece geçildiğini belirterek, “NEET genç kadınlarla doğrudan temas edebileceğimiz yeni bir sürece giriyor, fiziki eğitimlere başlıyoruz. Bugüne ulaştığımız için mutlu ve gururluyuz. Önümüzdeki dönemde daha birçok alanda Adana, Diyarbakır ve İzmir’de eğitimlerimiz devam edecek. Hem eğitimlerden haberdar olmak hem de NEET genç kadınların kendilerine uygun iş, staj ve girişim desteği fırsatlarını inceleyebilmeleri için Fırsatlar Haritası’nı yakından takip etmelerini öneriyorum. Genç kadınları eğitim ve istihdama kazandırmak için çaba harcayan tüm kurumları da olanaklarını sunmak üzere Fırsatlar Haritası’na davet ediyorum” şeklinde konuştu.

UNDP Türkiye Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföyü Yöneticisi Mustafa Ali Yurdupak ise, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi kapsamında ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınların eğitim ve beceri geliştirmeye yönelik ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla yaptığımız saha çalışmasını tamamladık. Bu çalışma ile öncelikle NEET genç kadınların mevcut durumunu ortaya koyduk. Belirlenen ihtiyaçlara ve sektörlere göre mesleki ve sosyal becerileri geliştirmek amacıyla gerekli olan eğitimler, danışmanlık, mentorluk ve diğer yetkinlik geliştirme faaliyetlerinin neler olabileceğini tespit ettik. Projenin çalışma alanları olan Adana, Diyarbakır ve İzmir’de yaptığımız saha çalışmasının sonuçlarına göre de ilk yüz yüze eğitimimizi İzmir’de NEET kadınların katılımıyla gerçekleştirdik. Saha çalışmasıyla eş zamanlı olarak geliştirilen portalımız Fırsatlar Haritası da NEET genç kadınların eğitim, staj ve iş imkânlarına ulaşması için önemli bir araç olarak geliştirildi. Bu bağlamda Fırsatlar Haritası ve eğitimlerin NEET genç kendilerini geliştirmesinde ve istihdam edilebilirliklerinin artmasında büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER