Geleceğin mesleklerinde ilk sırada yapay zekâ mühendisliği yer aldı

Gençlerin kariyer platformu Youthall, gerçekleştirdiği Gelecekteki İş Gücü Talebi Anketi Raporunu yayınladı. Anket, iş dünyasının profesyonellerinin ve gençlerin geleceğin mesleklerine ilişkin beklentisini ortaya çıkardı. 18-30 yaş arasında üniversite öğrencisi ve çalışmayan mezun gençler ve iş dünyasının profesyonellerinin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre, gençlerin yüzde 73’ü 10 yıl sonra meslekler arasında yapay zekâ mühendisliğinin ilk sırada olacağını düşünüyor. İş dünyasının profesyonelleri ise sürdürülebilirlik uzmanlığı, yenilenebilir enerji uzmanlığı ve robotik mühendisliği gibi mesleklerin ilk sıraları paylaşacağını öngörüyor. Gençlerin yüzde 87’si meslek seçiminde kazanç ve gelişim fırsatlarına odaklanıyor. Anket sonuçları, ‘yazılım ve uygulama geliştiriciliği’, ‘dijital pazarlama uzmanlığı’ ve ‘uzay araştırmaları mühendisliği’ gibi alanlardaki yükselişin de, geleceğin iş dünyasında dijital dönüşümün iş gücü talebini derinden etkileyeceğini gösteriyor.

Yaratıcı ve yenilikçi olan kazanacak

Gençlerin yüzde 28,5’i, “Bugün tercih yapıyor olsaydın ya da farklı bir meslek seçme şansın olsaydı hangi mesleği seçerdin?” sorusuna “Yapay zekâ uzmanlığı” yanıtını veriyor. Ardından yüzde 15,6 ile ‘veri analistliği/veri bilimciliği’, yüzde 12 ile ‘dijital pazarlama uzmanlığı’, yüzde 11 ile ‘yenilenebilir enerji uzmanlığı’ ve yüzde 9,5 ile ‘e-ticaret uzmanlığı’ geliyor. Bu yanıtlar, gençlerin meslek seçiminde gelecekteki potansiyel fırsatları dikkate aldığını kanıtlıyor.

Anket çalışması, gelecekte iş dünyasında hangi yetkinliklerin ortaya çıkacağını da belirliyor. Ankete katılan profesyonellerin yüzde 72’sine göre, ‘yaratıcılık ve yenilikçilik’ iş dünyasının gelecekteki en önemli yetkinlik tercihi olacak. İş dünyasında öncelikli olacak diğer yetkinliklerin başında ise ‘problem çözme/karar verme yeteneği’, ‘adaptasyon/değişime uyum sağlama’ ve ‘eleştirel düşünme/analiz’ geliyor.

Gençler mesleklerinin geleceğinden endişe duyuyor

Araştırmada, gençlerin mesleklerinin geleceğine ilişkin bakış açıları da incelendi. Ankete katılan gençlerin üçte birinden fazlası (yüzde 38,4) gelecekleriyle ilgili meslekleri hakkında endişe duyuyor. Bu endişeleri, gelecekte iş dünyasının nasıl şekilleneceği ve mevcut mesleklerin ne kadar geçerli olacağı konusundaki belirsizliklerle ilişkilendiriliyor. Gelecekleriyle ilgili endişe duymayanların oranı %34,3’te, kararsızların oranı ise yüzde 27,3’te kalıyor.

‘Basım ve yayım’, ‘satış’, ‘imalat ve üretim’ alanlarının varlığı azalacak

Ankete katılan iş dünyası profesyonellerinin verdiği yanıtlara göre, günümüzde teknolojinin hızla geliştiği ortamda varlığını yitirecek meslek alanlarının başında ‘basım ve yayım’ geliyor. Yüzde 18,2’si ‘basım ve yayım’ alanının varlığının azalacağını düşünürken, yüzde 16’sı tüketim ve alışveriş alışkanlıklarımızın değişmesiyle birlikte gelişen teknolojinin ‘satış’ alanındaki istihdamı ortadan kaldıracağı görüşünde birleşiyor. Yüzde 15,2’si endüstri ve imalat sektöründe büyük ölçüde otomasyon ve robotik sistemlerin kullanımının artmasıyla ‘imalat ve üretim’ alanının varlığının azalacağını öngörüyor.

İş dünyası iletişim becerilerine önem veriyor

Ankete katılan profesyonellerin yanıtlarına göre, günümüzde işe alımlarda dikkat edilen en önemli nitelik yüzde 74,2 ile ‘iletişim ve iş birliği becerileri’. İş dünyası profesyonellerinin yüzde 70,5’i ‘problem çözme ve karar verme yeteneği’ni kritik bir unsur olarak benimsiyor. Yüzde 53’ü ise ‘adaptasyon ve uyum sağlama yeteneği’ni olmazsa olmaz bir nitelik olarak tanımlıyor.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER