Geleceğin kadın mühendisleri, bugünün kadın mühendis liderleriyle buluşacak

Gençlerin kariyer platformu Youthall, bu yıl 1-2 Şubat tarihlerinde düzenleyeceği Woman in Engineering Career Summit’te geleceğin kadın mühendislerini, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde görev alan kadın mühendis yöneticilerle buluşturacak. Üniversitelerin mühendislik bölümlerinde eğitimine devam eden üniversite ve yüksek lisans öğrencileri ile yeni mezun adayların katılacağı zirvenin odak noktası ‘Mühendislikte Kadın Liderliği’ olacak.

Gemi mühendisliği, kadınların en az olduğu alan

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 2023 verilerine göre, Türkiye’de 24 odaya bağlı olarak 677 bin 242 mühendis görev alıyor. Bu rakamın 163 bin 29’unu ise kadın mühendisler oluşturuyor. Kadın mühendislerin 38 bin 12’si mimarlık, 19 bin 893’ü inşaat sektöründe hizmet veriyor. Gemi mühendisliği ise kadın mühendislerin en az olduğu alan olarak kayıtlara geçiyor. Kadın mühendis sayısını artırmak ve kadınların iş hayatında yönetici pozisyonunda yer almasına yönelik hayata geçirilen projeler de kadınları mühendisliğe teşvik ediyor.

Gençlerin kariyer platformu Youthall, bu sene QNB Finansbank ana sponsorluğunda 3’üncüsünü düzenleyeceği Woman in Engineering Career Summit ile kadınların mühendislik alanına olan katkılarını genç yeteneklere aktararak geleceğin kadın mühendislerine yeni ilham kaynakları yaratmayı hedefliyor. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin kadın mühendis yöneticilerinin yer alacağı zirve, online olarak düzenlenecek. Üniversitelerin mühendislik bölümünde eğitimine devam eden öğrenciler, yeni mezunlar ve ilham veren kadın yöneticiler ile bir arada olmak isteyen herkesin katılımına açık olan zirveye başvurular, 31 Ocak’a kadar Youthall’un internet sitesinden yapılabilecek.

 Genç mühendis adaylarına yeni bakış açıları kazandıracak

Youthall Kurucu Ortağı Elis Yılmaz Aykan

Ücretsiz düzenlenen zirveyle geleceğin kadın mühendis adayları arasında güçlü bir ağ oluşturmayı ve onların kariyer yaşamına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten Youthall Kurucu Ortağı Elis Yılmaz Aykan, kadın mühendislerin farklı bakış açıları ve yetenekleriyle mühendislik alanında çeşitlilik yarattığını söyledi. Türkiye’de kadın mühendis sayısının 163 bini aştığını kaydeden Elis Yılmaz Aykan, “Bu rakam 2017 yılında 80 bin, 2018’de 90 bin seviyelerindeydi. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılımı oldukça düşük seviyede olmasına rağmen, mühendislikte kadınların aldığı pay artıyor. Zirvemiz aracılığıyla geleceğin kadın mühendislerine yeni ilhamlar yaratarak, bugünün kadın liderlerinin mühendislik alanına katkılarının genç yeteneklere aktarılmasına öncülük edeceğiz” dedi.

Aykan, zirvede Akçansa, Alarko Carrier, AstraZeneca, BSH, Coşkunöz Holding, Enerjisa, Enerjisa Üretim, Henkel, Mercedes Benz-Türk, İnci Holding, Otokar, Siemens, Şişecam ve Unilever gibi alanında öncü şirketlerden ilham veren kadın mühendis yöneticilerinin Youthall’un çatısı altında genç mühendis adaylarına yeni bakış açıları kazandıracağını ifade etti.

 ‘Yetenekli iş gücüne ulaşmak için kadın istihdamı önemli’

Türkiye nüfusunun yüzde 49’unu oluşturan kadınların iş yaşamında erkeklerden çok daha az yer aldığını kaydeden Aykan, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “TÜİK’in İstatistiklerle Kadın 2022 Araştırması’na göre, 2021 yılında erkeklerin iş gücüne katılma oranı yüzde 70,3 iken, bu oran kadınlarda yüzde 32,8’de kaldı. Kadınların iş gücüne katılma oranı, eğitim seviyesine bağlı olarak artıyor. Okuryazar olmayan kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 12,8, lise altı eğitimli kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 25,3, lise mezunu kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 32,5, mesleki veya teknik lise mezunu kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 38,5 iken yükseköğretim mezunu kadınların iş gücüne katılma oranı ise yüzde 67,6’ya çıkıyor. Değişen yeni dünya düzeninde yetenekli insan kaynağına duyulan ihtiyaç, her geçen gün artıyor. Cinsiyet eşitsizliğinin iş gücüne etkisine dair ipuçları sunan bu veriler tersine çevrilebilir ve kurumsal şirketlerin katkılarıyla kadınların iş dünyasındaki temsilini güçlendirmek için teşvik edici olabilir. Yetenekli iş gücü ihtiyacını karşılamak için, kadınların iş hayatına katılımını ve her kademede temsilini güçlendirmenin anahtarı olan cinsiyet eşitliği konusunda şirketlere çok büyük görev düşüyor.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER