Evet, tabii ki dünyayı biz kurtaracağız

“Dünyayı sen mi kurtaracaksın?” sorusunun yanıtını başlıktaki ifadeyle verdi Melisa Akkuş. “Tek kişiyle ne değişir?” sorunun devamı. İklim aktivisti Melisa Akkuş, tek başına da olsa dünyayı kurtarma hedefinde. Ama yalnız değil. 2021 yılında İklim Öncüleri hareketini kurdular. Lise ve üniversite öğrencilerini bir araya getirip iklim krizine karşı mücadelelerini büyüttüler. Melisa Akkuş “Birlikte mücadele ettiğimiz zaman çok güçlüyüz ve kesinlikle dünyayı değiştirebileceğimizi düşünüyorum” diyor.

 

Melisa, Z Kuşağı sohbetimize hoş geldin. Seni tanıyabilir miyiz öncelikle?

Ben Melisa. 19 yaşında hayalleri, fikirleri, umutları olan, bunların peşinden koşan, cesaret etmekten, denemekten, insanların başına icat çıkarmaktan korkmayan bir gencim. Her şeye yıllar önce “Dünyayı kurtarmak istiyorum” diyerek başladım. Yıllardır toplumsal sorunlara karşı çalışıyorum. 

 

Hangi endişelerin ve tanıklıkların senin bir iklim aktivisti olmana yol açtı?

Her şeye yıllar önce başladım. Her zaman heyecanlı, meraklı, bir şeyler yapmak ve bir şeyleri değiştirmek isteyen bir çocuktum. Dünya çok ciddi eşitsizlikler ve adaletsizliklerle dolu; iklim krizi sebebiyle geleceğimiz yok oluşta. Okulda bize ödevler verilirken, bize “Derslerine çalış” denilirken ben “Dünyada olanlara karşı ne yapabilirim?” diye düşünüyor, uykularım kaçıyordu. Bir gün kendime, “Ben daha fazlasını yapmak ve bu dünyayı kurtarmak istiyorum” dedim. Hiç vakit kaybetmeden neler yapabileceğime dair araştırmaya başladım ve dünyayı kurtarma planları hazırladım. Eşitsizliklere, adaletsizliklere ve iklim krizine karşı mücadele etmeye başladım. Hayallerim ve fikirlerim için gece gündüz demeden çalıştım. 

 

Hayatımın amacının tamamen gezegeni kurtarmak olduğunu düşünüyorum. Benim derdim bu. Her an, her yerde ve her zaman, yaptığım her şeyde gezegenin geleceğini düşünerek çalışıyorum. Bu gezegenin geleceği için en iyisini yapmak ve yapılmasını sağlamak istiyorum.

 

Dünyamız nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya? Önlem alınmazsa neler yaşayabiliriz? 

Acil durumdayız. Sebebi iklim krizi.  Ben ve arkadaşlarım bu krizle, bu krizle mücadele ederek ve etkilerine ciddi şekilde maruz kalarak büyüdük. Geleceğimiz iklim krizi yüzünden tehlike altında.  Endişeliyiz ve bir gelecek istiyoruz. Bu nedenle, şu anda dünyayı iklim krizinin yıkıcı etkilerinden kurtarmak için yoğun bir mücadele sürdürüyoruz. 

Biz çok çabalıyoruz ama iklim krizi ile mücadele için anlamlı ve hızlı adımlar atılmıyor, bu krizin aciliyetinin farkına varılmıyor, iklim krizi görmezden geliniyor ve önlemlerin şimdi alınması gerekliyken farklı tarihlere erteleniyor. 

Oysa iklim krizi 2030’da veya 2050’de değil, şu anda evimizde ve herkesi etkiliyor. Hepimizin bizzat yaşadığı, içinde olduğumuz bu kriz artık görmezden gelinmemeli, harekete geçilmeli. 

 

Şu anda hangi dernek ve hareketlerin içerisinde bulunuyorsun? Bu dernekler aracılığıyla neler yapıyorsun? 

 

Öncelikle İklim Öncüleri’nden bahsetmek istiyorum. İklim Öncüleri, biz çocuk ve gençler tarafından 1 Eylül 2021 tarihinde kuruldu. İklim Öncüleri iklim krizine karşı tüm Türkiye’den lise ve üniversite öğrencilerini birleştirerek onlara kalıp yargılara maruz kalmadan, kendi benliklerini yansıtarak özgürce projeler, girişimler, etkinlikler üretebilmeleri için gerekli ortamı sunuyor. Ayrıca şiddetsizlik ve mental sağlık ilkelerini benimseyerek, oluşturduğu güvenli ortamıyla akranlar arası dayanışmayla eyleme geçen bilinçli kitle oluşmasına öncülük eden uluslararası platformlarda da temsil edilen ulusal bir hareket. Ayrıca Türkiye’de iklim krizine karşı mücadele eden en aktif ve kapsamlı topluluklardan biri. Birlikte gerçekten değişime öncülük ediyor, dünyayı kurtarıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

 

Yeni kurduğumuz Talebeyiz Biz derneği hakkında bilgi vermek istiyorum. Biz, daha adil ve özgür yaşam alanları arayışı ortak paydasında buluşmuş bir öğrenenler topluluğuyuz; hayat boyu talebeleriz. Başta eğitim olmak üzere tüm yaşam alanlarımızı hepimiz için daha yaşanabilir kılma idealindeyiz. Bu amaçla disiplinler arası ortaklıklar ve işbirlikleri geliştiriyor; projeler, sergiler, araştırmalar, eğitimler, etkinlikler tasarlıyoruz. Bunun hayat boyu devam edecek bir süreç olduğunun farkındayız. Dolayısıyla bizim talebeliğimiz de hayat boyu sürecek. Adalet arayışının bir ucundan tutabilmenin heyecanını yaşıyoruz. 

25 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında da Talebeyiz Biz’in Dayanışma için Sanat Topluluğu’nun önemli bir sergisi olacak. Detaylar için sosyal medya hesaplarımızı takipte kalmayı unutmayınız! 

 

Dünyayı tehdit eden iklim kriziyle mücadelede eksiklerimiz neler? Nereden başlamalıyız? Okul müfredatına bu konunun girmesi yeterli mi?

Mevcut çalışmalar ve müfredat iklim krizini kontrol altına alabilmemiz için çok yetersiz. Bunun için de iklim aktivistleri olarak ‘Geç Kalmadan Geç Harekete: İklim Afetleriyle Mücadele Et’ başlığıyla bir

kampanya yürütüyoruz. 

Aynı depremde yaşadığımız gibi, bilim insanları yıllardır iklim kriziyle ilgili uyarılarda bulunuyor, karar alıcılar ise bu ikazlara kulak vermiyor. Ancak gençler olarak bizler, iklim krizi konusunun da benzer bir felakete dönmesini engellemek istiyoruz. Bu sebeple cumhurbaşkanından, siyasi partilerden ve milletvekillerinden bilimi dinlemelerini istiyoruz. İklim afetleri ve depremle mücadele için bir an önce harekete geçin. Çünkü biz gençlere güvenli bir gelecek borçları var.

 

Kampanyamıza ve geleceğimize destek olan tüm karar alıcılar aşağıdaki maddelerden sorumlu:

  • Şehirler depremlere ve iklim krizi kaynaklı afetlere dirençli hale getirilmeli.

Röportaj: Deniz Dallı

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER