EŞİK Kadın Milletvekili Adayları İle Ankara’da Bir Araya Geldi

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), CHP, Yeşil Sol Parti, Emek Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Toplumsal Özgürlük Platformu, İYİ Parti ve Türkiye Komünist Parti’den kadın milletvekili adayları ile “Kadınlar soruyor, adaylar yanıtlıyor” etkinliğin de bir araya geldi.

Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleşen etkinlikte kadın seçmenler, milletvekili adaylarına merak ettikleri sorular yöneltti. 

Laitfe Demirci Kahya, “Kadınların anadilinde konuşabilmesi için Mecliste mücadele verecekler mi?” sorusunu; 29 Ekim Kadınlar Derneği Yöneticisi Şaziye Erdoğan, İYİ Parti’nin adayına “İYİ Parti’nin seçilebilir yerden kadın aday oranının düşük olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu; Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nden Asiye Belovacıklı ise “Kadının adı bakanlıktan kaldırıldı. Kadın ve eştiliği dereği kurulmasını istiyoruz. İkincisi seçim nedeniyle rafa kalktı ama anayasaya kılık kıyafetin girmesi gibi laikliik için tehlikeli olan bir öneri verildi. Bu konularda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Emek Ve Özgürlük İttifakı Adayları: “Her Alanda Eşitlik”

Yeşil Sol Parti Ankara 1. Bölge Adayı ve EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan: “Bu ülkede yaşadığımız yoksulluğun, kadınların yoksulluğu artırıcı etkisi olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda iktidarın politikalarının da bir sonucu. 4+4+4 eğitim düzenlemesiyle birlikte kız çocukları örgün eğitiminin dışına itmiş durumda. Dolaysıyla emekçi sınıfları için yoksullukla mücadele ne kadar gerekliyse kadınlar için de o kadar gerekli. Kadınlar her alanda eşitliğinin sağlanması ve ayrımcılığın ortadan kalkması için eğitim ve sağlık sisteminin yeniden örgütlenmesi gerekiyor. İstihdam alanı da öyle. Ücret eşitsizliği, işyerinde kadın olmaktan kaynaklı sorunlar, sendikalı çalışma ve disiplin kurullarının da kadınların temsiliyle örgütlenmesi gerekiyor. Laiklik herkes için olduğu gibi kadınlar için de vazgeçemeyeceğimiz bir mücadele alanı. İnanmama hakkını da içeren gerçek bir inanç özgürlüğünü demokratik bir Türkiye mücadelesinin parçası olarak görüyoruz. Her türlü dini yapılanma siyasetten, bürokrasiden, kamu hizmetlerinden ve ticaretten de uzaklaştırılmalı. Tarikatların başta çocuklar ve kadınlar üzerinden ellerini çekmesi için mücadele ediyoruz.”

TİP Ankara 2. Bölge Adayı Yelda Koçak: “AKP iktidarı kadınları eve hapsetti. Kadını aile politikaları dışına çıkarmamız gerekiyor. Eşitlik olmadan olmaz. Anayasada kılık kıyafet konusu tehdit ve bu konuda en hızlı ve net yanıt veren partiydik. Laikliğe aykırı, kadınlara başörtülü-başörtüsüz ayrımı yaptıracak düzenlemelere karşı çıkacağız. Kadınların istihdamı önündeki engellerin kaldırılması için seçimden önce kreş kampanyası başlatmıştık. Kadın istihdamını konuşacaksak aile içindeki yaşlı engelli çocuk bakımının kamulaştırılması ve devlet eliyle kadınların hayata katılımın önündeki engellerin kaldırılması için politikalar üretmemiz gerekiyor.”

CHP Ankara 1. Bölge Adayı Gamze Taşçıer: “Sorun Yasaların Uygulanmaması”

CHP Ankara 1. Bölge Adayı Gamze Taşçıer: “Kadın hakları mücadelesinin en önemli sorununu zihniyet problemi. Ben parlamentodaki 5 yıllık dönemimde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesiydim. Aslında o kadar güzel kanunlarımız var ki ama ihtiyacımız olan bu çalışmaları hayata geçirecek bir iradenin söz sahibi olması. Biz 14 Mayıs’ta bu iradenin başa gelmesini sağlayacak tarihi bir seçim sürecinden geçiyoruz.”

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER