Erkekler şaşırmayana kadar devam

2014 yılından beri Shell Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü ve aynı zamanda İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapıyorsunuz. Bu göreve gelene kadar geçtiğiniz yolu sizden dinleyebilir miyiz? 

20 yılı aşkın süredir iletişim profesyoneli olarak çalışma hayatının içindeyim. Bugün Shell Türkiye’nin ülkemizin sosyal gelişimine katkıda bulunan yol güvenliği, inovasyon, çevre, kadın istihdamı ve engelsiz yaşam alanındaki sosyal yatırım programlarına liderlik ediyorum. Öncesinde Sabancı’nın enerji şirketi Enerjisa’nın Kurumsal İletişim Müdürü ve HSBC Türkiye’de Çalışan İletişimi Kıdemli Müdürü olarak görev yaptım. Ayrıca MPR İletişim Danışmanlığı bünyesinde Türkiye’de faaliyet gösteren ve sektörünün lideri ulusal ve uluslararası birçok markanın İletişim Danışmanlığı’nı üstlendim.  

İletişim alanındaki meslek kuruluşlarına üyeliğim dışında, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi’yim. Bu kapsamda toplumsal sorunlar hakkında özel sektör çalışanlarının farkındalığını artırmayı, yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan çalışmalarda yer alıyorum. Ayrıca toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının iş yaşamında güçlenmesi özellikle odaklandığım sosyal konuların başında geliyor. Tüm sektörlerde kadınların çalışma hayatına katılmalarını ve karar alma süreçlerinde aktif bir şekilde yer almalarını hem kişisel olarak hem de Shell olarak çok önemsiyoruz. Bizimki gibi sıra dışı iş alanlarında da kadınların neler başarabildiklerini göstermeye çalışıyoruz. 

Aynı zamanda gençlerin iş hayatına hazırlanırken, üniversite döneminde kariyerleriyle ilgili kararlar alırken farklı deneyimlerden nasıl beslendiklerini yakından gözlemleme imkânım oluyor. Yenibirlider platformunun LEAD21 Fellowship programında mentorluk yapıyorum.  

Akaryakıt erkek egemen sektörlerden biri. Bu sektörde çalışan bir kadın yönetici olmanın zorlukları neler? 

Kariyerim boyunca çalıştığım alanlarda ‘zorluk’ olarak algılanan konuları aşmak ve dönüştürmek gibi bir misyon üstlendim. Benim için mesleğimin en kıymetli yanlarından biri, bu dönüşümü sağlayacak araçları ‘icat’ etmek ve kararlılıkla uygulamak. 

Bu doğrultuda büyük bir gururla söyleyebilirim ki Shell ile sektörümüzdeki bu algıyı hızla değiştiriyoruz. Bugün doğrudan istihdam sağladığımız çalışanlarımızın yüzde 31’ini, yönetim ekibimizin ise yüzde 50’sini kadınlar oluşturuyor. ‘Shell’de Kadın Enerjisi’yle de Türkiye genelinde faaliyet gösteren istasyonlarımızda Mart 2018’den bu yana 5 binin üzerinde kadına istihdam fırsatı yaratmış bulunuyoruz. ‘Shell’de Kadın Enerjisi’ akaryakıt sektöründe bir ilk olma özelliğini taşıyor ve tüm sektörün kadın istihdamı konusunda harekete geçmesine ilham kaynağı olmuştur. 

Öte yandan Shell Türkiye olarak Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi (UN Women) ve BM Global Compact ortak inisiyatifi olan ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısıyız. Yanınızdayız Derneği’nin üyesiyiz, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin kurumsal destekçisiyiz.

Şirketimiz bünyesinde yer alan ‘BİZ’ platformumuzla kadın erkek ayırmaksızın çalışma arkadaşlarımızın toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla birçok çalışmayı hayata geçiriyoruz. Global çapta bir program olan ‘Kadınlar için Shell Kariyer Gelişim Programı’ ile yüksek potansiyelli kadın çalışanlarımızın kariyerlerine, gelişimine destek oluyoruz. Anne ve anne adaylarımıza yönelik M³ Anne Mentorluğu programımız ile kadın çalışanlarımızın iş hayatına adaptasyon süreçlerini kolaylaştırıyoruz. Her sene eğitim-öğretim yılının ilk gününde anne olan çalışanlarımıza izin kullanma hakkı sunuyor, çocuklarıyla okulun ilk gün heyecanını yaşamalarından bizler de mutluluk duyuyoruz. Shell Çalışan Destek Programımız ile iş-yaşam dengesi, ilişkiler, evlilik sorunları, çocuklarla ilgili konular gibi stresi tetikleyen unsurlar hakkında telefonda sınırsız bir şekilde psikolojik danışmanlarla görüşme imkânı sunuyoruz.

Shell Türkiye’nin yol güvenliği, inovasyon, çevre, kadın istihdamı ve engelsiz yaşam alanında sosyal yatırım programlarını yönetiyorsunuz. Hepsi ayrı ayrı önemli ancak özellikle ‘Shell’de Kadın Enerjisi’ projesi üzerinde durmak istiyorum. Müşterisinden çalışanına kadar erkeklerin ağırlıkta olduğu akaryakıt istasyonlarında 2018’den beri kadınlar da görev alıyor. Bu projenin çıkış hikâyesi nedir? 

Parlak bir geleceği inşa edebilmek, kadın-erkek tüm insanlara gelişmeleri ve potansiyellerini gerçekleştirmeleri için fırsat alanları sağlanmasıyla mümkün. Bu kapsamda kadınların gelişimlerine daha fazla destek olmak ve örnek alabilecekleri rol modeller yaratmak, özel yaşam ve iş hayatında eşitliğin sağlanmasına pozitif etki yaratacaktır. Bu konuda özellikle kadın rol modellerin varlığının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Önyargıları yıkarak kendini ispatlamış kadınlar, diğerleri için de birer ilham kaynağı haline geliyor. Kadınların hayatın her alanında cinsiyet eşitliği kapsamında var olabilmesi için potansiyellerini keşfetmeleri gerekiyor.

Biz bu dönüşümü gerçekleştirebilmek üzere, akaryakıt sektöründe 2018 yılında bir ilki gerçekleştirdik ve tüm sektöre ilham kaynağı olduk. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın himayelerinde, İŞKUR işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Shell’de Kadın Enerjisi’ ile kadınlara istasyonlarımızda istasyon yöneticisi, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, temizlik görevlisi, muhasebe elemanı ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı sunuyoruz. Shell’de Kadın Enerjisi programıyla erkeklerin çok yoğun olduğu akaryakıt sektöründe her kademede kadınların da çalışabileceğini ve başarılı olabileceğini gösterdik. 

Şimdiye kadar proje kapsamında kaç kadın istihdam edildi? Bu kadınlar nasıl seçiliyor? Shell’de çalışmak isteyen kadınlar ne yapmalı? 

Shell’de Kadın Enerjisi ile hedefimiz, Shell’in Türkiye’deki 100’üncü faaliyet yılı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de 100’üncü yılı olan 2023’te 5 bin kadına ulaşmaktı. Büyük bir gururla paylaşmak isterim ki bu hedefimizi bir yıl önce aştık, bugün 5 bin 300 kadına istasyonlarımızda iş fırsatı sağladık. 

Kadın adaylar, başvurularını her ilde İŞKUR İl Müdürlükleri’ne yapabiliyor. Adayların işe alım süreçleri İŞKUR iş ve meslek danışmanları aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Müşteriler, pompa başında kadın gördüklerinde nasıl tepkiler veriyor?

2018 yılında bu yola çıktığımızda gerçekten misafirlerimiz kadın çalışanlarımızı görünce çok şaşırıyordu ama şaşırma oranı gittikçe azalıyor. İstasyonlarda kadın saha çalışanlarımız yaygınlaştıkça süreç normalleşiyor. Bu, tamamen yok olana kadar “Mesleğin cinsiyeti yoktur” demeye devam edeceğiz.

İstihdam sağladığınız kadınların hayatlarında sağlanan değişikliklere yönelik somut olarak verebileceğiniz örnekler var mı? 

Shell kadınları güçlü, özgüven sahibi, mutlu çalışan ve tuttuğunu koparan kadınlar. 4 yılda, bir yandan çalıştıkları istasyonda ekip performansını artırırken bir yandan da kariyerinde hızla ilerleyen kadın rol-modeller doğdu. Örneğin, ön sahada başlayan ve sonra istasyon müdürü pozisyonuna kadar yükselen birçok kadın çalışma arkadaşımız var.

Kadınların bu sektörde olması neden önemli?

Bugün yapılan araştırmalar, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı kurumlarda finansal performansın yükseldiği ve çalışma ortamlarının zenginleştiğini gözler önüne seriyor. Biz de Shell’de Kadın Enerjisi girişimimizle sadece toplumsal anlamda algıları dönüştürmekle kalmıyor, kadınların yeteneklerini de istasyonlarımıza taşıyarak işimizi ileri taşıyoruz. Örneğin, kadın çalışanlarımızın olduğu istasyonlardaki müşteri memnuniyetinin diğer istasyonlarımıza oranla 2019’da yüzde 3, 2020’de ise yüzde 6 daha yüksek olduğunu gördük. 

Kadın çalışanlarımızın aramıza katılımıyla sadece onların hayatlarında değil, birlikte çalıştıkları iş arkadaşları, misafirlerimiz ve istasyonlarımızdaki hizmet kalitemizde de büyük bir değişime imza attık. 

Shell’in cinsiyet eşitliği karnesi ne durumda, Shell Türkiye’de çalışanların kaçı kadın, kaçı erkek, yönetimde, yönetim kurulunda kaç kadın var? 

Shell, faaliyet gösterdiği 80’e yakın ülkede tüm politikalarının temelinde kadın-erkek ayırmaksızın tüm çalışanları için eşitlik ilkesini sağlamayı hedefliyor. Bu eşitlik ilkesi doğrultusunda sadece cinsiyet eşitliğine değil, geniş bir yelpazedeki kültürel ve kişisel farklılıklara da değer veriyor ve çalışanlarının kendilerini güvende hissedebilecekleri bir çalışma ortamı yaratırken, onlara potansiyellerini kullanabilecekleri fırsatlar sunuyor. 

Shell Türkiye olarak, biz de küresel düzeydeki bu politikalar çerçevesinde çalışıyoruz. Cinsiyet dengesinin her uzmanlık alanında sağlanmasını amaçlıyoruz ve ‘mesleğin kadını erkeği olmaz’ diyoruz. 

Bu sayede bugün Yönetim Kurulumuzun yüzde 42’sini, İcra Kurulumuzun yüzde 50’sini kadın liderler oluşturuyor. 

Kadınların iş hayatında ve özellikle de yönetimde yer almalarına önem veriyoruz. Bu alanda şirketimizde elde ettiğimiz başarıyı iş dünyasına ve toplumumuza yansıtmak üzere çeşitli platformlarda aktif rol ve sorumluluklar alıyoruz. Bu doğrultuda Yönetim Kurulunda Kadın Derneği üyeliğimizle eşit temsiliyet için çalışıyoruz. Aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve cinsiyete dayalı ayırımcılığa neden olan her türlü engel ve önyargıyla mücadelede erkeklerin daha çok ve aktif katılımını amaçlayan çalışmalar yürüten Yanındayız Derneği’ne de üyeyiz.

Diğer sosyal sorumluluk kampanyalarınızla ilgili bize neler anlatabilirsiniz? 

Sizin de bildiğiniz üzere, 17 tane BM Sürdürülebilir Kalkınma Amacı var ve bunların hepsi dünyadaki en zorlu konuları ele alıyor. Shell olarak biz de SKA5 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, SKA8 İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme, SKA10 Eşitsizliklerin Azaltılması, SKA13 İklim Eylemi başta olmak üzere 17 SKA’nın 13 tanesine doğrudan, diğerlerine de dolaylı yoldan hizmet edecek şekilde tüm dünyada faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 

Kadın istihdamı yaratmak, engelsiz yaşam alanları oluşturmak, gençleri geleceğe hazırlamak, çocuklarda yol emniyeti bilinci oluşturmak gibi toplumsal fayda yaratan sosyal yatırım programları hayata geçiriyoruz. Shell’in iş yapma şeklinin temelini oluşturan tüm bu amaçlar çerçevesinde yürüttüğümüz faaliyetlerimizin çalışma arkadaşlarımız tarafından doğru anlaşılması ve içselleştirilmesi amacıyla da odak alanları net ‘çalışan inisiyatif grupları’ oluşturuyoruz. Örneğin; Future Energy Leaders Türkiye ekibimiz enerjide daha sürdürülebilir bir gelecek için bizleri bilinçlendiriyor, BİZ platformumuz toplumsal cinsiyet eşitliğinin sadece kadınların meselesi olmadığının altını çiziyor, EnAble Türkiye platformumuz engelsiz yaşamın nasıl mümkün olacağı konusunda bizlere yön çiziyor, +1 Gönüllülük platformumuz aracılığıyla STK iş birlikleri yapıyor ve gönüllülük faaliyetleri yürütüyoruz. 

Pandemi, insanlardan şirketlere kadar her alanı etkiledi. Bu anlamda pandemi Shell’e neler öğretti? 

Pandemiyle birlikte sürdürülebilirlik, dijital teknolojiler, yenilenebilir enerji kaynakları, çok katmanlı bir ürün portföyü ve akaryakıt dışı ürünlerdeki çeşitliliğin önemi daha da belirginleşti.

Biz de bu kapsamda topluma ve çevreye karşı sorumluluk bilinciyle işimizi en iyi şekilde yapmaya, uluslararası bilgi birikimimizi Türkiye ile paylaşmaya ve enerjinin her alanında gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla Türkiye ekonomisinin rekabet gücüne katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER