Emine Sevgi Özdamar’a 2022 Georg Büchner Ödülü

Başarılı Yazar Emine Sevgi Özdamar, 2022 Georg Büchner Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Edebiyat dalının en önemli ödüllerinden biri olan Georg Büchner Edebiyat Ödülü’nün bu yıl, yazar, tiyatro sanatçısı ve yönetmen Emine Sevgi Özdamar’a verileceği açıklandı. 1951’yılından bu yana Alman Dil ve Şiir Akademisi tarafından verilen ödülü, aralarında dünyaca ünlü isimlerin de bulunduğu başarılı şairlere, sanatçılara, aktörlere ve şarkıcılara verilmeye devam ediyor. 

Özdamar, Federal Hükümet Kültür ve Medya Komiseri, Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı ile belediyeden bir temsilcinin de katılımıyla 5 Kasım’da Darmstadt’ta düzenlenecek törenle hem ödülün hem de 50 bin avro para ödülünün sahibi olacak.

Alman Dil ve Şiir Akademisi tarafından yapılan açıklamada, “Özdamar, Alman dili ve edebiyatının, yeni ufuklar, yeni konular ve son derece şiirsel bir tınıyı borçlu olduğu seçkin bir yazardır” ifadeleri kullanıldı.

1951’den bu yana verilen ödüle; Heinrich Böll, Friedrich Dürrenmatt, Günter Grass ve Erich Kästner gibi ünlü isimler de sahip olmuştu.

Dünya’ya gözlerini Malatya’da açan Özdamar, Bursa ve İstanbul’da yaşadıktan sonra 1965 yılında iş gücü göçü kapsamında Almanya’ya göçmüştür. Berlin’de bir fabrikada işçi olarak çalışırken tiyatro ile tanışmış ve eğitimler almaya başlamıştır. Doğu Berlin’de tiyatro oyunlarında rol almış ve daha sonra Batı Almanya’da, Fransa’da ve Türkiye’de tiyatro topluluklarına katılım sağlamıştır. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra Almanca roman, öykü, tiyatro oyunları ve senaryolar kaleme alarak Almanya’da birçok ödül alan Özdamar’ın Karagöz Almanya’da, Bir Temizlikçi Kadının Kariyeri, Anne dili, Keloğlan Almanya’da, Hayat Bir Kervansaray, Haliçli Köprü, Nuhun Gemisi, Aynadaki Avlu, Tuhaf Yıldızlar Dünyaya Bakıyor ve Kendi Kendinin Terzisi Bir Kambur gibi birçok türde esere sahiptir.

Özdamarın geçtiğimiz yıl yayınladığı “Ein von Schatten begrenzter Raum” (Gölgelerle sınırlı alan)  eseri, en fazla ödül alan eseridir.  

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER