Elle nohut toplayan kadınlar aile ekonomisine katkı sağlıyor

Muş’un Yaygın beldesinde bir grup kadın, aile bütçelerine destek olabilmek için güneş altında saatlerce elleriyle nohut topluyor. Muş merkezde ve çevre köylerde yaşayan kadınlar ev işlerinin yanı sıra aile bütçesine katkı sunmak yaklaşık 10 saat çalışıyor. Sabahın erken saatlerinde tarlaya gelerek iş başı yapan kadınlar, sıcak havadan başlarındaki tülbentle korunmaya çalışıyor. Günün en sıcak saatinde ise römork kasası altında dinleniyor.

Tarlada çalışmak zor ama mecburuz

Tarlada çalışarak geçimini sağlayan Belkıs Çetin, şunları söyledi: “Sabah saat 05.30’da evimizden çıkıyoruz saat 06.00’da tarlaya varıyoruz. Geçimimizi sağlamak için… Saatlerce güneşin altında çalışıyoruz. Hava çok sıcak olduğu için çalışmak zor. Nohutları elle topladığımız için bazen ellerimiz yaralanıyor. Çocuklarımız için çabalıyoruz. Bazen 15 kadın geliyoruz tarlaya, bazen de müsait olmayan oluyor o zaman sayımız düşünce yükümüz artıyor. Muş Ovası bu yıl çok bereketli.”

Aile bütçesine katkıda bulunmak için tarlada çalıştığını söyleyen işçilerden Fatma Altun ise “Akşama kadar tarlada elle nohut topluyorum. Ailemize bakıyoruz. Tarlada çalışmak zordur ama mecbur çalışıyoruz” diye konuştu.

Her sabah işçileri evlerinden alarak tarlaya getiren servis şoförü Ziver Şipal da, “Tarlaya işçi getiriyorum. İşçiler eski yöntem olan elle nohut biçiyorlar. Hasat edilen nohutlar patosa veriyoruz. İşçiler, saat 06.00 da başlıyorlar akşam 06.00’ya kadar çalışıyorlar” dedi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER