Elektrikli geçişte Hyundai Kona imzası

Elektrikli otomobiller her zamankinden fazla seçeneğe sahip olurken, bazı ülkelerde yakın zamanda içten yanmalı motorlara veda edilmesi bile konuşuluyor. Bu gelişmelerden Türkiye de etkileniyor. Öyle ki, bir süredir yurtdışında olan tamamen elektrikli otomobilleri ülkemizde de görmeye başladık. Bunlardan biri de Hyundai Kona Elektrik. Aslında elektrikli Kona, çok önemli bir unvana sahip. O da dünyanın seri üretim ilk B-SUV modeli olması. Hem B segmentinde hem de SUV olmasına ek olarak bir de yüzde 100 elektrikli olması, bu Kona modelinde tüm trendlerin bir arada sunulması manasına da geliyor. O zaman gelin Hyundai Kona Elektrik’i daha yakından inceleyelim.

Özellikle Amerika ve Avrupa pazarında tüketiciler tarafından yoğun ilgi gören Kona Elektrik, satışa sunulduğu 2018 yılından bu yana önemli bir satış başarısı gösterdi. Türkiye’de ise dış tasarım makyajıyla beraber bir dizi yenilikleri barından versiyonuyla satılmaya başlandı. Yeni Kona Elektrik, sade ve şık görünümü bir arada sunarken B-SUV gövde tipinin kullanım rahatlığına da sahip.

Yeni görünümlü, tamamen kapalı ızgaraya sahip ön kısım, hem çok modern hem de daha estetik. Bu modern görünüm, otomobilin dış tasarımda daha geniş bir duruş vurgulamasını sağlıyor. Yeni LED gündüz farlarıyla daha da geliştirilen ön kısım, Kona Elektrik’e özgü bir özellik olan asimetrik bir şarj portu ile tamamlanıyor ve elektrikli sürüş hakkında güçlü bir izlenim bırakıyor. 

Yeni ve daha keskin farlar, otomobilin yan tarafına doğru dik bir şekilde uzanıyor. Yüksek aydınlatma kapasitesine sahip bu ön farların iç çerçevesi, artık çok yönlü reflektör (MFR) teknolojisiyle beraber geliyor. Ön taraftaki ızgara, Kona Elektrik’te kaldırılarak aşağıdaki bölmeye alındı. Arka tamponda ise otomobilin genel görünümüne anlam katmak için yatay gri çizgili difüzör kullanılmış. Bu çizgiler, şıklığı korurken aynı zamanda yeni yatay olarak uzatılmış arka stoplar da ön kısmın şık görünümünü devam ettirmiş oluyor. 10 adet farklı gövde renginin sunulması da ayrıca bir değer. 

Yeni Kona Elektrik’in ferah ve konforlu iç mekanında diğer Hyundai modellerinde de kullanılan 10,25 inçlik dijital gösterge var. İsteğe bağlı olarak 10,25 inçlik AVN multimedya ekranı da tercih edilebiliyor. Çok zengin donanım içerisinde Dur-Kalk Özellikli Akıllı Hız Sabitleme Sistemi sayesinde öndeki araçla güvenli takip mesafesi oluşturuluyor. Şerit Takip Asistanı, Kör Nokta Çarpışma Engelleme Asistanı, Akıllı Hız Sınırlama Asistanı ve Arka Çarpışma Önleme Asistanı gibi pek çok ileri güvenlik sistemi, yolculukları daha güvenli hale getiriyor.

Söz konusu elektrikli bir otomobil olunca, kapsamlı teknik veriler haricinde en fazla merak edilen menzil ve şarj sürelerine bir göz atalım isterseniz. Bataryaları tam dolu olduğunda 305 kilometre menzil sunabilen Kona Elektrik’in, DC 100 kW’lık hızlı şarj istasyonlarında pilleri yüzde 10 seviyesinden yüzde 80 seviyesine 47 dakikada dolabiliyor. Ev tipi olarak da bilinen AC 7.2 kW (Tek Faz) elektrik akımında ise yüzde 10’dan tamamen doldurmak için 6 saate ihtiyaç duyuluyor. Bu da akşam eve geldiğinizde, aracınızı prize takmanız durumunda sabaha kadar şarj olabileceği anlamını taşıyor. Şarj sürelerindeki değişikliklerin iki uç seviyesi bunlarken, temin edilen elektriğin hızına göre bu süreler doğal olarak değişiklik gösterebiliyor. 

39.2 kWh pil kapasitesine sahip Kona Elektrik, 136 HP’ye (100 kW) denk gücüyle 0-100 km/s hızlanmasını 9.9 saniyede tamamlayabiliyor. Anlık ve sürekli tork değeri ise 395 Nm ile çok etkileyici. Bu da kesintisiz bir hızlanma sağlıyor. Ayrıca ‘Akıllı Ayarlanabilir Rejeneratif Fren Sistemi’ sayesinde aracın frenleme seviyesi otomatik olarak ayarlanıyor. Direksiyon simidinin arkasındaki vites kulakçıklarıyla sürücü, rejeneratif frenlemenin yoğunluğunu ayarlayabiliyor. Bu sayede de ‘tek pedal’ sürüş olarak anılan sürüş tarzı benimsenebiliyor. Bu sayede ek enerji mümkün olduğunca geri alınmış oluyor.

BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN
Latest posts by BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER