Ekonomik Gelişmeler ve Piyasalar

Küresel resesyon endişelerinin ve global enflasyonun yükseldiği yılın ilk yarısını geride bırakırken, ulusal ve uluslararası ekonomilerde, açıklanan önemli data ve kararlar piyasanın yönünü etkilemeye devam etti. 

2022 yılının ilk çeyreğinde, merkez bankalarının faiz toplantıları yakından takip edilmeye devam etti. Amerika Merkez Bankası (FED) enflasyon kaygısıyla politika faizini artırırken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) sabit tutmaya devam etti. Türkiye’nin haziran ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 78.62 olarak gerçekleşirken, global ekonomilerde açıklanan enflasyon verileri rekor kırmaya devam etti. Diğer yandan, mayıs ayında dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 155 artışla 10.7 milyar dolar olduğu yayımlandı.

FED politika faizini, haziran ayında 75 baz puan artışla yüzde 1.50-1.75 aralığına yükseltti. Yapılan artış, FED’in 1994 sonrası tek seferde gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı oldu. Toplantı sonrası açıklanan karar metninde FED, yüzde 2’lik enflasyon hedefine dönme konusunda güçlü bir taahhüde sahip olduğuna vurgu yaparken, faiz artırımını enflasyonla mücadele için önemli bir adım olarak değerlendirdi. FED, mart ayında, 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımına gitmiş ve politika faizini 25 baz puan yükseltmişti. Mayıs ayında ise 2000 yılından beri ilk defa 50 baz puan faiz artışı gerçekleştirmişti. FED’in faiz kararında, ABD enflasyonun mayıs ayında yüzde 8.6’ya gelerek piyasa beklentilerinin üzerine çıkması etkili oldu. 

TCMB, yılın ilk yarısında aylık olarak gerçekleştirdiği tüm Para Piyasası Kurulu (PPK) toplantılarında politika faizini değiştirmeyerek,  faiz oranını yüzde 14’te sabit tuttu. Yaptığı son toplantıda, liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme sürecinin devam ettiğini bildiren TCMB, makro ihtiyati tedbirlerin uygulanmaya devam edeceği mesajını verdi.

Enflasyon dataları yükselmeye devam ederken, yılın ilk yarısında açıklanan enflasyon bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 42.35, bir önceki yılın haziran ayına göre yüzde 78.62 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu gruplar sırasıyla yüzde 123.3 ile ulaştırma, yüzde 93.9 ile gıda ve yüzde 81.1 ile ev eşyası oldu.

Mayısta ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15.3 artarak 18 milyar 984 milyon dolar, ithalat yüzde 43.5 artarak 29 milyar 588 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Mayıs ayında yüzde 79.8 iken, 2022 Mayıs ayında yüzde 64.2’ye geriledi. Ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ihracat, yüzde 20.4 oranında artarak 102.5 milyar dolar, ithalat ise yüzde 40.9 oranında artarak 145.7 milyar dolar oldu. Aynı dönem için dış ticaret açığı yüzde 136 artışla 43.2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Yatırım araçları getirileri

Haziran ayı itibarıyla yatırım enstrümanlarının yıllık getirilerine bakıldığında döviz enstrümanların ön plana çıktığı görülmektedir. Global enflasyon baskıları altın lehine etki yaratmaya devam ederken, dolar/TL getirisi, altın (TL/gr) getirisinin artmasında temel etken oldu. 

Yatırım dünyası

Bireysel emeklilik sistemi, bireylerin birikim yapmasını sağlayan, Sosyal Güvenlik Sistemi’nin tamamlayıcısı olarak emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayan özel emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireysel tasarruflarınız için avantajlı ve çeşitli seçenekler sunar. Birikimleriniz risk tercihleriniz doğrultusunda sizin seçtiğiniz planlar dahilinde yine sizin seçtiğiniz fonlara yönlendirilir. Fonlar uzman profesyonel portföy yönetim şirketi tarafından yönetilir.

Katkı payları, emeklilik şirketleri tarafından kurulacak emeklilik fonlarında değerlendirilir. Bu fonlar, yerel ya da yabancı hisse senedi, repo, hazine bonosu, devlet tahvili, devlet ve özel sektör kira sertifikaları, eurobond, mevduat, katılım hesabı gibi değişik para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilmektedir. Sistemde fonların yıllık ortalama getirisi haziran sonu itibarıyla yüzde 65.72 oranında gerçekleşirken, enflasyon üzeri getiriye sahip fon türleri sıralamada ön plana çıkmaktadır. 

Bununla birlikte, sisteme yatırdığınız her katkı payı tutarının yüzde 30’u kadar ek bir tutar sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda biriktirilir.

SELMA ÇELİK
Latest posts by SELMA ÇELİK (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER