Ege’nin Tüm Kadın Muhtarları Bir Araya Geldi

Ege bölgesinde bulunan tüm illerin kadın muhtarları, Türkiye’nin ilk kadın muhtarının adına sahip olan ‘Gül Esin Kadın Muhtarlar Akademisi’ için Kütahya’da toplandı.

Çok sayıda kadın muhtarın yer aldığı toplantıda; kadına şiddet ve çocuk istismarı konuları gündeme alınırken kadınların sosyal hayattaki temsil oranın düşük olduğu da ele alındı. Toplantı, İzmir, Aydın, Muğla, Kütahya, Denizli, Manisa ve Afyonkarahisar illerinde muhtarlık yapan kadınların katılımı ile Fatih Mahallesi Muhtarı Nurcan Duygu’nun ev sahipliğinde düzenlendi.

’Kadın Muhtarlar Çalıştayı Türkiye’de Bir İlktir’’

Toplantıda Ege Kadın Buluşması Platformu Koordinatörü Şengül Baysak, “ Bizler üniversitelerin kadın sorunları araştırma ve uygulama merkezleri, baroların çocuk ve kadın hakları merkezleri ve yerel yönetimler ile işbirliği yapıyoruz. O kadar ciddi çalışmalar yapıyoruz ki büyükşehir belediyeleri bizimle çalışmak için talepte bulunuyorlar. Şuan burada yaptığımız kadın muhtarlar çalıştayı Türkiye’de bir ilktir. Bu projemiz o kadar çok ilgi gördü ki büyük şehirler kendileri teklifte bulunmaya başladılar. Biz salonlarda eğitimler vermiyor köy köy, ilçe ilçe dolaşıyoruz. Kadın yönelik şiddet konusunda haklarımızı öğrenmek ve en güçlü duruşu sergilemek için barolar ile işbirliği yapıyoruz. Gönüllü profesör bir psikiyatrimiz var, kadın hakları merkezimizde gönüllü avukatlarımız var. Nereden talep gelirse köy, okul, ilçe nereden talep geliyorsa hiç aralıksız devam ediyoruz. Çocuk istismarı var. Çok üstü kapalı korkunç boyuta olan bir konu, ensest var biliyorsunuz bu da korkunç bir boyutta olan bir konu. Biz gönüllü avukatlar ile büyük salonların yerine gidip en küçük gruplara, 15-20 kişilik gruplar ile en özel konulara konuşabiliyoruz. Bizim özelliğimiz bu amacımız bu” dedi.

‘’Amaç Kadın Muhtar Sayısını Arttırmak’’

Ege Kadın Buluşmaları Platformu Kütahya Sekreteri Münire Kara ise, “Ekonomik, sosyal ve yönetim kademelerinde kadınlar güçlü olduğunda toplumda daha sağlık olacaktır. Kadınların yerel yönetimlerde temsilinin artması için cesaretlendirilmesi, teşvik edilmesi ve kadın muhtarların sayısının artırılmasında destek olmak amacındayız. Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olan Gül Esin’in isminin verildiği akademimizde özellikle Ege’de en düşük oranda kadın muhtarın olduğu Kütahya’da 4 tane kadın muhtarımız var. Bu kadın muhtarların sayısının artırılması amacı ile muhtarlarımız ile devamlı çalıştay yapmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER