Ebru Köksal Football Australia’nın Yönetim Kurulu Üyesi Oldu

Türk Futbol tarihinde önemli başarılara sahip olan Ebru Köksal, Football Australia’ya Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. Köksal, Avustralya Profesyonel Liglerinin (APL) direktörlüğünü yürütecek.

Lise eğitimini Robert Kolej’in tamamlamasının ardından Köksal, Brown Üniversitesi’nde Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde hem lisans eğitimini hem de yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Köksal, kariyerine ilk adımı 1990-1992 yılları arasında Morgan Stanley’de Analist olarak atmıştır.  Ardından NY, Citibank’ta yaklaşık 7 yıl boyunca başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Hemen ardından AIG Blue Voyage Fund’a Başkan Yardımcısı olarak transfer olan Köksal, burada yaklaşık 1,5 yıl görev almıştır. İngiltere’deki kariyerini 2001 yılında bırakarak Türkiye’ye dönen Köksal, kariyerine Galatasaray Spor Kulübü’nde Genel Müdür olarak 11 yıl boyunca devam etmiştir. 2010-2012 yılları arasında ise Avrupa Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış ve Türkiye’de bu göreve gelen ilk kadın olma unvanına sahip olmuştur. Hemen ardından Köksal, 2011 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği görevine getirilmiş ve bu grevi 4 ay kadar sürdürmüştür.

Köksal, 2011 yılında Stadium Business Awards tarafından verilen ‘Yılın Yöneticisi’ ödülünün de sahibi olmuştur. 2012 yılında, FIFA’ya Danışman olarak atanan Köksal, burada 4,5 yıl kadar görev almıştır.

2013 yılında tekrar Galatasaray Spor Kulübü’nde Başkan Ünal Aysal’ın yönetim kurulunda yer alarak Başkan Danışmanlığı görevi alan Köksal, bu görevi 9 ay kadar yürütmüştür. Aynı dönem içinde Galatasaray Spor Kulübü’nün İcra Direktörlüğüne getirilmiş ve bu görevi de yaklaşık 3 yıl boyunca yürütmüştür.

Köksal, 2016 yılında UEFA’ya Danışman olarak atanmış, buradaki görevini 2 yıl kadar yapmıştır. Ardından Smarter TV’de 1 yıl kadar Yönetim Kurulu Gözlemcisi olan Köksal, buradaki görevinden sonra MNT Sağlık Hizmetleri Şirketine transfer olmuş 6 yıl görev almıştır.  2017 yılından bu yana yaklaşık 5 yıldır Doublepass BV’de İcra Direktörlüğünü ve J. Stern & Co’da Kıdemli Danışmanlık görevlerini aynı anda yürütmektedir. Köksal, APL’ye transfer olmadan önce Profesyonel Futbolcular Derneği’nde Bağımsız İcra Direktörlüğü görevini yapmaktaydı. 

Köksal, başarılarla dolu kariyerine, Football Australia’ya Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam edecek.

‘’APL’ye Katıldığım İçin Çok Mutluyum’’

Ebru Köksal, “Avustralya’daki profesyonel oyun için böylesine heyecanlı bir zamanda APL’ye katıldığım için çok mutluyum. APL’nin denetlediği önemli yenilik ve evrime katkıda bulunmayı dört gözle bekliyorum. Sadece bir yıl sonra (Avustralya’da) Kadınlar Dünya Kupası ile zamanlama bundan daha iyi olamazdı. Tüm kadın futbolu piramidinin tüm maça, özellikle de kadınlar ve kızlara bir miras bırakması için olağanüstü bir fırsat var.” dedi

APL Başkanı Paul Lederer, gerçekleştirilen atamayla ilgili; “Ebru Köksal, futbol dünyasında bir öncü ve bugün sektörün en deneyimli uzmanlarından biri. Onu APL Yönetim Kurulu’na davet etmekten onur duyuyoruz ve Avustralya’da profesyonel oyunu ilerletmek için finans ve futboldaki küresel deneyimini kullanmaktan heyecan duyuyoruz.” İfadelerini kullandı.

Futbol Avustralya Başkanı Chris Nikou ise, ‘’Ebru’yu Football Australia tarafından atanan icracı olmayan direktör olarak APL Kurulu’na katmaktan mutluluk duyuyoruz ve Avustralya’daki profesyonel oyunu büyütmeye devam etmek için APL ile güçlü işbirliğini sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.” yorumunda bulundu. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER