Ebru Baybara Demir, Dünya Gastronomi Nobeli’nin Sahibi Oldu

Şef Ebru Baybara Demir, farklı ülkelerden 1000 şefin aday gösterildiği, Gastronominin Nobel’i olarak adlandırılan Basque Culinary World Prize (2023 Bask Dünya Aşçılık Ödülü) kazananı oldu. Demir, aynı zamanda bu ödülü Türkiye’ye taşıyan ilk Türk kadın şef olmayı da başardı.

Demir, bu ödüle; gastronomiyi entegrasyon için güçlü bir araç olarak kullanması, Türkiye’de yaşayan tüm kadınları kapsayıcılıkla güçlendirmesi ve önyargıları yıkması gibi yürüttüğü faaliyetleri sebebiyle ödüle layık görüldü.

Demir, aynı zamanda 6 Şubat depreminden bu yana afet bölgesinde gönüllülerle kurduğu “Gönül Mutfağı” depremlerin ilk gününden bu yana bölgede kalan depremzedeler için milyonlarca öğün yemek çıkarıyor ve bu öğünleri, gönüllü ekipleriyle her gün depremzedeler için dağıtıyor.

“Ülkeme Olan Borcumu Ödediğimi Düşünüyorum”

 

Ödülle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Demir, şu ifadeleri kullandı; “Bu ödüle layık görüldüğüm için inanılmaz bir mutluluk ve huzur duyuyorum. Kendimi bildim bileli hep ülkeme bir şeyler yapmak için çalıştım. Bu ödül 20 yıldan uzun süredir yapmış olduğum tüm çalışmanın geldiği noktada sadece kendi adıma değil tüm ülkem adına bulunduğum bir konum oldu. Ülkeme olan borcumu ödediğimi düşünüyorum, daha ödenecek çok borcumuz var. Bunu o şekilde devam ettireceğiz. Ülkemin verdiklerini ben tekrar ülkeme vermek istiyorum. Mardin’den bir kadının çıkıp Gastronominin Nobeli denilen bir ödülü alıp gelmesi, sadece fırsatların eşitliğiyle ilgili değil azmin, inancın da bir sonucu. Biz Anadolu’nun mutfağından kültürüne ne kadar kadim ve değerli bir kaynak olduğunun farkına varmalı ve bunu dünyaya anlatmak için çalışmalıyız.”

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER