Duş almayan, diş fırçalamayan kocaya tazminat cezası

Ankara’da A.Y., eşi C.Y.’nin kişisel temizliğine dikkat etmemesi gerekçesiyle boşanma davası açtı. Mahkeme, davalı koca C.Y.’yi tam kusurlu bularak boşanmalarına karar verdi ve 500 bin lira tazminata hükmetti. DHA’nın haberine göre, Ankara’da yaşayan A.Y., eşi C.Y.’nin duş almayıp aynı kıyafetleri 5 gün giymesi ve haftada sadece bir iki kez dişlerini fırçaladığını öne sürerek boşanma davası açtı. 19’uncu Aile Mahkemesi’nde görülen davada, A.Y., kocası hakkındaki iddiaları şahitleriyle de kanıtladı.

Bölge Adliye Mahkemesi’nce hukuka uygun bulunan karar, Yargıtay 2’nci Dairesi tarafından da onanarak kesinleşti.

Boşanma ve tazminat Yargıtay kararıyla kesinleşti

A.Y.’nin avukatı Senem Yılmazel, tazminat kararının da onandığını belirterek şöyle konuştu: “Medeni Kanunumuzda boşanma nedenleri özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ikiye ayrılır. Genel boşanma nedenleri ortak hayatı çekilmez hale getiren her nedendir. Emsal vermem gerekirse, müvekkilimiz için açtığımız boşanma davasında boşanma nedeni karşı tarafın kişisel temizliğine dikkat etmemesiydi. Davalı taraf duş yapmıyordu, yani çok az duş yapıyordu. Haftada bir iki kez dişlerini fırçalıyordu. Bu nedenle biz bir boşanma davası açtık. İlk derece mahkemesi davalı tarafın tam kusurlu olduğuna davacının ise kusursuz olduğuna karar verdi. Bizim talebimiz maddi manevi tazminat talepli bir boşanma davasıydı. 500 bin lira da müvekkilime tazminat ödenmesine karar verdi. Bu karar üst mahkemelere gitti. İlk önce Bölge Adliye Mahkemesi’nden geçti. Daha sonra da Yargıtay kararıyla kesinleşti.”

‘Mesaide ter kokuyor, aynı kıyafeti beş gün üst üste giyiyordu’

A.Y.’nin söz konusu iddialarını tanık beyanlarıyla kanıtlandığını belirten avukat Yılmazel şunları söyledi: “Davacı ve davalının ortak arkadaşları vardı. Bir de davalı tarafın işyerinde çalıştığı mesai arkadaşları tanık olarak mahkemeye geldiler. Mesaide ter koktuğunu, aynı kıyafeti beş gün üst üste giydiğini ifade ettiler. Bu şekilde tanık beyanlarıyla dava kanıtlanmış oldu. Eşlerin ortak hayatın sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Davranışlar nedeniyle ortak hayat çekilmez hale gelirse diğer tarafın boşanma davası açma hakkı oluyor. Bu duruma eş değil kimse katlanmaz. İnsan ilişkilerinde hepimiz özen göstermeliyiz. Bu nedenle gerek davranışlarımıza, gerek temizliğinizi özen göstermeliyiz.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER