Dünyayı kurtaran oyun: GateZero

İklim kriziyle karşı karşıya olan dünyamızı kurtarmak için insanlarda davranış değişikliğine yol açmalıyız. Aysu Keçeci de bu amaçla yola çıktı ve GateZero’yu kurdu. Aysu Keçeci, sürdürülebilir bir davranışı görev değil oyun temeline oturtuyor. İnsanların, geliştirdiği oyun uygulamasıyla davranışlarını değiştirmeyi hedefliyor.

Aysu Hanım siz bir çevrecisiniz. Geliştirdiğiniz GateZero uygulaması da bu amacınıza hizmet ediyor. GateZero’ya geçmeden önce evimizi, dünyamızı soralım: Nasıl bir iklim krizi bekliyor evimizi? Gerekli önlemleri almazsak neler yaşayabiliriz?

İklim krizinin yıkıcı ve geri dönülemez etkilerinin olabileceği, hatta insanlığı yok edebilecek bir problem olduğu bir gerçek. Fakat zaten bu krizin büyük bir tehdit oluşturduğunu görebilmek için olabilecek en kötü durumlara bakmaya ihtiyacımız yok. Maalesef hepimiz şimdiden bu değişimin etkilerini hissetmeye başladık. Bu konu sadece araştırmacıların ve ilgililerin tartıştığı uzak bir gelecek olmaktan çıkıp Netflix’teki doğa belgesellerinde bile etkisini açıkça görebildiğimiz bir hale geldi.

Gezegenin atmosfer gibi ortak kaynakları; küresel standartlara dayanan ve saygı gören otoriteler tarafından sağlıklı şekilde yönetilebilir. Sera gazlarının neden olduğu iklim değişikliği, büyük ölçüde, fosil yakıtları yakmak gibi insana ait faaliyetlerden meydana geliyor. Sadece sorumluluk anlamında değil, ekonomik olarak da; şimdi, hızla ve geniş kapsamlı önlemler almanın maliyetinin, sonuçları her anlamda kabul edilemez olan iklim değişikliğinin gerçekleşmesini beklemekten daha ucuz olacağını görebilmeliyiz.

Sürdürülebilir bir dünya bilincinin artırılması için neler yapılabilir?

Sürdürülebilir bir dünya bilincinin artması gerçekten çok önemli. Çünkü bence artan bilinç çözümlere olan talebi de artıyor. Bu da zincirleme olarak çözümlerin verimini, sayısını ve büyümesini artırıp bizi problemin çözümüne yaklaştırıyor. Bu bilincin artması için ise sadece dramatik ve korkutucu verileri gösteren kaynaklar yerine, iklim krizi konusunda hem olumlu hem de olumsuz gelişmelere objektif olarak yer veren doğru kaynakları takip etmenin ve doğru önerileri uygulamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü insan ırkı olarak karşımızda bu kadar büyük bir kriz söz konusuyken umudumuzu korumak, gidişatı düzeltebilmek ve harekete geçebilmemiz adına telaş içgüdümüzden uzak, gerçeklere dayalı bir bakış açısına sahip olmamız ve çözümlere karşı uyanık olmamız gerekli.

Ayrıca doğa ile olan bağımızın da bu konuda en önemli etmenlerden olduğunu düşünüyorum. Kendimizi hayatlarımızın akışı içinde yüksek binalarda ve ulaşım ağlarında geçirdiğimiz zamanla sınırlamak yerine, doğaya biraz olsun zaman ayırabilirsek ve onunla uyum içinde olma duygusunu yaşayabilirsek onu korumak için çok daha güçlü motivasyonlarımız olacağını düşünüyorum. Çok basit şekilde; doğa yürüyüşlerine çıkarak, çiçekleri koklayarak, canlıların birbirleri ve doğayla olan uyumlu yaşamını gözlemleyerek doğayla olan bağımızı hatırlamaya başlayabiliriz. 

İnsanların çevreye karşı davranışlarını değiştirmek gerekiyor. GateZero da bu amaca hizmet eden bir uygulama. Uygulamayı okuyucularımıza anlatır mısınız?

 

GateZero, şirketlerin çalışanlarına sürdürülebilir davranışlar kazandıran, AR ile güçlendirilmiş, oyun formatında bir mobil uygulama. 

Biz ilk kez insanların sürdürülebilir davranışlarda bulunmalarını onların etik anlayışlarına veya bireysel iradelerine kalmış sıkıcı bir görev olarak değil, keyif alacakları bir oyun olarak deneyimlemelerini sağlıyoruz.

Kullanıcılarımız geri dönüşümü bir Pokemon GO oyunu gibi AR teknolojisi katmanında deneyimleyebiliyorlar. Logomuzun yerleştirildiği geri dönüşüm kutularını, uygulamada açılan kamera yardımıyla arcade makinesi veya basketbol potası gibi eğlenceli, üç boyutlu tasarımlar ile görüyorlar. Yanındaki RecycleBot ise atıkların doğru geri dönüşümü için kullanıcıları sesli ve yazılı olarak yönlendiriyor. Uygulamamız ayrıca tasarımsal olarak kullanıcılarımızın kendilerini sürdürülebilir bir dünyanın içinde hissedecekleri bir oyun formatında. Uygulama içinde yapacakları her şey sürdürülebilir bir davranış. Görevler tamamlamak, arkadaşlarını davet ettikleri düellolarda yenmek, doğru geri dönüşüm yapmak veya sürdürülebilir markalardan kazandıkları ayrıcalıklar ile o markalardan alışveriş yapmayı seçmek gibi pek çok sürdürülebilir davranış gerçekleştiriyorlar. Bulundukları seviyelere göre açılan özellikler ile uygulama içi özelleştirme ve geliştirmeler yapabilirken, kendilerini iş hayatlarında ve sosyal medyalarında ifade edecek yeşil bir kimlik de edinmiş oluyorlar.

Uygulamayı neden bir oyun formatında tasarladınız? İşin içerisine eğlence kattığınızda bu kolaylaştırıcı bir etkiye yol açıyor mu? İzlenimleriniz neler?

İnsanların yüzyıllardır oyunlara ne kadar ilgi gösterdiğini ve zaman ayırdığını, bundan ilham alan öğrenme ve üretim tabanlı sistemlerin zamanla oyunlaştırma formatına dönüştüğünü görüyor ve destekliyoruz. Bu yüzden oyunlardaki düşünce biçimlerini, kuralları ve motivasyon kaynaklarını kullanıcıların ilgisini çekmek ve problem çözmek için kullanmak istiyoruz.

O nedenle biz, ilk kez insanların sürdürülebilir davranışlarda bulunmalarını onların etik anlayışlarına veya bireysel iradelerine kalmış sıkıcı bir görev olarak değil oyun olarak deneyimlemelerini sağlıyoruz. 

Biliyoruz ki büyük çoğunluğumuz yıllarca Farmville, Pokemon Go, Candy Crush gibi oyunları severek oynadık. Sevdikleri ve tanıdık oldukları bir deneyimle kullanıcının karşısına çıkarak, davranış değişimi kavramının doğası gereği getirdiği sürtünmeyi azaltmak hatta ortadan kaldırmak istiyoruz.

Şirketler çalışanlarına neden sürdürülebilir bir davranış kazandırsınlar, bu onlara ne sağlar?

Sürdürülebilirlik tarafında atılan adımlar birçok insan için sadece sosyal sorumluluk veya hayır işi gibi görünse de aslında şirket çalışanlarının sürdürülebilir davranışlar kazanması, şirketler için çok daha fazla avantajı beraberinde getiriyor. Örneğin; iyi bir marka imajı, müşteri sadakati, vergi avantajı, şirket kültürü, daha verimli ve iyi bir çalışma ortamı gibi örnekleri sayabilirim. Bunlar şirketlerin normal şartlarda yüksek miktarlarda para harcamak durumunda olduğu konular.

Sürdürülebilir davranışlar kazanmış çalışanlar şirketin sosyal ve çevresel sorumluluklarına daha fazla öncelik veriyorlar ve çalışma motivasyonları artıyor. Bu davranışların benimsenmesi müşteriler ve yatırımcılar bakımından şirketin rekabet avantajını, pazar değerini güçlendiriliyor. Aynı zamanda çalışanları üzerinden yaratılan toplam etkiyi kendi raporlamalarına dahil eden bu şirketlere devletler tarafından vergi avantajı da sağlanıyor.

Biz bu konuda harekete geçmek isteyen öncü şirketlere abonelik paketleri sunuyoruz. Spesifik olarak onların içsel yeşil pazarlama, atık ayrıştırma ve dijitalleştirme, karbon ayak izi azaltımı, yeşil şirket kültürü oluşturma gibi ihtiyaçlarını karşılarken; raporlamalarda puan, ticari prestij, vergi avantajı kazanmalarını sağlıyoruz. Bu faydaları ve CDP, GHG protocol, gibi raporlamalarda kullanabilecekleri çıktıları onlara kolay anlaşılır bir formatta dashboard üzerinden raporluyoruz.

GateZero uygulamasıyla şimdiye kadar kaç şirkete ve çalışana ulaştınız? Ve toplanmasına yardım ettiğiniz atığın miktarı var mı?

GateZero şu an sınırlı sayıda şirket için oluşturduğumuz bir kapalı beta aşamasında, bu deneyime herkesten önce sahip olmak isteyen büyük öncü şirketler ile görüşüyoruz. Sonuçları ve birlikte sağladığımız faydayı paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Sınırlı kapalı beta aşamamıza dahil olmak isteyen şirketler, web sitemizdeki demo isteği formundan veya web sitemizdeki mail adresimizden bize ulaşabilirler. Ayrıca kendi yetkisi olmasa da çalıştıkları şirkete bu deneyimin getirilmesini isteyen, yaşadığımız dünya ve doğa hakkında farkındalığı yüksek harika insanlardan da şimdiden çok sayıda mail ve mesaj alıyoruz. Bize ilham veren bu kişileri, şirketlerini GateZero’ya dahil etmemiz durumunda bir daha aynı şirketten hiç kimsenin elde edemeyeceği özel bir profil, sınırlı sayıdaki mor bir rozet, değerli sürdürülebilir ürünlerden oluşan bir hediye paketi ve kalıcı olarak sürdürülebilir marka indirimlerinden faydalanabileceği özel programımıza erişim gibi yollarla onurlandırmak istiyoruz.

Sürdürülebilir bir dünya için destek verdiğiniz başka çalışmalar var mı? Yeni projeleriniz olacak mı?

Hedefimiz sürdürülebilir bir dünya için gerekli pek çok davranış değişimini yaratacak çözümler, özellikler geliştirmek. Bu anlamda GateZero’yu bir sürdürülebilirlik platformu haline getirmeyi hedefliyor ve bu yaşam tarzı için gerekli davranış değişimlerini yarattığı bir dünya hayal ediyoruz. Planlarımızda bu alanda yenilikçi olacak, bizi heyecanlandıran birçok proje var. Bu konuda harekete geçmeyi seçen birbirinden harika insanlarla ve şirketlerle birlikte hepsini gerçekleştirmek için büyük heyecan ve istekle çalışıyoruz.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER