Dünyanın Önde Gelen Üniversiteleri Gül Karen Aça’nın Peşinde

18 yaşındaki Gül Karen Aça, dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard ve Stanford’un da aralarında bulunduğu 9 üniversiteden tam burslu kabul aldı.

Diyarbakırlı Gül Karen Aça, 2 yıl önce Google ve Oxford’un ortak inisiyatifi ‘Rise for the World’ tarafından dünyanın en parlak 100 öğrencisinden biri seçildi. Yaşam boyu eğitim bursu kazanan Gül’e dünyanın en prestijli üniversitelerinin de kapısı açıldı.

Gül, her yıl yüzbinlerce adayın öğrenci olmak için başvurduğu Harvard ve Stanford başta olmak üzere John Hopkins, Duke, Northwestern, Berkeley, Toronto, Georgia Institute of Techonolgy, California Santa Cruz üniversitelerinden tam burslu kabul aldı.

Beş Yıldır Yurt Dışına Hazırlanıyorum

Henüz Harvard ve Stanford arasında bir karar veremediğini belirten Gül, “Beş yıldır yurt dışına hazırlanıyorum. Bu yıl da Amerika ve Kanada’da 9 üniversiteden kabul aldım” dedi.

Gül, konuşmasına şöyle devam etti: “Çok çeşitli yarışmalara katıldık. Katıldığımız son yarışmada mesela biyoplastik üzerinde olan çalışmamız var. Bu da çok uzun bir başvuru süreci gerektiriyor bu süre zarfında özellikle Dicle Üniversitesi’nden profesörlerle çalıştık. Genel olarak Nörobilim okumayı planlıyorum ama bunun yanı sıra başka bir şey de okuyabilirim. Bu kararın gelmesinde öğretmenlerimin ve benimle çalışan arkadaşlarımın çok emeği var. Diyarbakır için de bir şeyler ifade eden çalışmalarda yer almak istiyorum.”

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER