Dünyanın neye ihtiyacı varsa biz orada olmalıyız

Sürdürülebilirlik kavramı, günümüzde dünyayı ve şirketleri daha fazla kuşatıyor. Dünyanın geleceği ve toplumsal gelecek için şirketler artık elini daha fazla taşın altına koyuyor. Bu şirketlerden biri de gıda takviyesi şirketi Kampotu. Şirketin Üretim ve Teknik Operasyonlar Direktörü Sevcan Deveci konuğumuz oldu. Konumuz elbette çevresel ve toplumsal sürdürülebilirlik oldu. Kampotu, sürdürülebilir dünya hedeflerinden özellikle doğayı koruma, sorumlu üretim ve tüketim, toplumsal cinsiyet eşitliği konularına odaklanıyor. Neler yaptıklarını Sevcan Hanım’la konuşacağız. Sevcan Hanım sohbetimize hoş geldiniz. Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım.

Lisans eğitimimi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimime Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsi’nde devam ettim. Aynı zamanda İngilizce öğretmeni olmamdan dolayı eğitim sektöründe kısa bir tecrübem oldu. İlaç sektöründeki ilk kariyer fırsatımı Deva Holding’de yakaladım. Buradaki tecrübem, hayatımdaki ikinci bir master’dı. Ardından Türkiye’de Veteriner İlaç GMP’sine ilk kez sahip olan Medicavet Veteriner İlaç’ın tesis ve kalite sistem kurulumlarında yer aldım. Sonrasında Selçuk Ecza Holding bünyesinde bulunan Mamsel İlaç’ta tesis ve kalite sistemleri kurulumunda görev aldım.  Üçüncü kez tesis kurulumu ile farklı sorumlulukları da üstlenerek başladığım, başarmak için birçok fırsat yakaladığım Kampotu İlaç Gıda Sanayi’de Üretim veTeknik Operasyonlar Direktörü olarak büyük bir keyifle çalışıyorum. Bunu işime olan tutkuma ve birlikte çalıştığım güzel insanlara borçluyum.

Kampotu hakkında bilgi verebilir misiniz? Okuyucularımızı bilgilendirmek adına, firmanızın faaliyetlerinden ve sektördeki yerinden bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 5 bin metrekare alanı kaplayan, son derece modern sistemlerle donatılmış bir üretim tesisine sahibiz. Bu tesis için büyük bir heyecanla yola çıktık diyebilirim. Tesisimizde tablet, efervesan tablet, film kaplı tablet, toz, yumuşak kapsül, sert kapsül, likit, saşe formlarında gıda takviyesi ürünleri üretiyoruz. Bu formları hem kendi markalarımız için üretiyor hem de fason olarak hizmet veriyoruz. Bunların yanında fason müşterilerimize de Ar&Ge ve ruhsatlandırma hizmeti veriyoruz. Tesisimizin yıllık üretim kapasitesi toplamda 300 milyon tablet, 150 milyon sert kapsül, 528 ton likit, 7 milyon saşe, 4 milyon kutu toz dolum ve 200 milyon adet yumuşak kapsüldür. Önceliğimiz ve hedefimiz uluslararası kalite standartlarına uygun düzeyde ürünler üretmekti ve hedefimizi gerçekleştirdik. Bunun için öncelikle altyapı sistemlerimizin bu standartlara uygun olarak kurulması gerekiyordu. Avrupa farmakopesi kriterlerini karşılayan bir su sistemi, temiz oda yaklaşımıyla kurulan klima santralleri ve alanlar, basınçlı hava sistemi, tam otomasyonlu bina izleme sistemi ve hijyen tip prizleri bile düşünülmüş üretim alanları… Tüm bunlar için işinin ehli, ilaç sektörü tecrübeli takım arkadaşları seçtik kendimize.

Kampotu kalite sistemimizi kurarken BRC, GMP, HACCP, FDA, ISO 9001, ISO 14001,ISO 10002, ISO 45001 standartları için gereklilikleri belirledik, bir bir tamamladık ve sertifikalarımızı almayı başardık. Tecrübe ve emek çemberinin içerisine ekip ruhuyla çalışmayı bilen takım arkadaşları da gelince güzel işler ortaya çıkıyor.

Sürdürülebilirlik ana teması etrafında, iklim değişikliği konusundaki hassasiyet başta olmak üzere son zamanlarda artan bir farkındalık var. Sürdürülebilirlik konusuna yaklaşımınız nedir, bizimle paylaşır mısınız?

Tüm stratejilerimizi sürdürülebilirlik ve globalleşmeye yönelik belirledik. Dünya sürdürülebilirlik hedeflerine odaklanmış durumda, dünyamızın buna ihtiyacı var. Kurumsal stratejimizi her anlamda sürdürülebilirlik üzerine kurduk. Ne kadar çok trende hâkim olup adapte olursak, doğru alanlara yatırım yapmak için akıllıca seçimler yapabilmeyi garantileyebiliriz. Dünyanın neye ihtiyacı varsa biz orada olmalıyız. Sürdürülebilir dünya hedeflerinin 17 maddesi içinde bu yolda ilerliyoruz. Öncelikli olarak doğayı koruma, sorumlu üretim ve tüketim, toplumsal cinsiyet eşitliği konularını ele aldık. Bunun için yaptığımız tüm çalışmalarımızı tasarlarken öncelikle sürdürülebilir olmasını, bu amaca hizmet edip etmediğini sorguluyoruz.

Sürdürülebilirlik faaliyetleri arasında çok çeşitli konular ve faaliyetler bulunuyor. Sürdürülebilirlikte özellikle hangi konulara odaklanıyorsunuz? Çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kurumsal bilincimizde, sürdürülebilir dünya hedeflerinin gereklerine ve değerlerine saygılı olmaya gayret etmek yer alıyor. Bunun için etki alanımızın farkında olarak elimizden gelenin en iyisini yapmayı hedefliyoruz. İklim değişikliği, su, enerji, biyo çeşitlilik ve tarım gibi birçok alanda artan ve birbirini etkileyen çevresel krizlerle karşı karşıya olan dünyamızı korumak ve bu çevresel krizlerin aşılmasına katkıda bulunmak temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Dünyadaki kaynakları gelecekte de verimli şekilde kullanmak için şirketimizde karbon ayak izinin sıfırlanmasına yönelik projeler yaratıyoruz. Tesisimizde yaptığımız çalışmalarla 2022 yılında karbon ayak izini sıfırlamayı ve bunları raporlamayı hedefliyoruz.

Atıklardan elde edilen gelir eğitime katkı oluyor

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak rüzgârdan elde edilmiş elektrik enerjisi kullanıyoruz. Uluslararası I-REC Yeşil Enerji Sertifikası ile uluslararası standartlar tarafından kayıt altına alınan yenilebilir enerji kaynakları kullanarak çevre dostu enerji tüketmeye başladık. Sıfır Atık projemizle birlikte atıklarımızın türlerine göre kaynağında ayrı olarak toplanmasını sağlayarak geri kazanım oranını artırıyoruz.

Üretimimizden çıkan tehlikesiz ve geri kazanılabilen (varil, bidon, kağıt, karton, plastik vb.) bütün atıklarımızı geri dönüşüme iletiyoruz. Buradan elde ettiğimiz gelirleri Türk Eğitim Vakfı’yla birlikte yürüttüğümüz ‘Destek Hayat Değiştirir’ sosyal sorumluluk projesiyle birleştirip bağış yaparak öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlıyoruz.

2022 projelerimiz arasında atık sularımızı ve yağmur sularımızı toplayıp uygun işlemlere tabi tutarak tekrar kullanımını sağlamayı hedefliyoruz. Su üretim sistemimizden çıkan sularımızı geri kazanıp, şirketin ortak alanlarında kullanmayı hedefliyoruz.

Organik atıklardan (yemek artıkları, ekmek artıkları, çay posası, kahve atığı, peçeteler vb.) kompost üretecek, böylece depolanmaya giden atık miktarının azaltılmasına katkı sağlayacağız. Ayrıca ürettiğimiz kompost ile evimizdeki çiçeklerin toprak ihtiyacını sağlamayı hedefliyoruz. Bunlar tesisimiz için uyguladığımız projelerimiz olacak.

Diğer bir projemiz ise eczanede sürdürülebilirlik. Tüketiciyle buluşan ambalajlarımızı da eczanelerimize geri dönüşüm istasyonları kurup toplayarak geri kazanımlarını sağlamak, böylece hem doğaya katkı sağlayıp hem de buradan kazanılan gelirleri sosyal sorumluluk projelerinde kullanmayı hedefliyoruz. Bu projeye katılan her eczanemiz için ise doğaya ulaşılamayan alanlara bir tohum bırakmak istiyoruz.

Kampotu’nun bundan sonraki yol haritası nedir? Ajandanızda neler var? Gelecek dönem projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeşil bina sertifikası için başvuruda bulunduk. 2022 yılında sürdürülebilirlik ve globalleşmeye yönelik hedeflerimizin peşinden koşmaya ve daha ileriye taşımaya devam edeceğiz. Bunun yanında 2022 yılı sonunda uluslararası mecralarda kurumsal sürdürülebilirlik raporumuzu yayınlayacağız.

Sıfır atık üretim tesisi

Son 10 yıldır besin destekleri alanında öncü ürünleri pazara sunan ve ürün portföyünü geliştiren Kampotu, geçen yıl hangi stratejilerle yol aldı? Gündeminde neler vardı?

2021 yılında sürdürülebilirlik ve globalleşmeye yönelik stratejilerimizi belirledik. Dünya sürdürülebilirlik hedeflerine odaklanmış durumda, dünyamızın buna ihtiyacı var. Kurumsal stratejilerimizde biz de buraya odaklandık. Ne kadar çok trendlere hâkim olup adapte olursak doğru alanlara yatırım yapmak için akıllıca seçimler yapabilmeyi garantileyebiliriz. Dünyanın neye ihtiyacı varsa biz orada olmalıyız. Bu kapsamda sürdürülebilir dünya hedeflerinden özellikle doğayı koruma, sorumlu üretim ve tüketim, toplumsal cinsiyet eşitliği konularına odaklandık. Bunun için yaptığımız tüm çalışmalarımızı tasarlarken öncelikle sürdürülebilir olmasını, bu amaca hizmet edip etmediğini sorguladık. Bu kapsamda, üretimlerimizde atıklardan üretilen sürdürülebilir hammaddeler, ambalajlar kullanmaya başladık. Sıfır atık üretim tesisimiz var, yağmur sularımızı toplayıp bahçe sulamada kullanıyoruz, rüzgârdan elde edilen elektrik enerjisi kullanıyoruz, atıklarımızdan kompost üretiyoruz. Ar-Ge merkezimizi kuruyoruz ve ISO 17025 akreditasyonu olan laboratuvar olma süreçlerimize başladık. 2022 yılında da yine sürdürülebilirlik ve globalleşmeye yönelik hedeflerimizin peşinden koşup daha ileriye taşıyacağız. Bunun yanında 2022 yılında uluslararası mecralarda kurumsal sürdürülebilirlik raporumuzu yayınlayacağız.

Kadınların gücüne inanıyoruz

Şirketinizde kadın gücünün organizasyona kattığı değerler hakkında hayata geçirilen stratejilerinizden bahseder misiniz? Kadın girişimcilerin desteklenmesi konusunda nasıl bir strateji izleniyor?

Kadınların gücüne inanıyoruz. Şirkette kadın çalışan oranımızı yüzde 48’e yükselttik. Tam da sürdürülebilir hedefler peşinde koşarken orada ‘Fark Yaratan Girişimci Kadın’larımızı bulduk. İşte kattıkları değerle burada fark yaratıyorlar! Girişimci kadınlarımızın hammaddelerini ve projelerini hep kendi projelerimizin içinde buluyoruz.

 Yönetim ekibinde cinsiyet dengesi, karar alma süreçlerini ve finansal performansı nasıl etkiliyor?

Kadınlar, karar alma süreçleri ve finansal performansı olumlu etkiliyor. Karar alma süreçlerinde farklı perspektifler sunuyorlar, dengeli bir kurumsal yönetim biçimleri ve bu duruş beraberinde sürdürülebilir finansal bir tablo ortaya çıkartıyor. Daha güçlü fikirler, daha iyi ürünler ve daha fazla müşteri kazanımıyla daha başarılı iş sonuçları elde ediyor.

Kampotu’nun insan kaynakları stratejilerinden bahseder misiniz? Şirket içi iletişimde özellikle pandemi döneminde nasıl bir strateji izlendi? Şirket içi memnuniyet, kurumsal performans, liderlik ve yetenek odaklı konularda hangi stratejilerle ilerliyorsunuz? 

Tüm süreçlerimizde olduğu gibi insan kaynakları süreçlerimizde de yeni dünya düzenini takip ediyoruz ve stratejilerimizi bu belirliyor. Yeni dünya düzeni hem kurumsal hem bireysel hayatlarımızı önemli boyutta etkiliyor. Üretim tarafı aktif olarak merkezi çalışma sistemine devam etse de diğer departmanlarda uzaktan çalışma modelini uyguladık. Uzaktan çalışma modelinde iletişimde tam bir bütünlük sağlanması için özellikle mevcut şirket içi duruma dair gelişmeleri yakından takip edecek biçimde düzenli olarak toplantılar gerçekleştirdik. Kriz konularında ana bilgi kaynağı hızlıca tüm çalışanlara ulaştırıldı. Müşterilerimize ve paydaşlarımıza düzenli olarak güncelleme bildirimleri ilettik, şeffaflık ilkemizi devam ettirerek olabildiğince net, öz ve şeffaf olduk.

Gelecek dönem insan kaynakları politikalarında neler trend olacak ve Kampotu olarak gündeminizde hangi çalışmalar var? 2022 ve sonrası insan kaynakları hedeflerinizden bahseder misiniz?

2021 yılı pandemi sonrası hayatımıza giren pek çok insan kaynakları uygulamasının yerini sağlamlaştırdığı bir yıl oldu.2022 yılında ise bu yeni uygulamalara nasıl değer katacağımız üzerine odaklanacağız. Projelere odaklı olan insan kaynakları çalışmalarının yerine, yeni dönemde ihtiyaca göre sürekli yenilenen bir ürün ortaya koyma amacıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Pandemi süreciyle birlikte çalışan alışkanlıkları ve tercihleri değişti. 2022 hedefimiz bunları anlamak, bu ihtiyaçlara en iyi, hızlı şekilde cevap vermek olacaktır.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER