Dünya’da Bir İlk, İskoçya Regl Ürünlerini Ücretsiz Olarak Dağıtacak

15.08.2022 tarihiyle yürürlüğe giren yeni ‘Adet Ürünleri Yasası’ ile İskoçya, dünyada temel ihtiyaç olan hijyenik regl ürünlerini ücretsiz olarak sağlayan ilk ülke oldu.

‘Adet Ürünleri Yasası’na göre İskoçya’daki eğitim sağlayan tüm kurumlar, ihtiyacı olan herkesin ücretsiz regl ürünlerine ulaşmasını sağlamak zorunda olacak. İskoçya, bu yasa ile ‘regl yoksulluğu’nun tamamen ortadan kaldırılması ve ürünlerin herkese ulaşılabilir olmasının sağlanmasını amaçlıyor.

İskoçya’da 2018 yılında 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bir ankette, katılımcı öğrencilerin her dördün biri regl ürünlerini almakta zorlandığını söylemiş. Çocuklara yardım sağlayan bir kuruluş olan Plan International’ın yaptığı bir araştırmaya göre ise İskoçya’nın bir parçası olduğu Birleşik Krallık’ta yaşayan kız çocuklarının yüzde 10’u hijyen ürünlerini alamıyor.

İskoçya Sosyal Adalet Bakanı Shona Robison, regl ürünlerine erişim sağlanmasının ‘eşitlik ve haysiyet için bir temel olduğunu ve bu ürünlere erişimin önündeki mali engellerin kaldırıldığını’ vurguladı. Robison, “Bu durum, insanların artan yaşam maliyeti nedeniyle zor seçimler yaptığı bir zamanda her zamankinden daha önemli ve kimsenin adet ürünlerine erişemeyeceği bir konumda olmasını istemiyoruz. 2018’den beri tüm okullarımızda, kolejlerimizde ve üniversitelerimizde öğrencilere ücretsiz dönem ürünleri sağlayarak çığır açan bir eylem gerçekleştirdik. Dünyada böyle bir eylemde bulunan ilk hükümet olmaktan da gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER