Dr. Huriye Göncüoğlu Bodur’a “Ezber Bozan Kadın Ödülü”

Dr. Huriye Göncüoğlu Bodur’a Ekonomi Gazetesi’nin, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan kadınların başarı hikâyelerine ayna tutmak ve bu hikâyeleri geniş kitlelere duyurmak amacıyla düzenlediği törende; ‘’Ezber Bozan Kadın Ödülü’’ aldı. 

 Türkiye’nin “Kadın Liderleri Ödülleri”nin sahiplerini bulduğu ödül töreninde Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Huriye Göncüoğlu Bodur, “Türkiye’nin Lider Kadınları Ödülleri” kapsamında verilen “Ezber Bozan Kadın Ödülü”ne layık görüldü.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin başarılı akademisyenleri son yıllarda ulusal ve uluslararası platformlarda yürüttükleri bilimsel çalışmalar ve aldıkları değerli ödüller ile bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Dr. Huriye Göncüoğlu Bodur hocamız, insanın doğa ile uyumlu olduğu, doğal dengeyi ve biyolojik çeşitliliği koruyan, adil bir topluma yönelik çalışmalarıyla aldığı ödüller bizleri mutlu ediyor. Kendisini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

Çalışmalarını, balıkçılığın sosyo-ekonomik konuları; örgütlenme ve kooperatifçilik, interaktif eğitim modelleri, toplum temelli kaynak yönetimi, sosyal girişimcilik, balıkçılık yönetimi, iklim adaleti, balıkçılıkta toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yürüten Dr. Göncüoğlu Bodur, 2014-2018 yılları arasında Ege Üniversitesi Kadın Sorunları ve Uygulama Merkezi müdür yardımcılığı görevini yürüttü. Dr. Göncüoğlu Bodur, 2017 yılından beri Türkiye balıkçılığının en büyük meslek kuruluşu olan Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği”nde kadın balıkçıların temsil edildiği “Kadın Balıkçı Komisyonu”nun başkanlığına devam ediyor.

Dr. Göncüoğlu Bodur, yürüttüğü “Türkiye’nin Kadın Balıkçıları” projesi ile 2018 yılında dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Uluslararası Ashoka Vakfı tarafından ‘Uluslararası Sosyal Girişimcilik’ ödülü alarak, Türkiye Ashoka Vakfı Türkiye temsilcisi olacak üç kişiden biri olmaya hak kazandı. 2019 yılında Türkiye basınında önemli bir yere sahip olan Platin Dergisinin yayınladığı “Türkiye’ye İlham Veren 100 Kadın” girişimci listesine seçildi. KALE BODUR vakfı tarafından verilen “Türkiye’nin Sosyal Girişimcisi” ödülünü aldı. 2021 yılında Avrupa Birliği, Avrupa Sosyal Girişimciler ve Etki Odaklı Liderler ağı tarafından seçilen Avrupa’daki en etkili 100 kadın liderden biri oldu.

Birleşmiş Milletler (BM)’in Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun düzenlediği 2022 Sürdürebilir Kalkınma Bölgesel Forumunda Kalkınma Hedeflerinden 14’üncüsü olan “Sudaki Yaşam Okyanuslar, Denizler ve Deniz Kaynakları” konusunda katkı vermek amacıyla davet edilen Dr. Göncüoğlu Bodur, 2022 yılında Cenevre Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Ege Üniversitesini temsil ederek, Ege Üniversitesinin uluslararasılaşma stratejisine destek verdi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER