Dove, Kadınların Video Oyunlardaki Temsil Problemine Parmak Basıyor

Dove, yaptığı bir araştırmanın sonucunu paylaştığı verilere göre, video oyunları oynayan kadınların %74’ü, oyunlardaki kadın karakterlerin daha kapsayıcı bir anlayışla tasarlanması gerektiğini düşünüyor. Bu durum da kadınların pek çoğu, ekranda gördükleriyle uyuşmayan fiziksel özellikleri sebebiyle kendilerini yönettikleri karakterle özdeşleştirmekte zorluk yaşamalarının yanı sıra özgüven eksikliği de hissediyor.

Dove, bu durumu normalleştirebilmek adına, ajansı olan LOLA MullenLowe ile birlikte bir oyun kahramanının oyun bittikten sonraki yaşamını konu alan ve izleyenleri empatiye davet eden bir filmle farkındalık yaratan bir kampanyayı hayata geçirdi.

Filmde savaş meydanında uzaylılara karşı zafer kazanan kadın Cinthia karakteri, soyunma odasına çekilip ayna karşısına geçtikten sonra kendi görünümüne yabancılaştığını fark etmeye başlıyor. Makyajını ve kendisini olduğundan çok daha zayıf gösteren kostümünü çıkaran Cinthia, gerçek benliğiyle daha mutlu olduğunu keşfederek bir sonraki savaş meydanına kendisi olarak çıkmaya karar veriyor.

https://youtu.be/f8ld8Zv4Kjw 

“Sanal Güzelliği Gerçek Yapalım”

Dove’un Women in Games ile birlikte yürüttüğü, genç kızların %60’ının ve kadınların %62’sinin oyunlarda yanlış temsil edildiklerini düşündüklerini; genç kızların üçte birinden fazlasının da avatarlardaki çeşitlilik eksikliğinden dolayı özgüvenlerinin olumsuz etkilendiğini gösteren yeni bir araştırmadan ilham alan film, “Sanal güzelliği gerçek yapalım” sloganıyla noktalanıyor.

Dove’un küresel Başkan Yardımcısı Leandro Barreto, söz konusu kampanya hakkında, “Dove, güzelliğin hem gerçek hem de sanal hayatın her alanında endişe değil güven kaynağı olması gerektiğine inanıyor. Oyun endüstrisi daha kapsayıcı olma yolunda önemli adımlar atsa da sanal dünyada varlığını koruyan dar güzellik tanımlarına meydan okumak için ilerlemenin hızlandırılması gerekiyor. Boş zamanlarını oyun oynayarak geçiren milyonlarca kadın ve kız çocuğu üzerinde gerçek bir etki yaratmayı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

KÜNYE

Reklamveren: Dove

Reklam Ajansı: LOLA MullenLowe

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER