Diyarbakır’ın 4 Kızı Dünya Şampiyonu Oldu

Diyarbakırlı 4 kız lise öğrencisi, dünyanın en prestijli çevresel sürdürülebilirlik yarışması olan The Earth Prize 2023’te “Ekolojik Yıkama” projeleriyle Dünya Şampiyonu oldu. 

Kızlar, çamaşır makinesinde su tasarrufu sağlayan çevreci filtre sistemi buluşuyla, 100 bin dolar (yaklaşık 2 milyon TL) ödül kazandı.

Bahçeşehir Koleji Diyarbakır Hevsel Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri; Avjin Aktop, Damla Zerya Aslan, Yağmur Delal Cengiz ve kardeşi Irmak Zelal Cengiz, ekolojik dengenin korunduğu bir dünya için icat ettikleri buluşla, çamaşır makinelerinin su tüketimini düşürüp, kullanılan suyu arıtarak tekrar kullanım imkanı yaratan filtre sistemi tasarladı.

‘Delova’ 116 Ülkeyi Geride Bıraktı

İsviçre’deki The Earth Foundation’un düzenlenen The Earth Prize 2023’te, 116 ülkeden 13–19 yaş gruplarında 1290 takım katılmıştı. 

Takımlarına verdikleri Delova ismiyle yarışmaya katılan Diyarbakırlı dört kız öğrencimiz, yarışmada birinci olurken, İngiltere takımı ikinci, ABD takımı ise üçüncü oldu.

“Çevre Ve İklim Sorunlarına Duyarsız Kalmadık”

Kısa bir süre önce New York Üniversitesi’nden tam burs kazanan Delova Takımı üyelerinde Avjin Aktop, elde ettikleri başarılarıyla ilgili şu ifadeleri kullandı; “Çevre ve iklim sorunlarına duyarsız kalmadık. Ekolojik yıkama filtre sistemimizle, çamaşır makinesinde 1 haftada kullanılacak suyun 6 ayda kullanılabileceğini kanıtladık. Az su ve az deterjan kullanımıyla, çevremiz korunacak. Para ödülüyle, projemizi daha da geliştireceğiz.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER