Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’den Kadın İstihdamı Ve Sosyal Sorumluluk Projelerine Katkı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kadın istihdamı ve sosyal sorumluluk projelerini geliştirmek amacıyla 2022’de birçok alanda farklı çalışmalar yürüttü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kadın istihdamına yönelik çalışmalar kapsamında kadınlara ekonomik kazanç için destek vermeye devam ederken, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, Çermik, Çüngüş, Hani, Lice, Kulp, Kayapınar, Çınar, Eğil kadın kooperatiflerini bir araya getiren sergi düzenledi. Sergide kooperatiflerde faaliyet yürüten kadınların tekstil, el sanatları ve doğal gıda ürünleri satışa çıkarıldı. 

Keçi Burcu’nda şehrin yöresel yemeklerini yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunmak amacıyla kadınlara yönelik gastronomi eğitimi düzenledi. “Keçi Burcunun İşlevlendirilmesi Projesi” kapsamında tescilli Diyarbakır yemekleri eğitimini tamamlayan 100 kadın sertifikasını aldı. Bağımsız jüri tarafından yapılan yarışmada dereceye giren 4 katılımcı ise seyyar satış standı ödülü verildi. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatandaşın belediye hizmetlerinden daha iyi faydalanması ve taleplerin doğrudan dinlenmesi için proje,

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, çocuk gelişimci ve sosyal çalışma uzmanlarının da aralarında bulunduğu ekiplerle çat kapı ev ziyaretleri gerçekleştiriyor. Proje kapsamında toplam 17 ilçede bin 500 ev ziyaret edildi. Büyükşehir Belediyesi, kentte yaşayan kadınların toplumsal konumlarının güçlendirilmesi, sosyal hayata katılımlarının arttırılması ve toplumsal uyumunun sağlanması amacıyla 14 farklı başlıkta düzenlenen “Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar” projesini tamamladı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın, 17 ilçede genel, mesleki, sosyal, bilişim, sağlık ve hukuk alanında eğitimlerin verildiği “Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar” projesinde 10 bin kadına ulaşıldı.

Aile Okulu Projesi

Belediye, kadınlara finansal okuryazarlık, dijitalleşme, eticaret, evliliğe adım, değerler eğitimi, evde spor, ebeveyn ve çocuk ilişkisi, ailede kriz yönetimi ve mizaç atölyesi ile yöresel yemeklerle ilgili eğitimler verdi. Aile okulu uzaktan eğitim programından 650 kişi yararlandı. 

Büyükşehir Belediyesi, Bilgi Evi ve Akademi Lise öğrenci velileri için düzenlediği “AnneBaba Mektebi Projesi”ni hayata geçirdi. Anne ve babaların çocuklarıyla daha iyi iletişim kurması amacıyla yürütülen proje kapsamında velilere annebabanın öğrenciyle ev içi davranış konusu anlatıldı.

Belediye aynı zamanda, Kadın Yaşam Merkezlerinde kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddeti engellemek amacıyla geliştirilen Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) eğitimi verdi. Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü arasında yapılan “Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı” çerçevesindeki projeyle Kadın Yaşam Merkezlerinde kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemlerin önüne geçmek için hayata geçirilen KADES uygulaması kadınlara tanıttı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER