DİSK Kadın Temsilciler Kurulu Toplandı

DİSK Kadın Temsilciler Kurulu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Beşiktaş’ta toplandı. Kurulun sunuculuğunu yapan Farplas direnişçisi kadınlardan Betül Oral, DİSK Kadın Temsilciler Kurulu İranlı kadınların mücadelesinin selamlamasıyla başladı: Kadın, yaşam, özgürlük!

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kadın Temsilciler Kurulunun ilk toplantısının açılış konuşmasında şunlara değindi: “İlk Kadın Temsilciler Kurulumuz ile birlikte tarihi bir adım atıyoruz. DİSK’in tarihinde bu önemli adımın parçasıyız hep birlikte. Bunun gururunu ve onurunu yaşıyoruz. İktidarın en üst düzeyden kadın ve erkeğin eşit olmadığını vaaz ettiği, kadınların ikinci sınıf insan, ikinci sınıf işçi olarak görüldüğü bir ülkede kadına yönelik şiddetin daha fazla arttığına tanıklık ediyoruz.”

Arzu Çerkezoğlu’nun açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Gülay Toksöz’ “Toplumsal cinsiyet perspektifinden kalkınma politikaları ve sendikalaşma” başlıklı sunumu ile devam etti.

Kadın Temsilciler Kurulu, öğleden sonraki oturumu yönetmek üzere ise Divan seçimi gerçekleştirdi. Divana, Genel-İş Konut İşçileri Şubesi Başkanı Nebile Irmak, Birleşik Metal-İş Şube Eğitim Sekreteri Gülhanım Gürbüz, DİSK Tekstil İşyeri Sendika Temsilcisi Nergis Atik ve Lastik-İş İşyeri Sendika Temsilcisi Aylin Yılmaz Öcal seçildi.

Divan seçimi sonrası, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Beşiktaş Dünya Barış Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirilerek DİSK Kadın Komisyon’nun 25 Kasım bildirisini okundu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER