Dilek Gürsoy Forbes Dergisi’ne Kapak Oldu

 

Avrupa’nın tam yapay kalp nakli yapan ilk kadın kalp cerrahı Dr. Dilek Gürsoy, dünyaca ünlü Forbes dergisinin Kasım sayısına kapak oldu.

Dilek Gürsoy’un kapağında yer aldığı sayı, Almanya’da 3 Kasım’da yayımlanacak.

Yıllar önce Almanya’ya göç eden Dilek Gürsoy, başarılı ameliyatları ile Avrupa’da aranan sayılı doktorlar arasında yer alıyor. Yapay kalp cerrahisi konusunda Avrupa’da ilk ve tek kadın doktor olan Gürsoy, Almanya dışında Hindistan ve Türkiye’de de önemli kalp ameliyatlarında da bulunuyor. 2019’da Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne ve Alman Tıp Ödülü’ne (German Medical Award) layık görülen Gürsoy, yine Almanya’da yılın doktoru olarak seçildi. Halen Düsseldorf kentindeki Clinic Bel Etage’inde başhekimliğini yapan Gürsoy, son olarak Avrupa’nın tam yapay kalp nakline imza atan ilk kadın cerrah olarak adını dünyada duyurdu.

Dünyaca ünlü bir derginin sayısına kapak olan Gürsoy, çalışmalarının meyvesini aldığı için mutlu olduğunu belirterek “12 yıldır tam yapay kalp alanında çalışmalar yürütüyorum. Forbes gibi dünyaca ünlü bir derginin Almanya’daki sayısında kapak olmam beni onurlandırdı. Dergide, Almanya’da kuracağımız kalp hastanesi hakkında bilgiler verdim. Tam yapay kalp ve tam yapay kalp araştırmaları şu an ne durumda bunları anlattım. Avrupa’daki bu son çalışmalar hakkında bilgi sundum. Kalp yetmezliği büyük bir problem. Organ bağışları az. Dolayısıyla tam yapay kalp araştırmalarına önem verilmeli ve daha çok bütçe ayrılması lazım. Hem insan ve hem de hayvanlar üzerinde çok tecrübeliyim. Tam yapay kalp, özellikle kadınlarda büyük önem taşıyor.” Dedi.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER