Dikkat! Taklit ediliyorsun

Geçen akşam birlikte yemek yediğim bir arkadaşım, kızının kendisine, “Hayat adil değil” dediğinde ne kadar şaşırdığını anlatıyordu. Daha büyük şaşkınlığını, dokuz yaşındaki kızının, “Anneciğim neden şaşırdın ki, bu sözü sen çokça kullanıyorsun” demesiyle yaşadığından bahsetti. 

Anne-baba olanlar fark etmişlerdir; çocuklarımızın tonlaması, gülüşü, sözcükleri kullanım şekilleri ve hatta bize seslenme halleri bizimkine çok benzer. Bazen kendimizi bir aynadan izliyor gibi hissederiz. 

Bu durum, ayna nöronlar sayesinde olur. Gün içinde fark etmeden başkalarının davranışlarını ve duygularını taklit ederiz. Bu şekilde empati kurar ve hatta çevremizdekileri taklit ederek öğreniriz.

Taklit, beceri geliştirmenin önemli bir yönüdür. Çevremizdekileri izleyerek yeni şeyleri, hızlı ve verimli şekilde öğrenmemizi sağlar. Çoğu çocuk, ebeveynleri, bakıcıları, kardeş ve akranlarının bu davranışlarını gözlemleyerek motor hareketlerden konuşmaya kadar daha birçok şey öğrenir. 

Farklı örneklerle ifade edecek olursam, heyecanlı bir maç izlerken yanınızdaki kişinin heyecanından etkilenir, oyuna katılıyormuş gibi hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Ya da korku filminde o kişinin yerindeymiş gibi hissederek, gerilebilir ve kaslarınızın kasıldığını fark edersiniz. İşte bu durumlar başkalarının yaptıklarını taklit etmemize ve empatiye neden olan özel nöronların varlığı sonucu ortaya çıkar, yani ayna nöronlarının.

Peki bu bilgiyle ne yapacağız derseniz, ebeveyn olarak dikkat etmemiz önemli tabi ama ben konuyu yönetim kısmına getireceğim: İş ortamında da taklit ediyoruz. Davranışlarımızı böyle geliştiriyoruz. Değerler, vizyon gibi konularda yazılanlar ne olursa olsun, yönetimin nasıl davrandığı önemli oluyor. Çalışan topluluğu bu davranışları okuyup taklit ettikçe şirketlerin iklimi, kültürü oluşuyor. Yani işin özü, arzu edilen kültüre sahip olmak için birlikte çalıştığınız insanların, özellikle de liderlerin arzu edilen davranışları sergileyebilmesi. Siz ne kadar yazıp çizseniz de, insanlar doğal olarak gördüklerini taklit ediyor. Mesela şirketiniz “Müşteri odaklılık bizim değerimiz, biz müşteriyi odağımıza alırız” diyorken, içeride müşteri süreçleri için “Amaan! Her müşteri şikâyet eder, çok da vakit harcamayın canım” diyen yaygın bir anlayış varsa, müşteri odağından bahsedemezsiniz. Ya da “Çalışan bizim değerimizdir” dediğiniz halde, çalışanının fikrini dinlemeyen, “Sen ne bilirsin?” tavrı takınan, çalışanı dikkate almayan bir yapı varsa, hiçbir çalışan kendini değerli hissetmez, kendisini ‘değer’ olarak görmez. 

Buradan liderlik konusuna gelmek istiyorum. Şirketlerde liderler rol modeldir. Davranışlarıyla çalışanlara örnek olurlar. İşte bu nedenle, şirket içindeki konumları ve etkileri gereği, doğru kişilerin tercih edilmesi özen gerektiren bir süreçtir.

Deneyimlediğim ve gözlemlediğim kadarıyla, organizasyonlarda liderler, yaptıkları işleri başarıyla yaptıkları için seçilir, terfi eder. Çoğu zaman ne kadar liderlik becerisi vardır bakılmaz bile. Oysa, çalışanın gelişiminde çok önemli bir paya sahiptir liderler. Eh! Hal böyle olunca, iyi liderlerin şirketin kurumsal olarak gelişimine de büyük etkileri olur.

Neden mi? Çünkü gelişen insan işini geliştirir, iş geliştikçe kişi yine gelişir. Sürekli gelişimin en önemli unsurlarından biri kişinin kendisi olmakla beraber, sonuçlarda büyük etkiye sahip olan liderlerin rolü oldukça önemlidir.   

Bölümler arası işbirliğinde dahi bu davranışlar ve taklit çok önemlidir. Şöyle bir gözünüzün önüne getirin. İki farklı bölüm lideri birbirinden hoşlanmıyor ve birbirine yardımcı olmuyorsa, bu uzman rollere de sirayet eder ve bir türlü uzlaşma sağlanamaz, çatışma içinde sonuç almak ya gecikir ya da daha kötüsü sonuç alınamaz. Tersi şekilde, aralarında işbirliği olan liderleri düşünün. Böyle liderler arasında işbirliği, sinerji fırsatları ekiplere de yansır ve çok daha birbirine hizmet eder bir iş anlayışı ile çalışılır. 

Demem o ki, taklit edilmesini istediğiniz lider kim olacak dikkat edin. Seçimlerimiz önemli! 

Ne demişler? Çevrenizdeki beş kişinin ortalaması kadarsınızdır. Neden acaba?

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER