Dijital Detoks

Nasıl başaracaksınız ve neden size bu kadar iyi gelecek

 

Aşağıdaki maddelerden kaç tanesine EVET cevabı verirdiniz?

 • Telefonumu bulamadığım zaman endişeli veya stresli hissediyorum.
 • Telefonumu birkaç dakikada bir kontrol etmek zorunda hissediyorum.
 • Sosyal medyada vakit geçirdikten sonra depresif, endişeli veya kızgın hissediyorum.
 • Yayınladığım postların beğeni, yorum veya yeniden paylaşım sayılarını kafaya takıyorum.
 • Cihazımı sürekli kontrol etmediğim zaman bir şeyleri kaçıracağımdan korkuyorum.
 • Telefonumda oyun oynamak için genellikle geç yattığımı veya erken kalktığımı fark ediyorum.
 • Telefonumu kontrol etmek zorunda kalmadan tek bir şeye konsantre olmakta zorlanıyorum.

Dijital detoks nasıl yapılır?

Bazıları, gerçek bir dijital detoksun tüm dijital cihazlardan ve sosyal medya bağlantılarından önceden tanımlanmış bir şekilde uzak durmaktan ibaret olduğunu öne sürebilir belki de ancak cihaz kullanımınızı kendi yaşamınız ve talepleriniz için çalıştırmanız önemlidir.

Cihazlarınızdan ayrılmak zihinsel esenliğinize fayda sağlayabilir ancak dijital detoks yapmak, telefonunuzdan ve diğer teknik bağlantılardan tamamen ayrılmayı içermek zorunda değildir. Süreç genellikle sınırları belirlemek ve cihazlarınızı duygusal ve fiziksel sağlığınıza zarar vermek yerine fayda sağlayacak şekilde kullandığınızdan emin olmakla ilgilidir.

Gerçekçi olun

Belirli bir süre boyunca tam bir dijital detoks yapabiliyorsanız, denemek istediğiniz bir şey olabilir. Tamamen kopuk olmak, bazı insanlar için özgürleştirici ve canlandırıcı gelebilir. Pek çok insan için, özellikle iş, okul veya diğer önemli sorumluluklarınızda bağlantıda kalmanın büyük bir önemi varsa, her türlü dijital iletişimden tamamen vazgeçmek mümkün olmayabilir.

Bu, dijital detoksun avantajlarından yararlanamayacağınız anlamına gelmez; anahtar, programınız ve hayatınız için işe yarayan bir şeyin bağlantısını kesmektir.

İşiniz için, gün içinde cihazlarınıza ihtiyacınız varsa, iş gününün sonunda minik bir detoks yapmayı deneyin. Cihazlarınızı kapatmak istediğiniz bir zaman seçin ve ardından sosyal medya, mesajlaşma, çevrimiçi videolar ve dikkat dağıtıcı diğer elektronik ürünler gibi şeylerden tamamen arınmış bir akşam geçirmeye odaklanın.

Limitleri belirleyin

Bağlantıyı tamamen kesmek her zaman mümkün olmasa ve hatta tercih edilebilir olsa da, bu dijital bağlantıların zamanınıza girmesine izin verildiğinde sınırlar koymak, zihinsel sağlığınız için iyi olabilir.

Örneğin, egzersiz yaparken telefonunuzu Spotify veya Apple Music çalma listenizi çalmak için kullanmak isteyebilirsiniz, ancak telefonu uçak moduna almak siz egzersizinize devam ederken telefon aramaları, mesajlar, diğer bildirimler veya uygulama tarafından dikkatinizin dağılmamasını sağlayacaktır.

Bir parçası olacağınız bağlantıların türü ve zamanlaması konusunda sınırlar belirlemek, gerçek dünyadaki etkinliklerin keyfini dijital sapmalardan tamamen arınmış olarak çıkarmanıza yardımcı olur.

Dijital cihaz kullanımınızı sınırlamak isteyebileceğiniz diğer zamanlar şunları olabilir:

 • Yemek yerken, özellikle başkalarıyla yemek yerken
 • Uyandığınızda veya yattığınızda
 • Bir proje veya hobi üzerinde çalışırken
 • Arkadaşlarınız veya ailenizle vakit geçirirken
 • Her gece uyumadan önce

Araştırmalar, sosyal medya kullanımınızı günde yaklaşık 30 dakika ile sınırlamanın refahı önemli ölçüde iyileştirebileceğini, yalnızlık ve depresyon semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor.

Uyumadan hemen önce mobil cihaz kullanımınızı kısıtlamak da yardımcı olabilir. Araştırmanın bir incelemesi, medya cihazlarının kötü uyku kalitesi, yetersiz uyku ve gündüz aşırı uyku haliyle bağlantılı olduğu kanısına vardı. Yatağa uzanıp telefonla oynama alışkanlığını bir kenara bırakın ve bunun yerine uyumadan önce birkaç dakika kitap veya dergi okumayı deneyin.

Dikkatinizi dağıtacak şeylerden kurtulun

Dijital detoksa başlamanın bir başka yolu da telefonunuzdaki anlık bildirimleri kapatmaktır. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve haber siteleri dahil olmak üzere birçok sosyal medya uygulaması her mesaj, etiketlenme veya yeni gönderi aldığınızda uyarı gönderir.

Her yeni haber veya gönderi yayınlandığı gibi belirli uygulamaları veya web sitelerini kontrol etmek yerine, her gün mesajlarınızı veya etiketlerinizi kontrol edeceğiniz belirli bir zaman ayırın. Ardından, kaçırdığınız konuları yakalama ve cevap gönderme ile uğraşmak için yaklaşık 20 veya 30 dakika gibi belirli bir süre ayırın.

Telefonunuzu en azından kısa bir süre için geride bırakmanın yararlı olduğunu görebilirsiniz. Araştırmalar, aktif olarak kullanmıyor olsanız bile bir mobil cihazın varlığının bile empati düzeylerini düşürdüğünü ve diğer insanlarla etkileşim kurarken konuşma kalitesini düşürdüğünü ortaya koydu. Araştırmacılar bunu ‘iPhone etkisi’ olarak adlandırıyor. 

Bir dahaki sefere bir arkadaş grubuyla akşam yemeği yerken, telefonunuzu evde bırakmayı deneyin.

Kendinize uyarlayın

Dijital detoks, olmasını istediğiniz her şey olabilir veya birçok şekilde olabilir. Televizyon, cep telefonları ve sosyal medya dahil tüm dijital cihazlardan bir süreliğine vazgeçmeyi denemek isteyebilirsiniz. Diğer durumlarda, telefonunuz veya oyun konsolunuz gibi yalnızca belli bir tür dijital cihaz kullanımınızı kısıtlamaya odaklanmak isteyebilirsiniz.

Denemeyi düşünebileceğiniz bazı fikirler şunlar olabilir mesela:

 • Dijital oruç: Bir gün veya bir hafta gibi kısa bir süre için tüm dijital cihazlardan vazgeçmeyi deneyin.
 • Tekrar eden dijital yoksunluk: Cihazsız gitmek için haftanın bir gününü seçin.
 • Belirli bir detoks: Bir uygulama, site, oyun veya dijital araç çok fazla zamanınızı alıyorsa, o sorunlu öğeyi kullanmayı kısıtlamaya odaklanın
 • Bir sosyal medya detoksu: Belirli bir süre için sosyal medya kullanımınızı kısıtlamaya veya hatta tamamen ortadan kaldırmaya odaklanın.

Dijital detoks için ipuçları

Bazı insanlar cihazlarından vazgeçmeyi oldukça kolay buluyor. Diğerleri bunu çok daha zor ve hatta zaman zaman endişe uyandırıcı bulabilmekte.

Dijital detoksunuzun daha başarılı olmasını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

 • Dijital detoksta olduğunuzu arkadaşlarınıza ve ailenize bildirin ve onlardan yardım ve destek isteyin.
 • Dikkatinizi dağıtmanın ve diğer aktiviteleri elinizin altında tutmanın yollarını bulun.
 • Cazibeyi ve kolay erişimi azaltmak için sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan silin.
 • Evden çıkmayı deneyin; arkadaşlarınızla akşam yemeğine gidin veya cihazınızı kullanmaya istekli olduğunuzda yürüyüşe çıkın.
 • İlerlemenizi takip etmek ve deneyim hakkındaki düşüncelerinizi yazmak için bir günlük tutun.

Digital Bilge’den son not

Cihazınız olmadan çalışmak bazen rahatsız edici ve stresli olabilir. Cep telefonunuz ve diğer teknik araçlarınız olmadan rahatsız, endişeli ve hatta sıkılmış hissedebilirsiniz. Dijital detoks zor olsa da cihazlarınızla olan ilişkinizi daha iyi anlamanıza ve diğer etkinliklerinizde ve deneyimlerinizde daha hazır ve dikkatli olmanıza yardımcı olacak ödüllendirici bir deneyim olabilir.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER