Daha Güçlü Finansal Destek Daha Güçlü Kadınlar

Kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmeyi amaçlayan Türk Ekonomi Bankası (TEB), iş sahibi kadınlara ve kadın girişimcilerine sunduğu finansal ve finansal olmayan desteklerin yanı sıra düzenlediği etkinliklerle de kurumlar arası iş birliği ve bilgi paylaşımına katkı sağlıyor. 

TEB, Ekim ayı içerisinde WEConnect International ve ExxonMobil iş birliğiyle düzenlediği etkinlikte kadın iş sahiplerini, başarı hikayeleriyle iş dünyasında fark yaratan kurum temsilcileriyle buluşturdu.

Dünya’nın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de kadın iş gücünün ekonomiye dâhil edilmesinin önemi her geçen gün gözler önüne seriliyor. Kadınlara iş hayatında ihtiyaç duydukları destekleri sağlamak ve karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırmaya destek olmak için 2015 yılında “Kadın Bankacılığı”nı kuran Türk Ekonomi Bankası (TEB), kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

TEB’in bugün 70 binden fazla kadın ortaklı müşterisi bulunuyor. Kadın girişimci ve patronların finansa erişimini kolaylaştırmak için kaynaklarıyla kredi çözümleri sunarak finansman desteği yaratıyor. Aynı zamanda gerçekleştirdiği etkinliklerle de çeşitli iş birliklerinin kapılarını kadın iş sahiplerine açıyor.

Bu amaç doğrultusunda “Satınalmacıyla Sanal Tanışma Toplantısı İstanbul ve Ötesi” serisini başlatan TEB, son olarak da WEConnect International ve ExxonMobil iş birliğiyle kadın iş sahiplerini, farklı sektörlerden kurum temsilcileriyle bir araya getirdi.

Ortak Geleceğe Pozitif Etki

TEB, kadın patronları ve girişimcileri desteklemenin, onların iş fikirlerine fayda sağlamanın hepimizin ortak geleceğine pozitif etki yaratacağı bilinciyle hareket ediyor. Örneğin, Avrupa Birliği ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile yaptığı anlaşma çerçevesinde kadınların yönettiği işletmeleri desteklemek ve kadın girişimciliğini teşvik etmek amacıyla “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği” programına dâhil olarak 50 milyon Euro’luk fonu kadın girişimcilere teminatsız olarak kullandırdı.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi konuyla ilgili, “Kadın Bankacılığı ile kadın iş sahiplerinin ve girişimcilerin network geliştirmelerine ve ürünlerine yeni pazarlar bulmalarına destek oluyoruz. Üreten, gelişen ve geliştiren her kadının yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkan Vekili Pınar Başpınar, açılış konuşmasında, kadınların adalete erişiminin ölçülmesi ve izlenmesinde tüm aktörlerin toplumsal cinsiyete duyarlı bir bakış açısı benimsemeleri gerektiğini belirterek “Türkiye’de Kadınların Adalete Erişiminin Desteklenmesi” ortak projesinin kadınların adli yardıma erişimini ve adli yardım hizmetlerinin kadınların ihtiyaçlarına daha iyi cevap verme kabiliyetini artırmayı amaçladığını ifade eden Başpınar, “Adalete erişimin izlenmesi ve ölçülmesi, genel olarak insan haklarının korunması ve kadınların adalete ve ilgili hizmetlere etkin erişimini kolaylaştıracak mekanizmaların kurulması açısından özellikle önemlidir. Erişilebilirlik ve etkinlik göstergelerine göre etkin izleme, erişilebilirliği kolaylaştıran veya engelleyen faktörler hakkında veri sağlayacaktır” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İçişleri Bölüm Başkanı Alexander Fricke ise, “Toplumsal cinsiyet eşitliği, Avrupa Birliği’nin dış ilişkileri bağlamında öncelikli bir konudur. ‘Türkiye’de Kadınların Adalete Erişiminin Desteklenmesi’ projesi ve toplumsal cinsiyet odaklı diğer projeler kapsamında elde edilecek somut sonuçların, kadınların adalete tam erişiminin sağlanmasına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu proje, uygulama sürecinde kadınların adalete erişiminde karşılaştıkları engelleri ve olası çözüm yollarının tespit edilmesinde önemli çıktılar elde etmiştir ve kadınların adalete erişiminin ölçülmesi ve izlenmesine ilişkin bu seminer bu sonuçlara değerli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER