Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Kadını fotoğraf yarışmasının sonuçları belli oldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin düzenlediği ‘100. Yılda Türk Kadını’ temalı yarışmanın kazananı, annesi koronavirüse yakalanan bebekle ilgilenen hemşire karesi oldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Kadını” fotoğraf yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. Bakanlığın 9 Ocak’ta başlattığı yarışma, yaşamın her alanında kadının yerini ve gücünü fotoğraflarla ortaya koydu. 3 binin üzerinde fotoğrafın katıldığı yarışmada; sağlıktan eğitime, sanattan spora birçok farklı alanda modern ve çağdaş Türkiye’nin mimarı kadınların olduğu fotoğrafların yanı sıra kültürel mirasımızın izlerini taşıyan kadınların yer aldığı kareler de ödüllere damga vurdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçen 100 yılda oluşan görsel hafızada en önemli yeri fotoğrafların tuttuğunu söyledi. Fotoğraflar üzerinden toplumsal bellek inşa edildiğini vurgulayan Bakan Derya Yanık, “Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, 1985’ten bu yana çok önemli bir bellek inşa ediyor. Bu kapsamda Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ile milletimize yeni bir hafıza hediye etmeye çalıştık.” dedi.

Bakan Derya Yanık, yarışmanın hem fotoğraf sanatının desteklenmesi hem de Türk kadınının sosyal, kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif faaliyetlerde başarılarının ortaya konması açısından önemli olduğunu belirterek, “Hem dernek yönetimine hem de katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ödül sahiplerini de tebrik ediyorum” diye konuştu.

420 Fotoğrafçı 3 Bin 59 Kare Fotoğraf

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ile birlikte düzenlediği yarışmaya 420 fotoğrafçı, 3 bin 59 kare fotoğrafla katıldı ve ödülleri verildi.

‘’Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Kadını” fotoğraf yarışması birinciliğini, Kovid-19 salgını sırasında koronavirüse yakalanan annelerin bebekleriyle ilgilenen hemşire Ece Özcan’ın olduğu kareyle Uğur Yıldırım aldı. Genç Kadınlar Eskrim Kılıç Milli Takım kaptanı Nisanur Erbil’in portresiyle Selahattin Sönmez’in ikinci olduğu yarışmada, Mehmet Yılmaz ise İzmir Güzelyalı Köprüsü’nde spor yapan kadın fotoğrafıyla üçüncülüğü kazandı

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER