Crossover’ın öncüsü Nissan Qashqai yenilendi 

Takvimler 2007’yi gösteriyordu. O zamanlar da SUV ya da Crossover gibi araçlar vardı ama hiçbiri kompakt sınıfta bu derece büyük bir patlama yaşayamamıştı. Nissan ise Qashqai ile adeta crossover denilen sınıfı baştan ortaya çıkardı; kitlelerle buluşturdu. Sadece 4×4 olmadan da bir SUV sahibi olmak isteyenler ya da yerden yükseltilmiş bir binek otomobil arayanlar bir anda kendilerini Qashqai’nin direksiyonu başında buldular. Elbette bugün olduğu gibi o zamanlarda da 4×4 seçenekleri Qashqai’de mevcuttu. Satışlar, Türkiye gibi ülkelerde bir önceki yıla göre yüzde 100’e varan artışlarla ilerliyordu. Ve arada geçen yıllar sonunda, 2022 itibarıyla üçüncü jenerasyon Nissan Qashqai yollarımıza çıkmaya başladı. Her zamanki iddiasıyla, açtığı yolda pek çok rakibiyle mücadele etmeye hazır!

Yeni Nissan Qashqai, yeni tasarımını teknolojik iç mekân, yeni konfor özellikleri ve geliştirilmiş sürüş dinamikleri sunuyor. C-SUV olarak da adlandırılan bu sınıfta Qashqai, yeni CMF-C platformu sayesinde yüzde 41 daha dayanıklı bir gövde yapısına sahip. Bu da daha güvenli ve geniş bir yapı sunulmasını sağlarken, sürüş keyfi konusunda da çıta yükseliyor.

Yeni Qashqai’de NASA teknolojisi ile geliştirilen Nappa deri koltuklar, yolculara maksimum konfor sağlıyor. Her bir araç için üretimi 25 günde tamamlanan bu özel teknoloji ürünü koltuklar, tercih edildiğinde kullanıcılara ısıtma ve hafıza özelliklerini de standart olarak sunuyor. Nissan’ın Türkiye’deki modellerinde ilk kez yeni Qashqai’de tanıtılan masaj fonksiyonlu ön koltuklar, hızı ve şiddeti ayarlanabilir 3 farklı masaj seçeneği ile yolculukları daha keyifli hale getiriyor.

Sınıfının en geniş ekranlarından birine sahip olan ve Qashqai’de ilk kez kullanılan 12.3 inç genişliğindeki tamamen dijital gösterge paneli, kişiselleştirilebilen 13 farklı bilgilendirme ekranı seçeneğiyle sürücünün dijital sürüş deneyimini üst seviyeye taşıyor. İç mekân tasarımında kablosuz Apple CarPlay altyapısına sahip 9 inç genişliğindeki dokunmatik bilgi-eğlence ekranı öne çıkıyor. Ayrıca BOSE mühendisleri ile geliştirilen 10 hoparlörlü (8 hoparlör & 2 Subwoofer) ses sistemi yolcuların müzik deneyimini keyifli hale getiriyor.

Yeni Qashqai’de sınıfında ilk kez kullanılan, Önsezili Akıllı Çarpışma Sistemi, öndeki üç araca kadar algılayıp araçlardan birisi fren yaptığında sürücüyü uyarıp, çarpışmayı engelleyebiliyor. Bunun dışında Qashqai’de ilk kez kullanılan Akıllı Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon Destekli Şerit Takip Asistanı, Akıllı Arka Çapraz Trafik Uyarısı ve Akıllı Kör Nokta Önleme Sistemi yolcuların güvenliğini maksimum seviyeye çıkarıyor.

Nissan yeni Qashqai’nin motorunda daha fazla verimlilik sağlayan ve karbon emisyonunu azaltan hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisini kullandı. Hafif hibrit teknolojisinde, benzinli motor 12V elektrik sistemi ve lityum-iyon batarya ile destekleniyor. Lityum-iyon batarya, enerji geri kazanım sistemi sayesinde frenleme esnasında açığa çıkan enerjiyi depoluyor ve gerektiği zaman elektrik motoruna göndererek benzinli motoru destekliyor. Bu sayede benzinli motor üzerindeki yükü azaltarak yakıt tüketiminin düşmesine yardımcı oluyor ve araç daha uzun süre stop/start konumunda kalabiliyor.

Benzinli hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisini 4×4 çekiş sistemi ile sunan ve segmentindeki ilk model olan yeni nesil Qashqai, bu sayede daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. 4×4 çekiş sistemi, XTRONIC CVT şanzıman ve arka bağımsız süspansiyonla kombine ediliyor. Arkadaki bağımsız süspansiyon, otomobilin yol tutuşuna katkı sağlıyor ve özellikle arka koltukta oturan yolcular için maksimum konfor sunuyor.  Ayrıca yeni Qashqai’de 3 farklı sürüş modu standart olarak sunuluyor. Bunlar Eco, Standard ve Sport. 4×4 çekiş sistemi tercih edildiğinde özellikle ilk kalkışta kilit fonksiyonunu devreye alarak optimum çekiş sağlayan 2 sürüş modu daha ekleniyor: Off-road ve Kar.

Yeni X-Tronic CVT otomatik şanzıman üzerinde, hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisine entegre edilmek üzere çeşitli geliştirmeler yapıldı. Şanzımanın içindeki sürtünme yüzde 29 azaltılırken yapısı yüzde 14 daha kompakt hale getirildi. Aynı zamanda sürüş zevkini artırmak için vites geçiş tepkileri daha sportif hale getirildi ve Qashqai’de ilk kez yer alan, direksiyonun arkasında bulunan vites kulakçıkları eklendi. 

Ocak 2022’de Türkiye’de satılmaya başlanan yeni Nissan Qashqai’nin 4 farklı donanım paketi (Tekna, Design Pack, Skypack, Platinum Premium) ve 4×4 çekiş sistemi seçenekleri bulunuyor. Elbette kişiselleştirme seçenekleriyle bu durum daha da genişletilebiliyor. 

BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN
Latest posts by BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER