Cook Boğazı’nı geçen ilk Türk Bengisu Avcı: Hayallerimin ötesinde bir gündü

Ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, Yeni Zelanda’daki Cook Boğazı’nı geçerek bir ilke daha imza attı.

İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi’ni en hızlı yüzerek geçen Türk kadını olan ultra maraton yüzücüsü Avcı, kariyer hedeflerinden birini daha gerçekleştirdi. Bengisu Avcı, Cook Boğazı’nda salı günü TSİ 19.00’da yüzmeye başladığı 26 kilometrelik parkuru, 13 derecelik su sıcaklığı ve hipotermi tehlikesine rağmen tamamladı. Avcı, bunu başaran ilk Türk oldu.

7 okyanus parkurundan 4’ünü geçti

‘7 Okyanus-Oceans Seven’ hedefindeki parkurlardan 4’üncüsünü yüzen Avcı, 3 Ağustos 2018 tarihinde 36 kilometrelik Manş Denizi’ni, 5-6 Eylül 2022’de ABD’de Catalina Adası ile Los Angeles’ı bağlayan 34 kilometrelik Catalina Kanalı’nı, Ağustos 2023’te de İspanya ile Fas arasındaki Cebelitarık Boğazı’nı geçmişti.

Avcı’nın hedefine ulaşabilmesi için Molokai Kanalı (Hawaii), Kuzey Kanalı (İrlanda-İskoçya) ve Tsagaru Kanalı’nı (Japonya) da geçmesi gerekiyor.

‘Uyuyup uyandıkça yeniden yaşıyorum’

Bengisu Avcı, Yeni Zelanda’daki Cook Boğazı geçişini izleyen hakemin kamerasından, o anları paylaştı. Avcı, görüntüleri paylaştığı mesajında şunları kaydetti:

“Okyanus sana acımaz, sularında olman sana adil davranacağı anlamına gelmez. Limitlerimin ötesinde denedi beni. Her an mücadele ederken bir yandan da ne kadar güzel olduğunu düşündüm, konuştum, inat ettim. Karşı kıyıya ulaşmama izin verdi.

Bitirdiğim ve bittiğin an bu video. Öyle gururlu bir resmim yok karada, kendimi sürükleyerek çıktım. Dönüp bir bakarım, Türk bayrağımı alır resim çekerim demiştim suya atlamadan.
Egor son kilometre iyi olacağımdan emin olmak için benimle soğuk suda yüzdü. Bu çekilen anları hatırlamıyorum bile hayallerimin ötesinde bir gündü, uyuyup uyandıkça yeniden yaşıyorum.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER