Cinsiyet eşitliğine duyarlı bütçeleme el kitabı çıktı

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı ile Amasra Belediyesi işbirliğiyle ‘Belediyelerde Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme’ el kitabı çıktı. ‘Amasra Belediyesi’nde Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Projesi’ kapsamında hazırlanan projeyle, Amasra Belediyesi’nde toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili faaliyetlerin daha anlaşılır ve daha etkili olabilmesi için toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme konusunda belediye bünyesinde farkındalık kazandırılması ve kapasite güçlendirilmesi amaçlanıyor. El kitabı, Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı Başkanı Ayşe Kaşıkırık ile Dr. Ece Öztan, Hilal Dokuzcan, Melek Toprak ve Sevilay Karapınar’ın katkılarıyla hazırlandı. Kitabın belediyelerde toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme uygulamalarının yaygınlaşmasına ve kurumsallaşmasına katkı sunması hedefleniyor.

Ayşe Kaşıkırık, Amasra Belediyesi ile bu proje kapsamında belediye çalışanları, üst düzey birim temsilcileri başkan ve başkan yardımcılarının da katıldığı toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme farkındalık eğitimleri verdiklerini söyledi. Projeye ilişkin bianet’e konuşan Ayşe Kaşıkırık, “Bizim amacımız mahalleden başlayarak tüm kademelerde eşitliği ve kapsayıcılığı belediyelerin planlarından, programlarından, bütçelerinden, tüm izleme değerlendirme süreçlerine kadar nasıl sağlayabileceğimiz üzerine çalışıyoruz” dedi. Kaşıkırık, “Amasra belediyesinden bir pilot model çıkarıp ve bunu mümkün olduğu kadar Türkiye genelinde başka ilçe belediyelerinin, il belediyelerine, büyükşehir belediyelerine toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bütçeleme modelini yaymaya çalışmak amacımız” diye konuştu. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme çalışmasının bütçeyi kadın ve erkek arasında bölüşmek olmadığını ve bunun bir zihniyet dönüşümü olduğunu vurgulayan Kaşıkırık, bu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin bütçenin A’dan Z’ye tüm aşamalarına yansıması ve entegre edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Belediye bütçelerinin ataerkil bir zihniyetle hazırlandığını ve bütçelerde kadınların ihtiyaç ve taleplerinin çok görünür olmadığını ve tamamen sosyal yardımlar üzerinden inşa edilen bir sosyal politika anlayışı olduğunu ve bunun kadın yoksulluğunun nasıl arttığına  dikkat çeken Kaşıkırık şunları söyledi:  “Meslek edindirme kursları şehir belediyelerinin en yaygın yaptığı sosyal politika ve eğitim aktivitelerinden bir tanesidir. Bunu yaparken de kadınlara el işi, dikiş, nakış kursu veya hamur kesme kursu, mutfak kursları açıyorlar. Bunda bir sorun yok ama bunun yanında örneğin bir kaynak kesme kursu, bir otobüs şoförlüğü, daha farklı dijital teknolojileri geliştirebilen, mesela yapay zekâyla ilgili kurslar açmıyor. Yani açtığı eğitimler, acaba mevcut sistemi ataerkil düzeni besleyen ve devamlılığını sağlayan eğitimler mi oluyor? Yoksa tam tersi toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya çalışan mevcut normları kırmaya çalışan bir bakış açısıyla mı tasarlanıyor? İşte biz buradan hareketle kendi belediyemizde toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı politikalar ve bütçelerle beraber daha yaşanabilir refah düzeyi yüksek ve tüm bireyler için eşitliği ve kapsayıcılığı tahsil edebilmek için bu el kitabını hazırladık ve hap niteliğinde bilgiler sunduk. Eşitlik yerelden ve yerinden başlar. Bunun da en önemli aracı bütçelerdir. Bütçelerin doğru kanallarla, doğru politikalarla, cinsiyet eşitliğine hizmet eden bir anlayışla tahsis edilmesi harcanması ve muhakkak şeffaf ve yurttaş katılımıyla izlenmesi gerekiyor.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER