Çiftlik atölyesinde kurulan premium lüks marka

Piaget’in göz kamaştırıcı mücevher koleksiyonları dillere destan olsa da, aslında hayatına ilk mücevherinden tam 85 yıl önce saat üreticisi olarak başlamıştı. Georges-Edouard Piaget tarafından, henüz 19 yaşındayken aile çiftliğindeki atölyede kurulan marka, günümüz lüks dünyasında çok özel bir yere sahiptir. Cartier ya da Bvlgari markalarında olduğu gibi bir yandan muhteşem işçiliğe sahip yüksek mücevher koleksiyonları yaratırken bir yandan da üstün hassasiyete sahip mekanik ve quartz saatler üretmektedir. Fakat kendi segmentindeki diğer markalara kıyasla, çok daha ender bir gruba hitap ettiği şüphesiz. 

Piaget, ultra ince tourbillon, minute repeater veya sonsuz takvim gibi yüksek komplikasyonlu mekanizmalar üretirken, bu hassas mekanizmaları en nadir mücevherle birleştirdiği koleksiyonlara sahip. Bu nadirlik ve ustalıklı işçilik gerektiren örnekler, hem markanın köklü tarihini hem de ‘premium lüks’ün doruk noktasını temsil etmektedir.

Konumuz saat olduğu için muhteşem mücevherlerini şimdilik bir kenara bırakalım. Çok genç yaşlardan itibaren saatçiliği bir tutku olarak benimsemiş olan Georges-Edouard Piaget, halen markanın motivasyonu ve sloganı olan ‘Her zaman gerekli olandan daha iyisini yap’ mottosuyla yola çıkmış. Sevgili eşi Emma’ya hediye etmek için incelikli işçilikle yaptığı saatin mükemmelliğiyle de sanatına olan inancını ve özgüvenini kazanmış. İşte bu inanç onu aile çiftliğindeki atölyeden çıkarıp bütün dünyada tanınan bir marka haline getiren yola sokmuştur.

Piaget markasının lüks dünyadaki yolculuğu 4 nesil boyunca ailede devam etmiş ve her nesil, çıtayı daha da yukarı çıkarmayı başarmıştır. Ama asıl sıçramayı torun Valentin Piaget zamanında piyasaya sürdüğü ilk ultra ince mekanik saat ile yaşamıştır. Sadece o dönem değil günümüz için bile yapması oldukça zor olan 2 mm kalınlıktaki kasası ve dahiyane micro-rotor teknolojisiyle lüks mekanik saat dünyasının dikkatini üstünde toplamıştı. 

Piaget, 1988 yılında dünyanın en büyük lüks gruplarından Richemont’un bünyesine girdi. Arkasında Richemont gibi bir devin gücü ve yönetiminde de markanın ilk kadın CEO’su Chabi Nouri gibi sektöre hâkim bir ekolle yoluna sağlam adımlarla devam ediyor. 

Piaget, 2005 yılında ilk kez ‘flying tourbillon’ mekanizmalı bir saatin iskeletize kadranını pırlantalarla kaplayarak bir yandan mücevherlerin ışıltısına ilgi duyanları cezbederken diğer yandan da rotor gibi hassasiyeti ince hesaplamalar gerektiren parçaları da pırlantalarla süsleyerek, saatçilikte ‘mümkün’ tabirini baştan yaratan yenilikler getirdi. Tabi bu yeniliklerin yanı sıra, Piaget saatlerini dünyaya tanıtan ultra ince mekanizmalı modeller üretmeye devam ederek markanın köklerine bağlılığını sürdürdü. 

Yüksek mücevher ve yüksek saatçilik örneklerinin dışında Piaget, çağdaş kadın figürünü tamamlamaya odaklanan, hem kullanımı kolay hem de marka bilinirliği yüksek tasarımlar yaratıyor. Dikkat çekici ve hemen tanınan çizgisiyle Limelight Gala koleksiyonu ya da günün herhangi bir saatinde rahatlıkla giyilebilecek Possession koleksiyonu ya da son zamanların en beğenilen kasa formuna sahip, yıllardır sponsorluğunu üstlendiği spor dalı ile aynı ismi taşıyan Polo Koleksiyonu bunların başında gelmektedir. 

Tabi ki konu lüks saat olduğunda premium markalar arasından seçim yapmak gerçekten zorlayıcı olabiliyor. Piaget’in hem mücevher hem saatçilikteki ikili uzmanlığı, ender fakat bir o kadar bilinirliği yüksek oluşu ve sahip olduğu çağdaş kadının özgüvenini, neşesini ve şıklığını tamamlayan tasarımları onu bol ışıltılı kalabalıklardan kurtarıp öne çıkarıyor. 

150 yıl önce küçücük bir atölyede başlayıp Jacqueline Kennedy, Elizabeth Taylor gibi ünlü isimlerin koleksiyonuna girmiş, günümüzde de lüks tabiriyle eş anlamlı hale gelmiş olan Piaget, sanat ile tasarımı bir araya getirdiği, zamanı ustaca gösteren mücevher parçaları tasarlıyor.

EKREM SAĞEL
Latest posts by EKREM SAĞEL (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER