Check-up için risk tarama yaşı geriye mi gidiyor?

Hangi yaşta olursak olalım daha sağlıklı bir hayat sürmek, daha uzun ve kaliteli yaşamak için kendimize bakmalıyız. 40 yaşından sonra sağlık taramaları önem kazanır. Ancak son yıllarda giderek zorlaşan yaşam koşulları, artan iş stresi, iklim değişiklikleri, kişilerin yaşam tarzı, pandemi gibi birçok nedenle çoğu hastalığa yakalanma yaşı düşmüştür.

En son ne zaman bir sağlık kontrolünden geçtiniz? Rutin taramalarınızı yaptırdınız mı? Check-up konusunda her yıl kendinizi disipline edebiliyor musunuz? Daha yaşım var diye kendinizi erteliyor musunuz? Genetik risk faktörlerinin varlığında kanserlerin, kalp ve metabolik hastalıkların daha genç yaşlarda görüldüğünün altını çizen Liv Hospital Aile Hekimliği Uzman Dr. Didem Altay Gazi konu hakkında önemli açıklamalar yaptı. Uzman Dr. Didem Altay Gazi, şu detayları paylaştı:

Taramaları alışkanlık haline getirin

Hangi yaşta olursak olalım daha sağlıklı bir hayat sürmek, daha uzun ve kaliteli yaşamak için kendimize bakmalıyız. Düzenli olarak sağlık taramalarını da yine kendimize alışkanlık haline getirmeliyiz. Her yaş aralığında özellikle sık görülen belli başlı hastalıklar için daha ayrıntılı sağlık taramalarının yapılması gerekiyor. Mesela kalp hastalıkları ya da şeker hastalığı için, sıklıkla 40 yaşından sonra görüldüğü için, 40 yaşından itibaren sağlık taramaları önem kazanır. Ya da meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanserler, çoğunlukla 40 yaş sonrası bulgu verdiğinden bu kanserlere özel tarama testleri mutlaka yapılmalıdır. 

40 yaş bir dönüm noktasıdır ancak…

Check-up yaptırmak için 40 yaş bir dönüm noktasıdır. Ancak son yıllarda giderek zorlaşan yaşam koşulları, artan iş stresi, iklim değişiklikleri, kişilerin yaşam tarzı, pandemi gibi birçok nedenle çoğu hastalığa yakalanma yaşı düşmüştür. Genetik risk faktörlerinin de varlığında kanserler, kalp hastalıkları, metabolik hastalıklar daha genç yaşlarda görülmeye başlanmıştır.

Yapılması gereken check-up’lar farklıdır

Gelişen tıp dünyası, medikal teknoloji de çoğu hastalığa çok daha erken dönemde tanı koymamızı, hatta hastalıkların bulgusu daha ortaya çıkmadan riskin varlığını göstermemizi kolaylaştırmıştır. Böylelikle daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yapmamız gerekenleri anlamamızı sağlamıştır. 

Tıp alanında yapılan çalışmalar, araştırmalar ve istatistikler artık her yaş için özellikli olan sık görülen hastalıklar için check-up yaptırmamız gerektiğini göstermekte. Bebeklik, çocukluk çağından başlayıp ergenlik, genç erişkinlik, erişkinlik ve yaşlılık döneminde her iki cins için de yapılması gereken check-up farklıdır. 

Yaşınız ne olursa olsun ailenizde, yakın akrabalarınızda sık gördüğünüz birtakım hastalıklar varsa, kendinizi önceki yıllara göre daha yorgun, daha sağlıksız hissediyorsanız, bedeninizde ters giden bir şeylerin varlığından şüphe duyuyorsanız mutlaka check-up alanında uzman bir hekime başvurmalısınız. Sizin sağlık durumunuz, yaşınız, cinsiyetiniz, günlük alışkanlıklarınız, yaşam tarzınız ve genetik risklerinize göre hangi taramaların yapılacağını planlayacaktır.  Yapılan bütün tetkikler sonucunda sonraki yıllarda hangi sıklıkta check-up yaptıracağınızı, hangi tetkikleri yaptırmanız gerektiğini size bildirecektir.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER