Cesur Girişimci Kadınlara Çok Gerek Var

Coca-Cola Türkiye, TOBB ve Habitat Derneği işbirliği ile hayata geçen Kız Kardeşim Projesi fikri nasıl  doğdu?

Coca-Cola olarak dünyada 5 milyon kadının ekonomik ve toplumsal hayata katılımına destek olma hedefini içeren ‘5by20’ programımızı 2010 yılında başlattık. Programla dünyada 6 milyondan fazla kadının ekonomiye katılımına öncülük ettik. Bulunduğumuz tüm ülkelerde kadınlara yönelik yerel programlar oluşturmak için ortaklarımızla işbirliği yapıyor ve ardından en başarılı programları ölçeklendiriyoruz. Yerel olarak olumlu ve ilgili bir etki yaratmak için dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce kuruluşla işbirliği yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’de de bu doğrultuda 2015 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği’yle Kız Kardeşim Projesi’ni hayata geçirdik. Kız Kardeşim Projesi’nin hedefi Türkiye’de 15-55 yaş arasındaki kadınları, ekonomik hayata katılımları konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesini desteklemek. 

Projeyle bugüne kadar kaç kadına destek sağlandı?

Kız Kardeşim Projesi tüm Coca-Cola sistemini gururlandıran bir proje olarak yoluna devam ediyor. Projeyle kadınlarımıza bireyler için finansal bilinç, bilişim, iletişim ve girişimcilik müfredatında eğitim programları düzenliyoruz. 7 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğümüz proje kapsamında bugüne kadar 350 binden fazla kadına ulaşıldı, toplamda 41 girişimci kadına hibe desteği sağlandı. 

Proje kapsamında birtakım programlar düzenleniyor, ayrıca yeni işbirliklerine imza atılıyor. Bu çalışmalardan söz edebilir misiniz?

2021, farklı faaliyet alanlarından birçok kadının hayatına değer kattığımız son derece verimli bir yıl oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı ile kadın girişimcileri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınları desteklemek amacıyla işbirliği yaptık. Kadın girişimciler ile Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı kadınların ticari faaliyetlerini güçlendirmeleri ve satış-pazarlama alanlarında rekabet yeteneklerini artırmalarına yönelik eğitimleri kapsayan işbirliğiyle 1.000 kadına ulaşmayı amaçlıyoruz. Öte yandan Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ile ‘Yarınım Kız Kardeşim’ eğitim programını hayata geçirdik. Ortaokul ve lise öğretmenlerinin desteklenmesine yönelik bir eğitim programı olarak 2020 yılında başlattığımız ‘Yarınım Kız Kardeşim’ projesi kapsamında bugüne kadar 1.000 öğretmene ve dolaylı olarak 100 bin öğrenciye ulaştık. 2021-2022 eğitim sezonunda da 2 bin 500 öğretmene ve dolaylı olarak 250 bin öğrenciye daha ulaşmayı hedefliyoruz. 2021 yılında ayrıca Kız Kardeşim Projesi eğitim içeriklerini online platforma taşıyarak dileyenlerin eğitim içeriklerine erişebilmelerini sağladık.  Eğitimlere ek olarak hibe programlarıyla da işlerini büyütmek isteyen kadın girişimcilere destek olmaya çalışıyoruz. 2019’da yeme içme sektöründe faaliyet gösteren 11 kadına hibe desteği verdik. 2021 yılında ise ikinci kez düzenlediğimiz hibe programı kapsamında 30 girişimci kadına toplam 765 bin liralık hibe desteği verdik. 

Kız Kardeşim Projesi yolculuğumuz ‘İşte Kadınlar’ ismiyle belgesel oldu. Dijital platform EXXEN’de yayınlanmaya başlayan belgeselde, Şef Somer Sivrioğlu eşliğinde girişimci kadınlarımızın hikâyelerine yer veriyoruz. Kadının ekonomik hayatta daha fazla yer alması ve söz sahibi olması konusuna büyük önem veriyoruz. Bu konuya her fırsatta dikkat çekmeye devam ediyoruz, edeceğiz. Yakın zamanda “Ne gerek var?” adıyla bir kampanya başlattık. Kampanyayla “Hayatın her alanında biz de varız” diyen, umut eden, cesur, kendine güvenen, iyi bir fikri olan, girişimci, değer gören kadınlara “Çok gerek var” diyoruz. 

Kız Kardeşim projesinin yönetimi, planlanması ve eğitim içerikleri noktalarında nasıl bir yol izleniyor?

Projenin paydaşı olan Habitat Derneği, 81 ilde yetiştirdiği gönüllü eğitmenler tarafından her ilin yerel kaynaklarıyla finansal bilinç, bilişim, iletişim ve girişimcilik müfredatlarını yetişkin ve akran eğitim modeliyle veriyor. Projenin iletişim stratejisi kamu sektörü ve özel sektör ile sivil toplum ortaklıklarının geliştirilmesi üzerine kuruldu. Ve iletişim sürecinde toplumsal paydaşların beklenti ve fikirleri, kuruluşun iş yapış biçimiyle entegre edildi. Bu çerçevede proje sahibi Coca-Cola Türkiye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği ise projenin ana paydaşları olarak programda yer alıyor. Yerel otoriteler, yerel sivil toplum örgütleri, üniversiteler, kadın kooperatifleriyle gerçekleştirilen işbirlikleri sayesinde proje, hedef kitlesine erişim sağlıyor. Ayrıca  2020 yılında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve ÖRAV ile 2021 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı ve UN Women (BM Kadın Birimi) işbirliğiyle eğitimlerimizi daha geniş kitlelere ulaştırıyoruz. 

Hibe programlarınız ve içeriğinden de bahsedebilir misiniz?

Proje kapsamında gerçekleştirilen hibe programında halihazırda gıda, yeme-içme ve üretim sektöründe işletme sahibi olan girişimci kadınlar hedeflendi. 2019 yılında gerçekleştirilen hibe programıyla işlerini geliştirmek isteyen 11 kadına hibe desteği verildi. Hibe programına başvuru yapan girişimci kadınların eğitim kampında aldıkları pazarlama ve markalaşma eğitimleriyle birlikte gelişimi gözleniyor. Hibe almaya hak kazanan girişimci kadınlardan sözlü olarak ciro artışlarıyla ilgili bilgiler alıyoruz. Girişimci kadınların aldığı eğitimler ve hibe desteğiyle işlerini geliştirmelerine ve büyütmelerine, görünürlük faaliyetlerinin ön plana çıkarılmasına, sosyoekonomik konumlarının güçlenmesine katkı sağladık. 2021 yılında ise ikinci kez düzenlediğimiz hibe programı kapsamında 30 girişimci kadına toplam 765 bin liralık hibe ile destek verdik.

Projenin ileri dönem hedeflerinde neler var?

Coca-Cola olarak kadınların ihtiyaç duydukları desteğe eriştiği takdirde ekonomiyi canlandırdığına ve hatta büyütmekte olduğuna, hem kendi aileleri hem de yaşadıkları toplumlar için birer ekonomik güç hâline geldiğine inanıyoruz. Kadınların iş hayatına güçlü, etkin ve eşit katılımının sağlanmasına yönelik atılacak her adımı, toplumun gelişimine ve ekonomik kalkınmaya yönelik bir yatırım olarak görüyoruz. Kadınların, kariyer yolculuklarında ilerleyebilmeleri için gelişimlerine destek vermeyi öncelikli alanlarımızdan biri olarak görüyoruz. Bu düşüncelerle başlattığımız Kız Kardeşim Projesi’ne katılanlar, geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinin dışına çıkarak, daha üretken, kendine güvenen ve kendi ayakları üzerinde daha cesur durabilen kadınlara dönüştü. Hedefimiz TOBB ve Habitat Derneği ile yürüttüğümüz projemizi yeni işbirlikleriyle her kesimden kadınlarımıza ulaştırabilmek. 

Diğer sosyal sorumluluk faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Kadının Güçlenmesi, Atıksız Bir Dünya, Suyun Geri Kazanımı ve Topluma Katkı alanlarında ürettiğimiz projelerle sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bulunduğumuz tüm ülkelerde yerel programlar oluşturmak için ortaklarımızla işbirliği yapıyor ve ardından en başarılı programları ölçeklendiriyoruz. Olumlu ve yerel olarak ilgili bir etki yaratmak için dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce kuruluşla işbirliği yapmaya devam ediyoruz. Tüm dünyada hayata geçirdiğimiz su geri kazanım projeleriyle ürünlerimizde kullanılan her damla suyu doğaya geri kazandırmak için çalışıyoruz. Geleceğin Tarımı ve Gece Sulaması projeleri de Türkiye’de bu hedefe katkı sunan iki projemiz. Bu iki projeyle suyun geri dönüşümünü, toprağın korunmasını, verimin artmasını hedefliyoruz. Desteklediğimiz bu tarım projeleriyle 2020 yılında ürünlerimizde kullandığımız suyun yüzde 100’ünü doğaya geri kazandırdık. Öte yandan atık sorunu bugün dünyamızın önde gelen problemleri arasında yer alıyor. Çevreye karşı sorumluluğumuz doğrultusunda 2018 yılında, global ‘Atıksız Bir Dünya – World Without Waste’ vizyonumuzu dünya ile paylaştık. Bu projenin ana teması, 2030 yılına kadar piyasaya sürdüğümüz tüm şişelere denk miktarda şişenin toplanmasını desteklemek ve geri dönüştürmek. Global olarak atık probleminin üstesinden gelme hedefiyle oluşturduğumuz bu vizyonumuz doğrultusunda ‘Tasarım’, ‘Toplama’ ve ‘Ortaklıklar’ olmak üzere 3 ana alanda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kendi adımlarımızı sürdürülebilirlik çerçevesi içerisinde değerlendirirken tüketiciyi bilinçlendirmek, toplumdaki farklı paydaşları sürece dahil etmek ve geleceğimiz için atılan adımları kolektif bir şekilde atmak gibi hedefler belirliyor, bu yolda ilerlemeye devam ediyoruz.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER