Cerebrum Tech, Şirketler İçin Yapay Zekâ Platformu

Yapay zekâ uygulamaları, iş dünyasında her geçen gün daha fazla kullanılıyor. Yapay zekânın sağladığı olanak ve faydaları iş süreçlerine entegre edebilen şirketler rekabette önemli avantajlar sağlıyor. Yapay Zeka, Nesnelerin interneti, Oyun Geliştirme ve Web3 alanlarında sürdürülebilir çözümler geliştiren girişimcilik stüdyosu Cerebrum Tech de geliştirdiği uygulamalarla dikkat çekiyor. Cerebrum Tech’in piyasaya sürdüğü ‘Cerebrum Yapay Zekâ İş Platformu’ da son kullanıcıyla temas eden kurumsal şirketlere pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetiminde (CRM) yapay zekânın avantajlarını sunuyor.

Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul platformla ilgili şunları söyledi: “Yapay Zekâ İş Platformu, iş operasyonlarını kolaylaştırıp güçlendirmek için tasarlanmış hepsi bir arada bir çözüm. Kurumsal şirketlerin farklılaşan ihtiyaçlarını karşılamak için kurum tipi ve faaliyet alanına göre tamamen özelleştirilebiliyor. Şirketler için pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetiminde marka sesine, tarzına ve tercihlerine sorunsuz bir şekilde uyum sağlayarak hızlı ve verimli etkileşim yolları sağlamak önem taşıyor. Bu ihtiyaca yanıt üreten bu platformla şirketlerin gerçek potansiyellerine ulaşmalarına destek oluyoruz.”

 Müşteri ilişkilerini yönetiyor, içerik hazırlıyor

 Cerebrum Yapay Zekâ İş Platformu dijital web asistanı, sosyal dinleme aracı, içerik pazarlama prompter’ı ve semantik CRM modüllerini bir arada sunuyor. Dijital Web Asistanı, kurumsal web sitesinde ziyaretçileri karşılayarak istenen alana yönlendiriyor ve ziyaretçi sorularına hızlı ve doğru yanıtlar sağlıyor. Sosyal Dinleme Aracı ile sosyal medya platformları ve forumlar gibi çeşitli çevrimiçi kanalları inceleyerek, şirket ya da markayla ilgili yorumları tespit etmek ve raporlamak, bu yorumlara özgün yanıtlar hazırlamak mümkün. SEO uyumlu çalışan İçerik Pazarlama Prompter’ı, web sitesi içeriği ve ürün açıklamalarından, sosyal medya gönderileri, e-posta ve WhatsApp mesajlarına kadar hedef kitlede yankı uyandıracak ve aramalarda markanızı öne çıkartacak özel içerikler oluşturabiliyor. Semantik CRM modülü ise müşteri CRM sisteminiz aracılığıyla alınan şikâyetleri ve yorumları müşterinin duygu durumu ve içerik konularına göre analiz edip sınıflandırıyor. Şikâyetlerle ilgili alınması gereken aksiyon ve cevap metinleri için öneriler hazırlıyor. Bu etkileşimleri kategorize edip raporlayarak şirketlerin müşteri ilişkileri yönetimini kolaylaştırıp iş akışının geliştirilmesine fırsat sunuyor.

Türkiye’nin ilk 3 boyutlu avatarla geliştirilen sohbet robotu

Cerebrum Tech, nisanda yapay zekâlı sohbet arkadaşı olarak konumlandırdığı Cere AI’ın kurumsal versiyonunu da piyasaya sürmüş, Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından Eczacıbaşı Topluluğu ile iş birliğine giderek çalışanlarının deneyimine sunmuştu. Şirket, Cerebrum Tech Yapay Zekâ İş Platformu kapsamında CereAI’yı da ücretsiz olarak sunuyor. Türkiye’nin ilk 3 boyutlu gerçekçi avatarla geliştirilen yapay zeka sohbet robotu olan CereAI, makale ve içerik yazabiliyor, planlama şemaları oluşturabiliyor, bilgi desteği sağlıyor, Cere ile gerçekleştirilen konuşma notlarını e-posta olarak kişi ile paylaşabiliyor.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER