Çalışanlarından Google’a Kürtaj İtiraz Dilekçesi 

Amerika Birleşik Devletleri yüksek mahkemesinin kürtajın anayasal bir hak olduğunu ortaya koyan Roe v. Wade kararını yürürlükten kaldırması, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kadınlar için sağlık hizmetlerini kesintiye uğrattığı gibi birçok güvenlik endişelerine de yol açmıştı. 650 Google çalışanı, internet arama geçmişinde kürtaj ilgili verilerin tespit edilip kolluk kuvvetleri ve mahkemeyle paylaşılması durumunda kadınların cezalandırılma ihtimaline karşı şirketin koruma haklarını genişletmesi için dilekçe verdi.

Yüzlerce çalışanın imzaladığı ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai de dahil olmak üzere birçok yöneticiye hitap eden dilekçede, şirketin kürtaj hakkında yapılan arama verilerinin toplamayı durdurması ve bu tür verileri kolluk kuvvetleri ile paylaşılmaması için çalışma başlatılması istendi. Çalışanlar, ek olarak Google’dan klinik ararken kürtaj karşıtı gebelik merkezlerini gösteren yanıltıcı arama sonuçlarını da düzeltmesini istedi.

650 çalışanın bu talebinin altında, geçen haftalarda Nebraska’lı bir anne ve 18 yaşındaki kızı arasındaki kürtaj haplarına atıfta bulunan Facebook mesajlarının polisin ele geçmesi ve mahkemeye delil olarak sunulması, kürtaj olduğu nedeniyle suçlanan genç kadının davada birden fazla suçlamayla karşı karşıya kalması da sebepler arasında yer alıyor.  

Google Veri Merkezi Mühendisi Bambi Okugawa konuyla ilgili, “Son zamanlarda Facebook’un kürtaj erişimi arayan bir kullanıcıyı tutuklamak için kullanılan bilgileri teslim ettiğine dair haberler okudum ve teknoloji şirketlerinin Roe v. Wade kararının iptali sonrası çalışanları ve kullanıcıları korumak için yeterince ileri gitmediği ortaya çıktı. Teknoloji şirketleri gerçekten kürtaj yaptırmak isteyenlerin müttefiki olmak istiyorlarsa, kullanıcıların kürtaj aramalarıyla ilgili bilgilerini paylaşmayı reddetmeleri ve kullanıcıları güvensiz hale getirebilecek yanlış bilgilerden emin olmak için gerekli özeni göstermeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER