Bvlgari

“Roma’ya ne zaman yolum düşse Bvlgari’yi ziyaret ederim. Çünkü orası dünyanın en önemli çağdaş sanat müzesidir.” Andy Warhol

Bvlgari, görür görmez tanıyacağınız tarzı, onu diğer markalardan ayıran farklı estetiği ve mükemmel işçiliğiyle şüphesiz dünyanın en seçkin mücevher evlerinden birisidir. Yunanlı gümüş ustası Sotirio Voulgaris tarafından 1884 yılında Roma’da kurulmuş ve Roma’ya gelen İngiliz turistlere Bizans ve İslami sanat kombinasyonlu çiçek motiflerine sahip gümüş takılar satarak tanınmaya başlamıştı. Via Sistina, Via Condotti gibi turistik yerlere mağazalar açarak büyümüş ve 1932 yılından sonra oğulları Giorgio ve Costantino’nun dümene geçmesiyle turistik bir markadan günümüzdeki yüksek mücevher markası haline dönüşmüştür. 

Antik Yunan ve Roma klasizminden, İtalyan Rönesans’ından esinlendiği motifleri İtalyan mükemmeliyetçiliğiyle işleyen Bvlgari, bir yandan kültürel mirasına bağlı kalırken diğer yandan mücevher dünyası için birçok yeniliğe de imza atarak çağdaş trendlerin öncüsü olmuştur. 

Andy Warhol’un yazımın başındaki sözü gerçekten de abartıdan uzak bir övgü barındırıyor. Bir mücevher markası için tarihin ve çağdaşın dengesini koruyacak dokunuşlar çok güçlü yaratıcılık özellikleri gerektirir. Tabi ki, Roma tarihinin esinlenecek çok fazla miras barındırıyor olması da yadsınamayacak bir gerçek. Roma’nın tarihi anıtlarını, sanatını ve mimarisini yansıtan geometrik şekilleri Bvlgari koleksiyonlarında görebiliyorsunuz. Bir kilisenin pencereleri ya da şehrin Arnavut kaldırımları değerli taşlarla işlenmiş bir mücevhere ilham verebiliyor. Örneğin, “Divas Dream” koleksiyonunda Roma’nın tarihi Caracalla hamamında bulunan antik mozaikleri görebiliyorsunuz. Ya da Monete koleksiyonunda gerçek Roma sikkeleri bulunuyor.  

‘Serpenti’ sadece yılanlar kelimesinin İtalyancası değildir. Lükse biraz ilgisi olan herkesin gözünde aynı şey canlanır. 

Bvlgari yıllar içerisinde yüksek mücevher ve lüks saatçilikte ikonlaşmış tasarımlar yarattı. Bunların en başında Serpenti koleksiyonu gelmektedir. Yılanlar anlamına gelen Serpenti, adeta markanın ruhani canlısı olarak benimsenmiştir. Birçok kişinin gelmiş geçmiş en şık kadın takısı olarak kabul ettiği Serpenti, ilk kez 1940’ların sonunda bileği yılan gibi saran bir saat koleksiyonu olarak yaratılmıştı. Sonrasında bu motif Bvlgari mücevher ve aksesuarlarında markanın kimliği haline gelmiştir. 

Markanın diğer imza koleksiyonlarından Bvlgari Bvlgari ve hem Roma Kolezyumu’ndan hem de Serpenti tasarımından izler barındıran B.Zero1 koleksiyonları günlük kullanıma uygun ve görür görmez tanınan tasarımlardan oluşmaktadır.   

Yüksek mücevher diye tabir ettiğimiz kısımda ise Bvlgari atölyeleri her yıl, eşsiz el işçiliğiyle üretilen muhteşem tasarımları piyasaya sürüyor. Bvlgari yüksek mücevherlerinde diğer birçok mücevher evinin aksine, geleneksel geometrik motifler yerine canlı renkleri ve kıvrımları tercih ediyor. Tasarımcılar modellerin İtalyanca’da “çılgınlık” anlamına gelen bir parça “pazzia” içermesi gerektiğini söylüyor. Bu çılgınlığın ortaya çıkardığı ve bir diğer imzası haline gelmiş kabaşon kesim renkli taşlı mücevherler insanın iştahını açan şekerlemeleri andırıyor. Bu renkli ve coşkulu tasarımlar markanın DNA’sını tamamlayan bir diğer imza özelliğini oluşturuyor.

“Elizabeth’in bildiği tek İtalyanca kelime Bvlgari’dir.” Richard Burton

1960’ların Dolce Vita yılları İtalya’da yükselirken Bvlgari de birçok seçkin insanın dikkatini çekmişti. Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Grace Kelly, Anita Ekberg gibi dünyaca ünlü isimler Bvlgari’nin Via Condotti’deki mağazasının müdavim ziyaretçileri olmuştu. Hatta fırtınalı bir evlilik yaşadığı Richard Burton eşi Elizabeth Taylor’un Bvlgari tutkusunu yukardaki cümleyle ifade etmişti.

Bvlgari kreasyonları şimdiye kadar 40’tan fazla filmde rol aldı ve ışıltılı mücevherleri onlarca yıldır kırmızı halı törenlerinde göz kamaştırdı. 

1970’li yıllarda Amerika ve Avrupa’nın geri kalanında mağazalar açtı ve gelecek yıllar boyunca saat, parfüm, gözlük, aksesuar hatta lüks otel ve restoranlar açarak sunduğu lüksü hayatın her alanına yayabilmeyi hedefledi.  

Bvlgari’nin tasarımlarında eskiden olduğu gibi günümüzde de geçmişin nabzı hissedilebiliyor ve modern kadının arzularına hitap ederken Roma köklerine duyduğu saygıyı yansıtmaya devam ediyor. İşte görür görmez tanınan bu Bvlgari tasarımları, günlük ya da yüksek mücevher fark etmeksizin, kullanıcısına da kendisini gerçekte olduğu gibi özel hissettiriyor. 

EKREM SAĞEL
Latest posts by EKREM SAĞEL (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER